Zastrzelił oficera KGB. Białoruskie służby okrzyknęły go terrorystą

Mieszkaniec Mińska stawił opór, gdy do jego mieszkania wdarli się funkcjonariusze KGB. Do jednego z nich oddał, jak się okazało, śmiertelny strzał. Białoruskiej opinii publicznej powiedziano, że niepokorny obywatel zginął. Pojawiło się wiele nowych pytań.

Zastrzelił oficera KGB. Białoruskie służby okrzyknęły go terrorystą
Tragiczne wydarzenia rozegrały się w trakcie tzw. rewizji adresowej. Zmarły miał nazywać się Andrei Seltzer

Jak informuje Radio Free Europe, mężczyzną, który zastrzelił oficera KGB, był Andrei Seltzer. W odpowiedzi pozostali funkcjonariusze mieli otworzyć ogień do mieszkańca Mińska, w wyniku czego ten również poniósł śmierć. Taką wersję przedstawili również sami przedstawiciele Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego Republiki Białorusi.

Zastrzelił oficera KGB, sam zapłacił za to życiem. Kim był Andrei Seltzer?

Przedstawiciele KGB nie przytoczyli w oświadczeniu personaliów zmarłego mieszkańca Mińska, nie podano także, czym zajmował się zawodowo. Andrei Seltzer został jedynie określony "terrorystą". Jak jednak podkreśla Radio Free Europe, reżim Aleksandra Łukaszenki używa tego sformułowania w stosunku do większości osób, które wyrażają niezadowolenie z działań władzy.

Podczas specjalnych czynności, polegających na sprawdzaniu adresów, pod którymi mogą znajdować się osoby zaangażowane w działalność terrorystyczną, niezwykle niebezpieczny mężczyzna z jednego z mieszkań otworzył ogień do przedstawicieli organów ścigania, powodując śmiertelne obrażenia u funkcjonariusza Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego – brzmi treść oficjalnego oświadczenia KGB.

W białoruskiej telewizji państwowej został wyemitowany drastyczny materiał, na którym zarejestrowano strzelaninę. Wśród przeciwników reżimu Aleksandra Łukaszenki pojawiły się jednak głosy, że na nagraniu występują pewne nieścisłości, co jednocześnie skłania ich do zakwestionowania rzetelności w przestawieniu przebiegu zdarzeń.

Na temat wydarzeń zabrał głos Franciszak Wiaczorka, starszy doradca liderki białoruskiej opozycji Swietłany Tichanouskiej. Wiaczorka przekazał za pośrednictwem Twittera, że Andrei Seltzer był pracownikiem IT w firmie programistycznej EPAM Systems. Prawdopodobnie posiadał obywatelstwo Stanów Zjednoczonych.

Doradca Tichanouskiej poinformował również, że żona Seltzera została zatrzymana. Sam mężczyzna miał wspierać ruch demokratyczny na Białorusi. Franciszak Wiaczorka nie ujawnił jednak, skąd posiada tak szczegółowe informacje na temat zmarłego.

Jest tak wiele pytań. Andrei Seltzer, zastrzelony dziś przez KGB, pracował w jednej z największych białoruskiej firm IT EPAM Systems. Podobno był również obywatelem USA. Zgodnie z relacją jego przyjaciół wspierał ruch demokratyczny na Białorusi. Jego żona została zatrzymana – napisał Franciszak Wiaczorka na Twitterze.
Trwa ładowanie wpisu:twitter
Zobacz także: Zobacz też: Wojna hybrydowa nabiera tempa. Gen. Skrzypczak: im zależy na sianiu strachu i chaosu
Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić