aktualizacja 

Niewymagające kwiaty na balkon

0

Wytrzymałe kwiaty na balkon powinny być odporne na suszę i rozmaite warunki pogodowe, takie jak wiatr czy deszcz. Najlepiej również, aby nie wymagały stosowania specjalnych nawozów. Jakie rośliny spełnią te kryteria? Które z niewymagających kwiatów na balkon lubią słońce, a które lepiej czują się w półcieniu?

Niewymagające kwiaty na balkon
Niewymagające kwiaty na balkon (Pixabay)

Niewymagające kwiaty na balkon

Każda roślina potrzebuje do życia swojego niezbędnego minimum, do których zalicza się dawka promieni słonecznych, odpowiednia ilość wody i żyzne podłoże. Niewymagające kwiaty na balkon są bardziej od innych odporne na mniejszą ilość słońca, nieregularne podlewanie czy wymianę ziemi. Jednak zawsze trzeba pamiętać, że niewymagające nie znaczy niezniszczalne. Zanim zdecydujemy się na zakup roślin, które mają zamieszkać na naszym balkonie, dobrze jest zapoznać się z ich wymaganiami i preferencjami. Mając zaś mocno nasłoneczniony taras, nie powinniśmy oczekiwać, że dobrze będą się czuć tam rośliny cieniolubne.

Wytrzymałe kwiaty na balkon

Skoro mamy wpływ na nawodnienie roślin i ich glebę, ale na stopień nasłonecznienia balkonu już nie, to sprawdźmy, jakie są najbardziej wytrzymałe kwiaty na balkon. Wśród mniej wymagających kwiatów warto wymienić takie gatunki, jak pelargonia, petunia (surfinia), koleus, begonia, bakopa, bidensa, osteospermum i aksamitka.

Rośliny na balkon

Pelargonia to bardzo popularny balkonowy kwiat. Lubi słońce, zatem odnajduje się w miejscach słonecznych, ale przetrwa również w półcieniu. Musi być regularnie podlewana, ponieważ źle znosi przesuszenia. Dobrym pomysłem jest ujście w donicy dla nadmiaru wody, by nie przyczynił się do gnicia korzeni. Na zimę zaleca się przeniesienie rośliny w miejsce, gdzie nie będzie temperatury poniżej zera - może to być piwnica z temperaturą do 10 stopni.

Petunia (surfinia) – za okres kwitnienia petunii przyjmuje się początek maja - aż do pierwszych przymrozków. Jest to niezwykle łatwy w uprawie gatunek kwiatów. Z tego względu mówi się, że surfinie są najlepszym wyborem dla osób zaczynających swoją przygodę z kwiatami. Petunie kwitną w pięknie; aby podziwiać to piękno, wystarczy zadbać o odpowiednie nawodnienie – w miarę regularne, ponieważ źle znoszą susze trwające przez dłuższy czas. Dodatkowo warto je izolować przed deszczem i osłaniać od silnego wiatru.

Koleus to roślina lubiąca słońce, ale nie mocno intensywne. Zbyt mocne nasłonecznienie może doprowadzić do uschnięcia rośliny, która znana jest również jako pokrzywka brazylijska. Posiada piękne różnobarwne liście, dzięki czemu uznawana jest za jedną z ładniejszych roślin. Nie jest wymagająca, wystarczy ją regularnie podlewać. 

Begonia to roślina tropikalna, której nie będą przeszkadzały wietrzne warunki. Ze względu na silne korzenie nie uszkodzą jej nawet silne podmuchy i wichury. Lubi miejsca, w których będzie miała trochę cienia, ale gdy trafi na mocno słoneczny balkon, nie wpłynie to na nią negatywnie. Do życia potrzebuje podłoża o dużej wilgotności.

Bakopa dobrze się czuje w słonecznych warunkach, ewentualnie w miejscu delikatnie zacienionym. Duża ilość cienia wpłynie na jej wygląd i kondycję - będzie gorzej kwitła. Roślina lubi wilgotne środowisko, najlepsze będzie dla niej systematyczne podlewanie o umiarkowanym natężeniu. W sezonie letnim warto pomyśleć o nawozie do roślin kwitnących.

Bidens najlepiej czuje się w pełnym słońcu. Nie zaszkodzi jednak również przebywanie w półcieniu, czy silne wichury. Roślina nie jest wymagająca, potrzebuje jedynie regularnego i obfitego podlewania. Źle znosi przesuszenia, dlatego w czasie upalnych dni zaleca się podlewanie dwa razy dziennie.

Osteospermum to roślina wyróżniająca się wyjątkowymi, kolorowymi kwiatami. Można ją podziwiać od kwietnia do września. Lubi słoneczne balkony. Lubi regularne podlewanie o umiarkowanym natężeniu. Zbytnie zalewanie może jej zaszkodzić, tak samo jak nadmierne przesuszenie.

Aksamitka będzie idealna na słoneczny balkon. Nie stanowi problemu w utrzymaniu, dopasuje się do zmiennych warunków pogodowych. Wymaga regularnego podlewania o umiarkowanym natężeniu.

Zobacz także: 16,1 proc. inflacji. Czy to zaskoczenie? Ekonomista: szczytu nie było i nie miało być
Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić