Anna Piątkowska-Borek
Anna Piątkowska-Borek| 

Wyższa płaca minimalna? Efekt może być straszny. Mówią o masowych zwolnieniach

35
Podziel się:

Rząd zamierza podnieść w 2021 roku pensję minimalną z 2600 zł na 2800 zł brutto. Pracodawcy RP twierdzą, że to skończy się dla pracowników zwolnieniami. Według nich pracę może stracić aż 1,5 mln osób. W środę 5 sierpnia Rada Dialogu Społecznego rozpocznie debatę dotyczącą podniesienia minimalnej krajowej.

Wyższa płaca minimalna? Efekt może być straszny. Mówią o masowych zwolnieniach
Podniesienie płacy minimalnej może prowadzić do zwolnień - tak przekonują Pracodawcy RP (Pixabay)

Podniesienie pensji minimalnej 2021 a sytuacja na rynku pracy

Podniesienie płacy minimalnej w 2021 może spowodować zwolnienia w firmach - tak twierdzą Pracodawcy RP. Według nich dotknie to przede wszystkim mikro- i małe przedsiębiorstwa.

"Rząd zachowuje się sprzecznie i nielogicznie. Z jednej strony słyszymy ze strony jego przedstawicieli, że obecny kryzys jest największy w historii Polski. Z drugiej strony wbrew logice ten sam rząd dąży do rekordowego podniesienia płacy minimalnej! To nie ma sensu. Przy tak poważnym kryzysie płacę minimalną trzeba zamrażać, nie podnosić. Jej wysokość powinna być odzwierciedleniem sytuacji gospodarki" – mówi Andrzej Malinowski, Przewodniczący Rady Dialogu Społecznego (RDS), Prezydent Pracodawców RP.

Według Pracodawców RP podniesienie płacy minimalnej do 2800 zł brutto może spowodować, że pracę straci aż 1,5 mln osób. To właśnie w mikrofirmach, które zatrudniają do 10 osób, większość pracowników ma podstawę do naliczania składek nieprzekraczającą płacy minimalnej - według danych Ministerstwa Finansów jest to 63 proc. zatrudnionych w tych przedsiębiorstwach.

Cała seria tarcz antykryzysowych była skupiona na ratowaniu miejsc pracy. Podniesienie płacy zniweczy ten wysiłek! To właśnie koszty pracy są od lat jednym z największych obciążeń pracodawców. Zwiększając je, przez podniesienie płacy minimalnej, rząd podpisuje wyrok na tysiące firm – wyjaśnia Andrzej Malinowski, Prezydent Pracodawców RP.

Dyskusja na temat płacy minimalnej

W środę 5 sierpnia odbędzie się spotkanie Rady Dialogu Społecznego. Rząd, przedsiębiorcy i związki zawodowe będą podczas niego dyskutować na temat płacy minimalnej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić