Nowe święto w polskim kalendarzu. Pomyśleć, że miał to być zwykły żart

5

Zaczęło się od zwykłego dowcipu jednego z internautów, w efekcie dzień serka wiejskiego na stałe zagościł 30 grudnia w kalendarzach. Okazuje się, że po świątecznym obżarstwie z pozoru nieważne święto, sprawdza się całkiem dobrze.

Nowe święto w polskim kalendarzu. Pomyśleć, że miał to być zwykły żart
Nie każdy o tym wie. Święto serka wiejskiego obchodzą Polacy (wikimedia commons)

Nie tylko miłośnicy internetowych pranków cieszą się z kariery, jaką w polskim Internecie zrobił Dzień serka wiejskiego.

To specjalne wyróżnienie dla bogatej w nabiał przekąski ucieszyło także marketingowców, którzy znaleźli nowy sposób na promocję swojskiego produktu. Ale historia nietypowego święta jest o wiele bardziej zaskakująca.

Okazuje się, że jej historia sięga już 2012 roku. Tak opisuje ją portalspożywczy.pl:

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jak wybrać twaróg na sernik?
Jego geneza wiąże się z humorystycznym wpisem jednego z twórców serwisu Nonsensopedia, który w 2012 roku uzupełnił kalendarz świąt nietypowych, oznaczając datę 30 grudnia jako Dzień Serka Wiejskiego. Pomysł spotkał się z dużym zainteresowaniem mediów, co spowodowało rozpowszechnienie informacji o święcie i przyczyniło się do jego utrwalenia - czytamy na stronie portalu.

Jak podkreślają autorzy artykułu, zabawne święto doskonale wpisało się w kalendarz i potrzeby konsumentów.

Po obfitym ucztowaniu świąt Bożego Narodzenia konsumenci z przyjemnością i ochotą sięgają po lekki posiłek w postaci pożywnego serka wiejskiego - przekonują we wspomnianym tekście.

Producenci serków wiejskich podkreślają, że stworzony przez nich i wypromowany produkt, choć pod różnymi markami na polskich stołach gości już od ponad 30 lat, a swoją premierę miała w 1992 roku.

Ale historia twarogu z krowiego mleka o ziarnistej konsystencji ma o wiele dłuższą tradycję i sięga 9000 lat p.n.e. Wszystko zaczęło się na Bliskim Wschodzie, gdzie zaczęto podgrzewać zsiadłe mleko i cedzić je w celu uzyskania białego sera. W VI wieku zaczęto dodawać do twarogu sól, chłodzić oraz przetapiać.

Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić