Karolina Sobocińska
Karolina Sobocińska| 
aktualizacja 

Tak chcieli nazwać syna. W urzędzie odmówiono

37

Wybór imienia dla dziecka jest niezwykle trudnym zadaniem. Świeżo upieczeni rodzice często chcą wykazać się oryginalnością. Próbują zarejestrować w urzędzie imiona, które nie są zbyt popularne. Urząd Stanu Cywilnego jednak niekiedy potrafi odmówić. Tak było w przypadku rodziców, którzy dziecku wybrali imię inspirowane Duchem Świętym.

Tak chcieli nazwać syna. W urzędzie odmówiono
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay)

Narodziny dziecka to niezwykle ważny moment w życiu człowieka. Wiąże się z tym sporo stresu i trochę formalności. Kiedy rodzice rejestrują w Urzędzie Stanu Cywilnego narodziny dziecka, muszą podać imię, a to niekiedy bywa dość problematyczne.

Wybrali imię dla dziecka. Spotkali się z odmową

Urzędnicy również coraz częściej mierzą się z naprawdę niełatwym zadaniem. I choć do zagranicznych imion są już raczej przyzwyczajeni, to zdarzają się "imiona z przesłaniem".

Gdy rodzice spotkają się ze sprzeciwem, mogą zwrócić się do Rady Języka Polskiego. Tak było w przypadku osób, które chciały nadać dziecku imię Paraklet.

Chcieliśmy zarejestrować dziecko w USC i nadać mu imiona Maciej Paraklet. Niestety, odmówiono nam rejestracji drugiego imienia, motywując odmowę tym, że nie ma w Polsce dziecka o tym imieniu. Termin Paraklet oznacza "wezwanego na pomoc, obrońcę, pocieszyciela". Jest także jedną z nazw Ducha Świętego w Biblii. Nadanie takiego imienia dziecku nie byłoby dla niego ośmieszające, wręcz odwrotnie - mogłoby symbolizować pewną siłę, nadzieję, pocieszenie (…) - powiedzieli rodzice, których cytuje serwis edziecko.pl.

Na szczęście eksperci z RJP wykazali się zrozumieniem. Zauważyli, że imię wskazuje na płeć i jest zgodne z polską ortografią.

Fakt, że dana forma językowa nie występuje jako imię, nie może - naszym zdaniem - stanowić przesłanki do odmowy zarejestrowania jej jako imienia (szczególnie jeśli ma to być drugie imię), jeśli wskazuje na płeć, jest zapisywana zgodnie z polską ortografią, nie jest obraźliwa ani tożsama z nazwą pospolitą. (…) Odpowiadając zatem na Pani prośbę o opinię w sprawie imienia Paraklet, wyjaśniam, że z językowego punktu widzenia spełnia ono cechy imienia męskiego - udzieliła odpowiedzi dr hab. Katarzyna Kłosińska.

Karolina Sobocińska, dziennikarka o2.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić