Tak oszukuje cię twój mózg. Oto najbardziej niesamowite iluzje optyczne

24

W obliczu tych obrazków nasz wzrok zaczyna zawodzić, a mózg inaczej interpretować rzeczywistość. A to dlatego, że postrzeganie jest tak naprawdę subiektywne i zależy od czynników takich, jak otoczenie czy światłocienie. Poniżej przedstawiamy najbardziej niewiarygodne złudzenia optyczne.

Tak oszukuje cię twój mózg. Oto najbardziej niesamowite iluzje optyczne
Najbardziej niesamowite iluzje optyczne (TikTok)

Każdy na pierwszy rzut oka daje im się zwieść. Dopiero po dłuższym przypatrywaniu się i racjonalnym przetłumaczeniu sobie pewnych kwestii, jesteśmy w stanie dostrzec prawdę. Najpopularniejsze i zarazem najbardziej niezwykłe iluzje optyczne zebrał w swoim filmiku internetowy celebryta Ben, podpisujący swoje konto na TikToku nickiem "bentellect". Jego profil na tej platformie obserwuje już ponad 10,2 miliona osób. 

Twoje oczy dadzą się zwieść

Ben w jednym ze swoich nagrań pokazał osiem iluzji optycznych, których oglądanie potwierdza fakt, że nasze mózgi dają się łatwo zwodzić. Pierwszą z nich jest pomarańczowy wiatrak na fioletowym tle, który sprawia wrażenie, jakby się poruszał.

Wszystko przez rozmycie i nasycenie kolorów. Lewa strona każdego skrzydła jest mocno rozmyta, a pomarańczowy kolor wyblakły. Z kolei prawa strona skrzydeł zakończona jest intensywnym fioletem. To właśnie te czynniki sprawiają, że wiatrak zdaje się poruszać zgodnie ze wskazówkami zegara. 

Otoczenie jest kluczem

Kolejne iluzje pokazują, jak dla naszych mózgów ważne jest otoczenie danego elementu. Jeden z obrazków pokazanych przez Bena przedstawia dwie pomarańczowe kółka tych samych rozmiarów. Lecz ten, który otoczony jest dużymi szarymi kołami zdaje się mniejszy, podczas gdy drugi, w towarzystwie małych, szarych kółeczek, sprawia wrażenie znacznie większego.  

Na innym obrazku widać tory przedstawione w perspektywie przestrzennej. Naniesione zostały na nie dwie żółte linie – jedna bliżej, druga dalej nas. Choć wrażenie jest zupełnie inne, to tak naprawdę kreski są tej samej długości. Nasze mózgi dają się zwodzić, ponieważ jedna linia jest znacznie węższa niż tory, a druga wystaje poza ich granicę. 

Trwa ładowanie wpisu:tiktok

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Iluzje rządzą naszym mózgiem. Poznaj efekt Troxlera
Autor: ORY
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić