aktualizacja 

Polacy się nim zajadają. Mało kto wie, że niedojrzały jest trujący

17

Jest bardzo smaczny i doskonale orzeźwia w letnie dni. Ananas nie zawsze jednak nadaje się do spożycia. Lepiej odpuścić sobie tę słodką przekąskę, gdy owoc jest jeszcze niedojrzały. W przeciwnym razie możesz narazić się na przykre konsekwencje.

Polacy się nim zajadają. Mało kto wie, że niedojrzały jest trujący
Ananas to chętnie kupowany przez Polaków owoc (Adobe Stock)

Ananas to egzotyczny owoc, który jest popularny i łatwo dostępny w polskich sklepach. Używa się go podczas wypiekania ciast, tworzenia deserów, przygotowywania koktajli czy drinków. Większość osób przepada za jego słodkim smakiem i zajada się nim na surowo. W przypadku ananasa należy jednak uważać. Jedzenie go w niedojrzałej formie może zaszkodzić oraz przynieść niepożądane skutki.

Czujesz pieczenie podczas jedzenia ananasa? Oto powód

Ananas musi dojrzeć, zanim będzie nadawać się do spożycia. W przypadku tego owocu zajmuje to dość sporo czasu. W sklepie przeważnie trafiamy na ananasa, który jest jasnożółty, ma zielone liście i jest bardzo twardy. To znak, że może być jeszcze niedojrzały i powinien poleżeć w dobrze nasłonecznionym miejscu przez ponad tydzień.

Egzotyczny owoc zawiera bromelainę, czyli mieszankę enzymów, które trawią białko. Dlatego podczas jedzenia niedojrzałego ananasa możesz odczuć podrażnienia na ustach i w jamie ustnej, szczególnie na języku, podniebieniu i gardle. Enzymy trawią delikatnie naskórek. Najbardziej skoncentrowane są w rdzeniu i łodydze ananasa.

Zjedzenie niedojrzałego ananasa może mieć także konsekwencje zdrowotne. Bromelaina wywołuje w większej ilości podrażnienia gardła, ale wpływa również na funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Owoc może zadziałać jak środek na przeczyszczenie.

Uważaj na niedojrzałe ananasy. Jak uniknąć pieczenia w jamie ustnej?

Aby uniknąć nieprzyjemnego pieczenia języka, ust i podniebienia, można poddać owoc obróbce termicznej. Ciepło denaturuje enzymy, więc szybko pozbędziesz się źródła dyskomfortu podczas jedzenia. Inni zaś polecają pocięcie ananasa i pozostawienie go w temperaturze pokojowej, co powinno zmniejszyć działanie bromelainy. Sposób ten zadziała, ale wymaga czasu. Enzymy mogą bowiem przetrwać w niższej temperaturze nawet tydzień.

Najbezpieczniejszym sposobem na zjedzenie świeżego, surowego ananasa jest wycięcie tych części owocu, w których znajduje się najwięcej enzymów, czyli rdzenia. Nie warto zrażać się do spożywania ananasa. Jest nie tylko niskokaloryczny, ale ma także działania opóźniające starzenie, ponieważ jest bogaty w antyoksydanty. Do tego działa zapobiegawczo przy osteoporozie, dzięki zawartemu w nim żelazie oraz innym składnikom, które wpływają na układ kostny.

Tak rozpoznasz dojrzałego ananasa

Zawsze kupuj ananasa w całości. W marketach pojawiają się czasem owoce w formie połówek lub ćwiartek, ale nie warto po nie sięgać. Prędzej zepsują się, niż dojrzeją w domu, wystawione na działanie słońca.

Dojrzałego ananasa rozpoznasz zarówno po jasnopomarańczowym, ciemniejszym kolorze skórki, jak zielonych liściach, które trudno oderwać. Wbrew powszechnej opinii, owoc, którego liście łatwo odchodzą, jest już przejrzały i nie nadaje się do jedzenia.

W upewnieniu się, że kupujesz dojrzały owoc, pomoże także zmysł powonienia. Naciśnij skórkę i przekonaj się, czy czujesz słodki zapach. Jeśli tak się stanie, możesz być pewien, że owoc jest gotowy do spożycia.

Zobacz także: Nowa technika jedzenia ananasa. Nie trzeba go nawet obierać
Autor: SPP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić