aktualizacja 

Śpij tylko na tym boku. Na starość mózg ci podziękuje

155

Jak się okazuje, najzdrowszą pozycją do spania nie jest spanie na plecach czy brzuchu, a na jednym z boków. Na którym dokładnie? Dziś amerykańscy naukowcy nie mają już wątpliwości. Okazuje się, że spanie na jednym boku niesie same korzyści.

Śpij tylko na tym boku. Na starość mózg ci podziękuje
Na którym boku lepiej spać? Naukowcy nie mają wątpliwości (Getty Images, JuliaK)

Sen jest jedną z najważniejszych czynności, dzięki której nie tylko wypoczywamy po ciężkim dniu, ale także regenerujemy organizm i poprawiamy jego stan. Według amerykańskich naukowców najlepszą pozycją do spania nie jest jednak spanie na plecach czy brzuchu. Dziś nie mają już wątpliwości, że to spanie na jednym z boków jest najkorzystniejsze dla zdrowia. Dzięki niemu możemy m.in. oczyścić mózg z toksyn.

Na którym boku lepiej spać?

Jeśli chrapiesz lub masz problemy z oddychaniem, spanie na boku jest najlepszym sposobem na udrożnienie dróg oddechowych - twierdzi dr Christopher Winter, neurolog zajmujący się medycyną snu.

Zdaniem specjalisty kluczową rolę odgrywa w tym wszystkim jednak to, który jest to bok. Dr Christopher Winter uważa bowiem, że powinniśmy unikać spania na prawym boku, a jak najczęściej przerzucać się na lewy. Spanie na lewym boku powoduje m.in. lepsze krążenie. Z tego też powodu to właśnie tę pozycję zaleca się kobietom, które są w ciąży.

Spanie na boku chroni przed chorobą Alzheimera

Co więcej, według amerykańskich naukowców spanie na lewym boku oczyszcza mózg z toksyn i może zapobiegać powstawaniu chorób neurologicznych, takich jak choroba Alzheimera. Wykazał to nietypowy eksperyment, który kilka lat temu przeprowadzono na myszach.

Nasze badanie pokazało, że w porównaniu do spania na brzuchu lub na plecach, mózg najlepiej oczyszcza się z toksyn, gdy podczas snu leżymy na boku - ujawnia prof. Helene Benveniste ze Stony Brook University School of Medicine.

Spanie na plecach, a już w szczególności na brzuchu, jest odradzane. Kiedy śpimy na brzuchu, obciążamy kręgosłup, uciskamy narządy wewnętrzne i ograniczamy płucom dostęp do powietrza. Dlatego lepiej unikać tych pozycji.

Zobacz także: Poranna drzemka. Jak spać, by obudzić się wypoczętym?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Autor: ALLE
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić