Malwina Witkowska
Malwina Witkowska| 

Niezwykłe spotkanie. Nagle wyszły z lasu, od razu chwycił za aparat

190

Leśniczy z Nadleśnictwa Piwniczna spotkał stadko małych wilków, które bawiły się i dokuczały sobie nawzajem. Szybko sięgnął po aparat i zrobił niezwykle rzadkie zdjęcia. "Trzeba mieć kilotony szczęścia, aby spotkać i uwiecznić zabawy piątki wilczych szczeniąt" - przekazało Nadleśnictwo Piwniczna.

Niezwykłe spotkanie. Nagle wyszły z lasu, od razu chwycił za aparat
Leśniczy z Nadleśnictwa Piwniczna natrafił na młode wilki (Nadleśnictwo Piwniczna, Lasy Państwowe, Andrzej Książek)

W jednym z leśnych zakątków województwa małopolskiego leśniczy z Nadleśnictwa Piwniczna natrafił na stado pięciu małych wilków. Natychmiast sięgnął po aparat i uwiecznił tę chwilę. Zdjęcia ukazują, jak maluchy bawiły się swobodnie, wzajemnie dokuczając sobie.

Trzeba mieć kilotony szczęścia, aby spotkać i uwiecznić zabawy piątki wilczych szczeniąt. Powiedzenie, że znalazło się w odpowiednim miejscu w odpowiednim czasie z aparatem na podorędziu, nabiera jeszcze większego znaczenia - przekazało Nadleśnictwo Piwniczna.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Golasy" na ulicach kurortów. Polacy ich podsumowali

Natrafił na młode wilki w lesie

Leśniczy natrafił tylko na młode wilki, w pobliżu nie było śladu po ich rodzicach. Możliwe, że zostały na chwilę pozostawione przez dorosłe osobniki, które mogły być gdzieś w okolicy, ale pozostały poza zasięgiem wzroku.

W wilczej watasze najważniejszą rolę pełni para rodzicielska, która zajmuje się przywództwem oraz opieką nad młodymi, starymi i chorymi jej członkami. Rodzice wilków są nie tylko przewodnikami stada, ale także głównymi dostarczycielami pożywienia i nauczycielami, uczącymi młode zwierzęta polowania.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

W watasze, która zazwyczaj liczy około 4-6 osobników, istotne są relacje między jej członkami. Młode wilki uczą się komunikacji, obserwując zachowania pary rodzicielskiej. Samica rodzi zazwyczaj od 5 do 6 małych wilków, chociaż zdarzają się przypadki, że urodzi nawet 10 szczeniąt. Przez pierwsze tygodnie życia młode przebywają pod opieką matki, która karmi je wyłącznie swoim mlekiem.

Wraz z rozwojem, młode zaczynają towarzyszyć dorosłym wilkom, eksplorując coraz większe obszary terytorium. Jesienią uczestniczą już aktywnie w polowaniach i patrolowaniu swojego terenu. To okres intensywnego uczenia się i przystosowywania do życia w dzikiej przyrodzie, gdzie zdobywają niezbędne umiejętności do przetrwania.

Wilki w Polsce - co trzeba wiedzieć?

W Polsce największa liczba wilków występuje głównie w województwach: podkarpackim, małopolskim, podlaskim oraz warmińsko-mazurskim. Główne obszary ich siedlisk to Karpaty i Pogórze Karpackie, gdzie żyje około 200 osobników.

Szacuje się, że w Polsce żyje około 2000 wilków. Na terenach na zachód od Wisły wilki występują w dużym rozproszeniu. Proces migracji jest nadal obecny, co powoduje, że wilki pojawiają się na terenie Polski zachodniej oraz przemieszczają się do Niemiec.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić