aktualizacja 

Czy jednorazową maseczkę można prać? Przeprowadzono pewien eksperyment

222

W idealnej sytuacji jednorazową maseczkę należy zutylizować bezpośrednio po zdjęciu z twarzy. Żyjemy jednak w trudnych okolicznościach, nie zawsze mamy dostęp do "świeżej" maski ochronnej. Co zrobić, aby bezpiecznie zastosować ją ponownie? Czy pranie maseczki pozbawi ją skuteczności, czy jest może bezpieczniejsze niż jej wielokrotne używanie bez uprzedniego umycia?

Czy jednorazową maseczkę można prać? Przeprowadzono pewien eksperyment
Czy można prać maskę chirurgiczną? (Getty Images)

Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje, aby po zastosowaniu maseczki chirurgicznej natychmiast wyrzucić ją do specjalnego, zamkniętego pojemnika na odpady. Codzienna konieczność stosowania tego środka ochrony osobistej mocno jednak weryfikuje to stanowisko. Czy zatem w warunkach domowych można zastosować taką maskę więcej niż raz? Organizacja Adios Corona, której członkiem jest m.in. francuski mikrobiolog Denis Corpet przekonuje, że tak. Trzeba pamiętać jednak o kilku sprawach.

Czy jednorazową maseczkę można prać?

Adios Corona to organizacja grupująca francuskich naukowców, która podpowiada jak zdezynfekować domowym sposobem maseczkę. Po pierwsze rekomenduje umieszczenie jej w papierowej kopercie na siedem dni. "Kilka badań naukowych pokazuje, że prawie wszystkie wirusy występujące na maseczce są 'martwe' po siedmiu dniach" – przekonuje mikrobiolog Denis Corpet.

Naukowcy dowiedli także, że skuteczne jest umieszczenie maseczki w piekarniku rozgrzanym do temperatury 70-75 stopni C. Podgrzanie sprawi, że wirus się dezaktywuje.

Jeśli chodzi o pranie maseczek jednorazowych sprawa jest bardziej skomplikowana i mniej klarowna. Jest grupa ekspertów, która twierdzi, że detergenty mogą sprawić, że maska chirurgiczna straci swoje właściwości.

Francuska organizacja praw konsumentów UFC-Que Choisir przeprowadziła jednak pewien eksperyment. Wyprała maski chirurgiczne w temperaturze 60 stopni C i wysuszyła. Po 10 takich cyklach maski nadal filtrowały co najmniej 90 proc. cząstek. Jak poinformował przedstawiciel organizacji, po wielokrotnym praniu maseczki lekko się odkształciły, jednak były co najmniej tak samo wydajne, jak te z tkaniny.

Podobnego zdania jest Phillipe Vroman z francuskiej uczelni Ensait.  Naukowiec twierdzi, że po pięciu praniach "praktycznie nie ma różnic w filtracji". Ekspert dodaje jednak, że sam zalecałby zmienianie masek nawet co 4 godziny, a następnie ich mycie zamiast noszenia kilka dni z rzędu, jak to robią niektórzy. 

Zobacz także: Emilewicz to "wolontariuszka Basia".Tak pracuje przy szczepieniach
Autor: APS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić