Zrobili to bezdomnemu psu. Chcieli uratować rasowego owczarka

78

Wycięli nerkę bezdomnemu psu aby ratować rasowego owczarka, a gdy sprawa trafiła do sądu w 2018 roku, ten uznał niewinność weterynarza i uzasadnił to "wyższą koniecznością i ratowaniem dobra ważniejszego". "To niebezpieczny precedens pozwalający wartościować życie zwierząt" - tłumaczy adwokatka z fundacji Viva!. Sprawa wraca teraz do ponownego rozpatrzenia.

Zrobili to bezdomnemu psu. Chcieli uratować rasowego owczarka
Zabieg przeszczepu u psów rzadko się udaje (Licencjodawca)

O tym, że ktoś adoptowanemu przez nią psu przed laty wyciął nerkę, nowa właścicielka Saturna dowiedziała się przypadkiem. Na ciele zwierzęcia odkryła bliznę, a brak narządu potwierdziły badania.

Okazało się, że tak bestialski proceder wydarzył się kilka lat wcześniej, gdy piesek po raz pierwszy trafił do adopcji. Nowi właściciele zamiast ciepłego, kochającego domu potraktowali Saturna jedynie jak dawcę dla swojego rasowego owczarka.

Wycięli psu nerkę, a po wszystkim oddali z powrotem do schroniska. Nowa właścicielka przy wsparciu fundacji prozwierzęcych poszła do sądu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Byliśmy w schronisku w Radysach! "To był koszmar zwierząt"

"Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotowa w Warszawie uniewinnił oskarżonego od zarzucanych mu czynów, stwierdzając, że oskarżony działał w stanie wyższej konieczności, ratując dobro ważniejsze – życie zwierzęcia, czyli rodowodowego owczarka z hodowli" - pisze portal prawo.pl

Ale obrońcy Saturna odwołali się od tej decyzji, bo jak przekonuje adwokatka z fundacji Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva!:

Nie można ratować życia jednego zwierzęcia kosztem zdrowia drugiego - mówi cytowana przez organizację mec. Katarzyna Topczewska.

I dodaje, że tego typu "procedury" nie były i nie są dozwolone prawem. "Oskarżony świadomie i celowo zadał ból i cierpienie nie tylko psom dawcom, ale i biorcom (umyślne zranienie)". - podkreślają przedstawiciele fundacji Viva! Sprawa trafiła do ponownego rozpoznania przed sądem rejonowym.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić