Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ORY
|

Tak oszukuje cię twój mózg. Oto najbardziej niesamowite iluzje optyczne

14
Podziel się:

W obliczu tych obrazków nasz wzrok zaczyna zawodzić, a mózg inaczej interpretować rzeczywistość. A to dlatego, że postrzeganie jest tak naprawdę subiektywne i zależy od czynników takich, jak otoczenie czy światłocienie. Poniżej przedstawiamy najbardziej niewiarygodne złudzenia optyczne.

Tak oszukuje cię twój mózg. Oto najbardziej niesamowite iluzje optyczne
Najbardziej niesamowite iluzje optyczne (TikTok)

Każdy na pierwszy rzut oka daje im się zwieść. Dopiero po dłuższym przypatrywaniu się i racjonalnym przetłumaczeniu sobie pewnych kwestii, jesteśmy w stanie dostrzec prawdę. Najpopularniejsze i zarazem najbardziej niezwykłe iluzje optyczne zebrał w swoim filmiku internetowy celebryta Ben, podpisujący swoje konto na TikToku nickiem "bentellect". Jego profil na tej platformie obserwuje już ponad 10,2 miliona osób. 

Twoje oczy dadzą się zwieść

Ben w jednym ze swoich nagrań pokazał osiem iluzji optycznych, których oglądanie potwierdza fakt, że nasze mózgi dają się łatwo zwodzić. Pierwszą z nich jest pomarańczowy wiatrak na fioletowym tle, który sprawia wrażenie, jakby się poruszał.

Wszystko przez rozmycie i nasycenie kolorów. Lewa strona każdego skrzydła jest mocno rozmyta, a pomarańczowy kolor wyblakły. Z kolei prawa strona skrzydeł zakończona jest intensywnym fioletem. To właśnie te czynniki sprawiają, że wiatrak zdaje się poruszać zgodnie ze wskazówkami zegara. 

Otoczenie jest kluczem

Kolejne iluzje pokazują, jak dla naszych mózgów ważne jest otoczenie danego elementu. Jeden z obrazków pokazanych przez Bena przedstawia dwie pomarańczowe kółka tych samych rozmiarów. Lecz ten, który otoczony jest dużymi szarymi kołami zdaje się mniejszy, podczas gdy drugi, w towarzystwie małych, szarych kółeczek, sprawia wrażenie znacznie większego.  

Na innym obrazku widać tory przedstawione w perspektywie przestrzennej. Naniesione zostały na nie dwie żółte linie – jedna bliżej, druga dalej nas. Choć wrażenie jest zupełnie inne, to tak naprawdę kreski są tej samej długości. Nasze mózgi dają się zwodzić, ponieważ jedna linia jest znacznie węższa niż tory, a druga wystaje poza ich granicę. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Iluzje rządzą naszym mózgiem. Poznaj efekt Troxlera
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(14)
Krewetka 🦐
3 miesiące temu
Nie przeczytałam nic z tego artykułu i nie wiem jak działają ludzkie muzgi, lecz nic sie nie ruszało i linie i kółka są tej samej wielkości :/
hahaha
6 miesięcy temu
Nie dosc ze stare to jeszcze byle jak napisane. Szkoda czasu.
Pierdoły
6 miesięcy temu
Mój mózg działa prawidłowo i dla tego nie widzę nic takiego, co ten ,,celebryta". Jak się ma amerykański mózg, to się różne cuda widzi.
heh
6 miesięcy temu
Jakie rodzaju są te dwie pomarańczowe kółka, z których ten zdaje się? Czy tu dzieci z czworaków piszą teksty? "przedstawia dwie pomarańczowe kółka tych samych rozmiarów. Lecz ten, który otoczony jest dużymi szarymi kołami zdaje się mniejszy,"
heh
6 miesięcy temu
Boszsz, odwa, dajcie kogoś z językiem polskim do pisania tekstów: "przedstawia dwie pomarańczowe kółka tych samych rozmiarów". Co to są dwie pomarańczowe kółka?
heh
6 miesięcy temu
Autorka nie odróżnia długości od szerokości i tłumaczy bez sensu. Czego się spodziewać po odwa? Linia jest węższa niż tory?! Boszsz..."tak naprawdę kreski są tej samej długości. Nasze mózgi dają się zwodzić, ponieważ jedna linia jest znacznie węższa niż tory, a druga wystaje poza ich granicę."
Kazia
6 miesięcy temu
Wczoraj to było pokazywane w telewizji tylko inaczej i lepiej było to wytłumaczone jak tutaj na tej stronie
Zbigniew
6 miesięcy temu
I gdzie te iluzje bo ja nie widzę absolutnie żadnej. Kolorowy wir jest statyczny pomaranczowe kropki takie same jak i żółte linie.
Loo
6 miesięcy temu
Nasi politycy tworzą lepsze iluzje ...... np POLSKI LAD .....
Stolberg
6 miesięcy temu
Kiedy w PL dla normalnych ludzi będzie dostęp do broni? Jak mamy bronić siebie i kraju?
trey
6 miesięcy temu
Komorowski Sikorski pod sąd
grek
6 miesięcy temu
no i jak żyć z taka wiedzą? znaną od dawna.
Pisoludek
6 miesięcy temu
no Wow.
Błażej
6 miesięcy temu
Pierdoły
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić