Wróć na
Jacek Dyrdak
|

Żołnierze zginęli, więc są "ofermami"? Burza w USA

159
Podziel się

Donald Trump znalazł się w ogniu krytyki po tym, jak wyciekły informacje, że w prywatnych rozmowach miał nazwać amerykańskich żołnierzy "frajerami" i "ofermami".

Żołnierze zginęli, więc są "ofermami"?  Burza w USA
(PAP, EPA)
bCZJsVRx

O sprawie napisał magazyn "The Atlantic". W artykule opublikowanym na łamach czasopisma stwierdzono, że w 2018 r. Trump odmówił wizyty na amerykańskim cmentarzu we Francji. Miał powiedzieć, że "jest on wypełniony ofermami".

Podczas tej samej wizyty we Francji Trump miał stwierdzić, że 1,8 tys. żołnierzy USA, którzy zginęli w bitwie Belleau Wood, to "frajerzy". Doniesienia magazynu "The Atlantic" potwierdziły inne media – Associated Press i Fox News.

bCZJsVRz

Po tych publikacjach na Trumpa spadła fala krytyki. Głos zabrał m.in. jego rywal w tegorocznych wyborach prezydenckich Joe Biden. Polityk przypomniał, że jego syn Beau Biden, który w 2015 roku zmarł na raka mózgu, jako żołnierz armii USA służył w Iraku.

On nie był frajerem – powiedział Biden, cytowany przez dziennik "New York Times".

Reakcja Donalda Trumpa

Donald Trump zaprzeczył, jakoby kiedykolwiek z jego słów padły takie słowa.

bCZJsVRF
Kto by pomyślał, że byłbym w stanie mówić tak negatywne rzeczy o naszym wojsku, o naszych poległych bohaterach. Przecież nikt nie zrobił tego, co ja zrobiłem z budżetem na wojsko i z podwyżkami dla członków armii. To haniebna sytuacja i okropny magazyn – skomentował publikację "The Atlantic" prezydent.

Pomimo zaprzeczeń ze strony Białego Domu artykuł odbił się głośnym echem w USA. Przeciwko domniemanej postawie prezydenta zaprotestowały m.in. grupy weteranów i rodziny żołnierzy, który zginęli, służąc dla ojczyzny.

Nie masz pojęcia, jak to jest się tak poświęcić – powiedziała jedna z osób, której dzieci zginęły na służbie.
bCZJsVRG

Ćwiczenia wojskowe przy granicy z Polską i Litwą. Białoruś pręży muskuły

bCZJsVSa
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(159)
Misiaczor
3 tyg. temu
Ale Trampek powiedział prawdę. Tyle żołnierze są warci dla polityków. Są warci tyle ile "ważą", żołnierz jest zasadniczo tani i łatwo go zastąpić. A te wszystkie płomienne gadki i wolności, miłości ojczyzny itd. Szybko stają się bezwartościowe gdy opadnie kurz bitewny i do akcji wkraczają księgowi i politycy. A żołnierze bez rąk, nóg czy ociemniali stają się tylko zbędnym balastem ekonomicznym i wyrzutem sumienia polityków. Tak to działa.
bolo
3 tyg. temu
tak właśnie myślą wszystkie tzw elity , tylko nie wszyscy mają odwagę to powiedzieć
Trepisko
3 tyg. temu
Niestety ,ale prawdę rzekł o ,,mięsie armatnim '' Bo kto o zdrowym umyśle zgłasza się na ochotnika do wojska ? Opinia nad wyraz trafna.
bCZJsVSb
ala
3 tyg. temu
a może ma rację a kiedy te ofermy wyjdą z Polski czas a nie placic 2 bilony rocznie na nich
narcyz
3 tyg. temu
dla niego to typowe najpierw powie ,potem myśli
Najnowsze komentarze (159)
Kisu
2 tyg. temu
Takie oczernianie kogos bez dowodow, powinno byc karane.
Lyngsoe
3 tyg. temu
Trump ma niestety rację. Każdy d-ca powinien mieć zdjęcie gen.majora USMS Smedley Buttler-a w pobliżu i patrzeć na nie codziennie. Któż to taki ten Buttler? Ano dwukrotny kawaler Medalu Honoru, które dostała z życia i generał nominowany na ...dowódcę wojsk puczu faszystowskiego w USA. Nie zhańbił się. Poczytajcie sobie co powiedział o politykach.
Jack 40
3 tyg. temu
Kiedyś w jakimś reportażu wdowa po bojowniku powiedziała o przeciwnikach [ruskich ] oni zabijają naszych synów to my będziemy zabijać ich synów , oni gwałcą nasze córki to my będziemy gwałcić ich córki .To było chyba w Turkmenistanie
ppp
3 tyg. temu
teraz beda klamac i oczerniac trampka zeby tylko jak najnizej poparcie spadlo ,gorzej jak dzieci
texan
3 tyg. temu
Trump nie daje soba manipulowac jak jego trzej poprzednicy ktorzy pograzyli ameryke dlatego takie zajadle na niego ataki bo wiedza ze ma twarde dowody ich winy i ich wysoko postawionych ludzi.
Obłuda
3 tyg. temu
Każdy jest wart dla drugiego ile można z niego wyciągnąć.
tak to widze
3 tyg. temu
Jezeli wogole tak powiedzial to i tak mial by wiele racji, od zawsze US army wystepowalo w roli agresora z wielka przewaga nad krajem ktory atakowali, ale juz w takiej totalnie bombardowanej Serbii bali sie wejsc na ich terytorium bo morale i motywacja zerowa tylko w pieniadzach i tz. lupach wojennych jak to bylo w rozkradzonym Iraku.
election
3 tyg. temu
Fake news.
bCZJsVRT
Art
3 tyg. temu
Hoax....
dziadek
3 tyg. temu
bzdury wyssane przez media
woj.
3 tyg. temu
No tak. Slogany Wielka Demokracja. Teoria. To co robią wybrańcy narodu tylko płacz.Tak w USA -niby kolebce. Jak i wszędzie.Forsa, Władza tylko to się liczy. Dobro Ojczyzny - tak. Ludzie , sprawiedliwość. idee-tak ale jak dobrze zarobię tak naprawdę nic nie robiąc. Powiedzmy sobie szczerze.Fachu w rękach to żaden polityk nie ma. Może powinno być zabronione startowanie najbliższej rodziny aktywnego polityka- to z góry skazane jest nieuczciwe protegowanie. Programy wyborcze pod publiczkę i o ilość głosów.Potem głos partii popierającej. Przecież wszystkie hasła socjalizmu gdyby je spełniać i pilnować bez chciwości i megalomani jednostki sprawującej władzę- idealne. Ale jak czas pokazał przy mentalnści zwykłego człowieka nie do spełnienia. Tak teoretycznie najlepsza była by dyktatura sprawowana przez człowieka bez skazy [uczciwego,mądrego,sprawiedliwego bez wielkiego ego.] No czas się obudzić.
sgt Murphy
3 tyg. temu
Donald ma rację
IWJ
3 tyg. temu
"jakoby kiedykolwiek z jego słów padły takie słowa" - i wszystko jasne!
KX1
3 tyg. temu
wojna to akt przemocy politycznej w którym bogata grupa starców zajmująca się polityka za pomocą propagandy wmawia młodym ludziom z biedoty i klasy średniej by poświęcali życie w imię ich interesów. Tyranię tego świata stanowią ograniczeni intelektualnie i niesamodzielnie myślący młodzi ludzie w mundurach jacy mordują i zastraszaja tych co się im nie podporządkują i tych jakim ich wskazano jako wrogów tłumacząc zawsze swoją przemoc -Ja tylko wykonywałem rozkazy.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić