o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Jan Manicki
|

Zamordowały brata Kim Dzong Una. "Myślałyśmy, że to telewizyjny żart"

41
Podziel się

Brat północnokoreańskiego przywódcy Kim Dzong Una został zamordowany na lotnisku w Malezji. Dwie kobiety wylały mu na głowę trującą substancję. Obie były przekonane, że miał być to jedynie zabawny żart na potrzeby telewizji.

Zamordowały brata Kim Dzong Una. "Myślałyśmy, że to telewizyjny żart"
Jedna z kobiet w momencie ataku miała na sobie bluzę z napisem "LOL" (Getty Images)
bEacaTeJ

Do zdarzenia doszło 13 lutego 2017 roku, kiedy Kim Dzong Nam czekał na lotnisku w Kuala Lumpur na lot do Makau. W pobliżu automatu do samodzielnej odprawy podeszły do niego dwie kobiety, Wietnamka i Indonezyjka. W pewnym momencie jedna z nich złapała go od tyłu i spryskała twarz trucizną, a druga zakryła mu twarz szmatką.

Myślałyśmy, że bierzemy udział w telewizyjnym żarcie. Obiecano nam za to 100 dolarów – zeznała jedna z kobiet.
bEacaTeL

Zaatakowały brata Kim Dzong Una. Miały o niczym nie wiedzieć

Kim Dzong Nam natychmiast źle się poczuł. Od razu wezwano karetkę, jednak pomimo zabiegów lekarzy mężczyzny nie udało się uratować. Zmarł dwie godziny później, a w chwili śmierci znaleziono przy nim północnokoreański paszport na nazwisko Kim Chol i 100 tys. dolarów (ok. 373 tys. złotych) w gotówce.

Tajemniczym płynem, którym spryskano twarz Kim Dzong Namowi, był VX. To fosforo- i siarkoorganiczny związek chemiczny zakazany przez konwencję o broni chemicznej z 1993 roku. Umowy nie ratyfikowała Korea Północna, która jest podejrzewana o posiadanie zapasów tego specyfiku.

Po przejrzeniu nagrań z monitoringu malezyjska policja aresztowała 28-letnią Wietnamkę Đoàn Thị Hương i 25-letnią Indonezyjkę Siti Aisyah. Kobiety zgodnie twierdziły, iż były jedynie przekonane, że są częścią telewizyjnego show. Za zrobienie "dowcipu" obiecywano im po 100 dolarów, jednak pieniędzy nigdy nie zobaczyły na oczy.

bEacaTeR

Kobiety zeznały, że miały "ładnie się ubrać, podejść do wyznaczonej osoby i wylać jej na głowę płyn". Ich obrońca podkreślał, że oddalając się z miejsca zdarzenia jedna z napastniczek dotykała swoich włosów i wybrała się do toalety. Zdaniem adwokata nie zachowałaby się w ten sposób osoba mająca świadomość, że właśnie użyła śmiertelnej trucizny, której resztki pozostały jej na dłoniach.

Morderstwo brata Kim Dzong Una. Dokonały go dwie nieświadome kobiety

Jedna z kobiet została zrekrutowana w grudniu 2016 roku, druga zaś miesiąc później. Werbunku miały dokonać dwa osobne zespoły agentów z Korei Północnej, którzy udawali, że pochodzą z Chin oraz Japonii. Atak miał zostać zlecony przez północnokoreańskie władze.

bEacaTeS

Przyczyną morderstwa miało być krytykowanie przez Kim Dzong Nama poczynań przywódcy Korei Północnej. Kim Dzong Un chciał w ten sposób pozbyć się swojego brata, który mógłby zagrozić jego pozycji w kraju. Eksperci podkreślają, że dwóm nieświadomym kobietom udało się to, co trzykrotnie bezskutecznie próbowały zrobić północnokoreańskie służby.

28 lutego 2017 r. obie kobiety zostały oskarżone o morderstwo. Dwa lata później, w marcu 2019 r., Indonezyjka Siti Aisayah została wypuszczona z aresztu. Malezyjski prokurator nie wyraził jednak zgody na zwolnienie Đoàn Thị Hương.

Kobieta przyznała się do "dobrowolnego zranienia niebezpieczną bronią lub środkami", ale wycofano wobec niej zarzut morderstwa. Została skazana na trzy lata i cztery miesiące więzienia. Finalnie wyszła na wolność zaledwie miesiąc po wyroku.

bEacaTeT

Obejrzyj także: Walczyli ze skutkami tajfunu w Korei Północnej

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEacaTfm
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(41)
Jan
3 miesiące temu
Ide płakać
grande69
3 miesiące temu
tak to już jest. kto robi sobie jaja z Kima, tego jakby już nima
Z BRODĄ
4 miesiące temu
Kolejna rocznica tego newsa. Jasiu, przekaż z tego coś na biedne dzieci.
bEacaTfn
górna volta
4 miesiące temu
Rosja po zakazie produkcji VX zaczęła produkować Nowiczok. Bo ruskie to jak zwykle chcą okpić wszystkich na świecie myślą ,że są geniusze.
SumienieDzien...
4 miesiące temu
Ten incydent jest tylko roszczeniem zachodnich mediów. W tym czasie wszystkie ogłoszenia Korei Północnej zostały zignorowane. Wielu niezależnych dziennikarzy i mediów zakwestionowało fakt, że Południowokoreańskie media jako pierwsze podały treści, zanim ogłosiły je władze śledcze, ale zostało to zignorowane. Dopiero po zjednoczeniu Półwysepu Koreańskiego, ten incydent będzie na jaw. Gdyby II wojna światowa trwała do dziś, czy nazistowska hipoteza o inwazji Polski na Niemcy nie byłaby tematem debaty?
MOC
4 miesiące temu
Zaspiewajmy wspolnie dla Korei Polnocenj i jej wspanialego przywodcy :-) najlepiej razem z amerykanami.
lew
4 miesiące temu
Przecież to stara wiadomość, z przed roku conajmniej!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ekonom
4 miesiące temu
Prank to zrobił Bankster Morawiecki i zamknął ludziom biznesy
Julq
4 miesiące temu
Słaba wymówka! Jeśli chodzi o ich obrońcę, to należy sprawdzić skąd ma papiery adwokata.
Lik
4 miesiące temu
Niewiarygodna historia...
karol
4 miesiące temu
Czego się nie robi w czyimś imieniu.Otruli Skripala i Litwinienkę.W imieniu Putina.Podobnie było i tam.W imieniu Kima.
bogdan19734
4 miesiące temu
Tak bywa nie zawsze ginie ta osoba która powinna zginąć
arkanoego
4 miesiące temu
trysnę w twarz, zainteresowani PW
bEacaTff
arkanoego
4 miesiące temu
skąd koreanki miały nowiczok?
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić