Maciej Bielicki urodził się 16 września 1906 r. w Warszawie. Najpierw był studentem, a następnie - pracownikiem naukowym i wykładowcą Uniwersytetu Warszawskiego. Wychował wiele pokoleń studentów astronomii.
Wybitny polski naukowiec zmarł w 1988 r. i spoczął spoczął na Cmentarzu Komunalnym Północnym w Warszawie. To właśnie na facebookowym profilu nekropolii przekazano smutne wieści. Grobowiec, w którym pochowano Bielickiego, uległ znacznemu zniszczeniu.
Czytaj także: Grób Franciszka dostępny dla wiernych. Wiadomo od kiedy
Pan Maciej został pochowany w grobie ziemnym, opłaconym do dnia 2.12.2008. Niestety pomnik jest w dość opłakanym stanie, krzyż uległ naporowi czasu i przewrócił się - poinformowano w poście.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
To smutny widok. Wraz z krzyżem przewróciła się tablica upamiętniająca zasłużonego naukowca. Widać, że o grobowiec od dawna nikt nie dbał.
Kim był Maciej Bielicki?
Maciej Bielicki należał do Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, przez wiele lat aktywnie je wspierał i popularyzował astronomię. W 1979 roku, właśnie z inicjatywy PTMA, został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Bielicki specjalizował się w obliczaniu orbit komet, meteorów i sztucznych satelitów Ziemi. Wspólnie z Michałem Kamieńskim przed II wojną światową badał teorię ruchu komety 14P/Wolf. W 1935 r. brał udział w poszukiwaniach meteorytu Łowicz.
W marcową noc 1935 roku na południe od Łowicza spadł deszcz meteorytów żelazno-kamiennych. Odnaleziono kilkadziesiąt odłamków, a fragmenty meteorytu znajdują się obecnie w zbiorach Muzeum Ziemi PAN, Muzeum Geologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz obserwatoriach astronomicznych UJ i UW. Największy meteoryt o wadze blisko 10 kg znaleziono w okolicach wsi Krępa.
Źródło: Facebook, Wikipedia, kosmonauta.net