Wkrótce na niebie zobaczymy "truskawkowy księżyc". To jedyna taka noc

27

Już wkrótce będziemy mogli podziwiać niezwykłe zjawisko, noszące nazwę "truskawkowego księżyca". Skąd wzięło się to nietypowe określenie i kiedy dokładnie zobaczymy na niebie księżyc w różowym kolorze? Odpowiedzi znajdziecie w tekście.

Wkrótce na niebie zobaczymy "truskawkowy księżyc". To jedyna taka noc
"Truskawkowy księżyc" pokaże się na niebie 24 czerwca (123RF)

Niestety, "truskawkowy księżyc" nie będzie miał koloru truskawek. Skąd zatem wzięła się jego nazwa? Według niektórych źródeł wywodzi się z kultury indiańskich plemion Algonkinów, nadających księżycowi oryginalne nazwy, m.in. Wilczy Księżyc (w styczniu) czy Kwiatowy Księżyc (w maju).

Kiedy zobaczyć "truskawkowy księżyc"?

W latach 30. XX wieku pojawiły się zapiski, według których w ten sposób podkreślono fakt, że w czerwcu przypada szczyt sezonu na truskawki. Alternatywną nazwą tego zjawiska jest "miodowy księżyc", a jej geneza sięga jeszcze XVI wieku. Czas "truskawkowego księżyca" jest utożsamiany z początkiem lata i w wielu kulturach był powodem do świętowania.

"Truskawkowy księżyc" będziemy mogli zobaczyć dokładnie w nocy 24 czerwca o 20:44. Znajdzie się wtedy w odległości ponad 366 tys. km od Ziemi, a więc będzie wydawał się większy niż zwykle w czasie pełni (zjawisko tzw. superpełni, z którym mieliśmy do czynienia także w maju). "Truskawkowy księżyc" będzie widoczny przez kilka kolejnych dni.

Księżyc w odcieniach różu

Księżyc nie będzie co prawda czerwony, ale tego dnia możemy liczyć na jego oryginalną barwę. Podczas czerwcowej pełni Księżyc przybierze bowiem nietypowy, różowy kolor. Oryginalna barwa bierze się stąd, że orbita Księżyca wokół Ziemi jest prawie w tej samej płaszczyźnie, co orbita Ziemi wokół Słońca. Światło Słońca pada na Księżyc w pełni, przez co wydaje się, że ma on różową lub delikatnie czerwoną poświatę. 

By podziwiać "truskawkowy księżyc" nie potrzebujemy teleskopów czy lunet, może przydać się natomiast lornetka. Jednak najważniejsze, by w tym czasie oddalić się od skupiska sztucznych świateł, czyli centrum miasta. Wyjątkową, czerwcową pełnię najlepiej oglądać na otwartej przestrzeni, z dala od samochodów i budynków.

Ważnym czynnikiem w tym przypadku jest pogoda. Niestety, prognozy pogody na 24 czerwca nie są obiecujące – w wielu miejscach w Polsce ma padać, mogą pojawić się także burze. Warto jednak zarezerwować wolny wieczór i spróbować zobaczyć oraz sfotografować niezwykły, "truskawkowy księżyc".

Zobacz także: Nawałnica nad Warszawą. Nagrania internautów z silnej ulewy z gradem
Autor: KPL
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić