Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
SSŃ
|

Przerażający trend w Europie. Ginie kobieta za kobietą

116
Podziel się:

Od czasu łagodzenia pandemicznych obostrzeń w Europie niepokojąco wzrasta liczba śmiertelnych ofiar przemocy domowej. W Hiszpanii od zakończenia stanu wyjątkowego związanego z koronawirusem co trzy dni ginie kobieta. Eksperci twierdzą, że agresorzy obawiają się "utraty kontroli" nad swoimi partnerkami.

Przerażający trend w Europie. Ginie kobieta za kobietą
Jedna z ofiar nasilającej się w Europie przemocy wobec kobiet. Cristina Ramos zniknęła podczas przejażdżki na rowerze w Hiszpanii (Twitter)

Europa doświadcza właśnie fali przemocy skierowanej wobec kobiet - wynika z danych organizacji pozarządowych. Według ekspertów osoby stosujące przemoc zaczynają dotkliwie odczuwać "utratę kontroli", jaką cieszyły się podczas lockdownów związanych z koronawirusem.

Pandemia uderza w kobiety. Wzrasta liczba ofiar śmiertelnych przemocy domowej

W Hiszpanii od zakończenia stanu wyjątkowego w maju co trzy dni ginie jedna kobieta, w porównaniu ze średnio jedną na tydzień w ubiegłym roku. W Belgii od końca kwietnia z powodu przemocy zginęło 13 kobiet w porównaniu z 24 w całym 2020 r., podczas gdy we Francji w tym roku zginęło już 56 kobiet w porównaniu z 46 w tym samym okresie rok wcześniej.

Kobiety zyskują więcej wolności, a napastnicy czują, że tracą kontrolę i reagują bardziej ekstremalną przemocą - wyjaśniła Victoria Rosell, szefowa grupy zadaniowej rządu hiszpańskiego do walki z przemocą ze względu na płeć, cytowana przez "Daily Mail"

Kobiety zamknięte w domach z oprawcami

W całej Europie lockdowny utrudniły wykrywanie przypadków przemocy domowej. Zmuszone do pozostania w domu ze swoimi oprawcami, ofiary często nie miały możliwości sięgnięcia po pomoc.

Podczas trzymiesięcznego lockdownu w Hiszpanii na początku pandemii liczba apeli o pomoc wzrosła o 58 proc. w porównaniu z tym samym okresem w 2019 r., przy czym liczba apeli online – lub "dyskretnych" – wzrosła aż o 458 proc. - wynika z danych ministerstwa ds. równości.

"To pokazuje, że kobiety nie były nawet w stanie wykonać telefonu z domu" – powiedziała Victoria Rosell, szefowa hiszpańskiej grupy zadaniowej przeciwko przemocy ze względu na płeć, cytowana przez "Daily Mail.

Postrzelona i żywcem podpalona przez męża

Przykładem jednej z ofiar, której okrutna śmierć wywołała międzynarodowe oburzenie, jest Chahinez z Bordeaux. Prokuratorzy twierdzą, że została postrzelona przez swojego byłego męża i żywcem podpalona na ulicy.

Jej zabójca, znany jako Mounir B, został niedawno zwolniony z więzienia za przemoc domową. Kiedy Chahinez powiedziała policji w marcu tego roku, że zaatakował ją po wyjściu na wolność, władze nie były w stanie go znaleźć. 

Telefony zaufania urywają się

Podobna sytuacja dotyczy Włoch i Niemiec, gdzie liczba telefonów zaufania dla ofiar przemocy domowej osiągnęła szczyt w kwietniu i maju 2020 r., podczas gdy w Wielkiej Brytanii organizacja pozarządowa Refuge poinformowała, że ​​liczba połączeń prawie podwoiła się od wiosny 2020 r. do lutego 2021 r.

Aby zapewnić zagrożonym kobietom "koło ratunkowe", poszczególne kraje wymyślają innowacyjne sposoby dyskretnego wzywania pomoc. We Włoszech kobiety mogą zadzwonić na policyjny numer alarmowy i powiedzieć: "Chciałbym zamówić pizzę margaritę", co zaalarmuje operatora, aby wysłać patrol.

W Hiszpanii kobiety mogą zaalarmować władze, wchodząc do apteki, jednego z niewielu sklepów otwartych podczas lockdownu i poprosić o "fioletową maskę".

Angeles Jaime de Pablo, szefowa Themis, hiszpańskiej organizacji praw kobiet, twierdzi, że połączenie pracy w domu i braku kontaktów społecznych stworzyło "idealne warunki do stosowania przemocy w zakresie kontroli". "W tym świetle niedawny wzrost śmiertelnej przemocy był przewidywalny" - powiedziała AFP.

Zobacz także: Przemoc domowa wobec dzieci. Niebezpieczne zjawisko nasila się w Polsce
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(116)
el Cyd
rok temu
Chahinez z Bordeaux to muzułmanka, co nieco naświetla sprawę.
co za rozwaga
rok temu
fajnie ze te sposoby alarmowania są dyskretne...wszyscy juz o nich wiedzą
rodak
rok temu
przeciez niema takiej plci jest ich az 50 hahaha
Ania
rok temu
A co w Polsce? Czy w tym kraju wspiera się ofiary przemocy? A zapomniałam w tym katolickim kraju nie ma czegoś takiego jak przemoc.
BKK
rok temu
A gdzie konwencja antyprzemocowa przecież podpisali.
SuperGość
rok temu
I takie zdziczałe społeczeństwa państw starej UE chcą nas uszczęśliwić swoją wersją relacji międzyludzkich stawiając głównie na lansowanie homoseksualizmu..... Paranoja
fer
rok temu
Mounir B zapewne rodowity hiszpan
...
rok temu
Lewactwo,ma dziwne przekonanie, co do możliwości"ucywilizowania"Islamu. Wszystko wskazuje na to, że będzie równo odwrotnie
misio
rok temu
a u nas spokój , pobije pójdzie do kościoła wyspowiada się i na parę dni starczy, generalnie w polsce nie ma przemocy, nie ma smogu wszyscy są mili i uprzejmi kulturarni, nauczyliśmy francuzów uzywać widelec, dbamy o zwierzęta a zwłaszcza te na łańcuchu no mleko i miót płynie przez kraj
A NO
rok temu
JAK JEDEN Z DRUGIM DOSTANIE DOZYWOCIE TO SZYBKO OPANUJĄ NERWY A TO PEWNIE GŁÓWNIE EMOCJONALNI PRZYBYSZE
Taaa
rok temu
Faktycznie , trupy leżą na ulicach , przejść nie można .
Ciekawe
rok temu
Będzie wymówka na kolejny clock down albo stan wojenny, jakby już nie starczyło greckiego alfabetu na kolejne wariandy!
Gonić
rok temu
"zabójca, znany jako Mounir B, został niedawno zwolniony z więzienia za przemoc domową" - a ja naiwny zawsze myślałem, że za przemoc domową można do więzienia pójść a nie z niego wyjść.
proste
rok temu
jak urodzony w danym kraju, przystosowanym dla przybyszy, to jest z tego kraju, podobnie jak chomiczek urodzony w przystosowanym dla chomiczków akwarium jest rybką.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić