Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Malwina Witkowska
Malwina Witkowska | 

Ziemia znajdzie się w aphelium. To jedyny taki dzień w roku

4

W piątek rano Ziemia osiągnie aphelium, co oznacza, że będzie w najdalszym punkcie swojej orbity względem Słońca. To jedyny taki dzień w roku, kiedy nasza planeta znajdzie się około 152 milionów kilometrów od Słońca. Pomimo tego, temperatura na Ziemi nie ulegnie znaczącej zmianie.

Ziemia znajdzie się w aphelium. To jedyny taki dzień w roku
5 lipca Ziemia znajdzie się w aphelium, czyli będzie najdalej od Słońca (Pixabay)

Jutro Ziemia osiągnie aphelium, czyli będzie najdalszym punktem swojej orbity względem Słońca. To wydarzenie jest jednym z ważniejszych momentów w rocznym cyklu orbitalnym naszej planety.

Ziemia przemieszcza się wokół Słońca po elipsie. Cykl pełnego obiegu, który trwa 365,25 dni, powoduje, że Ziemia osiąga maksymalne zbliżenie 4 stycznia, podczas peryhelium. W tym czasie Ziemia znajduje się najbliżej Słońca.

W aphelium Ziemia jest oddalona aż o 152 miliony kilometrów od Słońca, czyli o około 5 milionów kilometrów dalej niż w peryhelium.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Całkowite zaćmienie Słońca. Wyjątkowe nagrania z USA i Kanady

W tym dniu Słońce będzie wydawać się najmniejszym dyskiem w całym roku. Wynika to z zasady perspektywy – im dalej obiekt jest od obserwatora, tym mniejszy się wydaje.

Aphelium występuje na orbitach planet, planetoid oraz komet. Jest to punkt na orbicie ciała niebieskiego krążącego wokół Słońca, w którym to ciało znajduje się najdalej od Słońca. Mimo zwiększonej odległości od Słońca, aphelium nie ma bezpośredniego wpływu na sezonowe temperatury na Ziemi.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Kiedy będzie aphelium w 2024 roku?

Ziemia osiąga swoje aphelium zazwyczaj na początku lipca każdego roku, kiedy jej odległość od Słońca wynosi około 152,1 miliona kilometrów. W przypadku komet różnica między aphelium a peryhelium może być znacznie większa, co prowadzi do dramatycznych zmian w ich aktywności oraz wyglądzie, kiedy zbliżają się do Słońca.

W 2024 roku Ziemia osiągnie aphelium w piątek 5 lipca o godzinie 7:06. Wówczas Ziemia będzie na swojej orbicie w najdalszym punkcie od Słońca.

Mimo tej odległości ilość energii słonecznej docierającej do naszej planety jest wystarczająca, aby utrzymać ciepłe warunki na półkuli północnej. Głównie dzięki nachyleniu osi ziemskiej, które powoduje większe nasłonecznienie w tym okresie.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić