Twaróg, którego lepiej nie kupować. Ekspert stanowczo odradza

64

Biały ser świetnie sprawdza się jako farsz do naleśników i pierogów, to też podstawowy składnik tradycyjnego sernika, ale można z niego przygotować również twarożek ze szczypiorkiem na śniadanie. Poza tym twaróg ma właściwości prozdrowotne. Przeczytaj o tym, dlaczego warto jeść biały ser i jaki rodzaj wybrać.

Zwróć uwagę na kolor twarogu. Nie może być żółty
Zwróć uwagę na kolor twarogu. Nie może być żółty (Getty Images)

Biały ser zawiera kazeinę, pełnowartościowe białko, które bez problemu trawi każdy zdrowy organizm. Ten najważniejszy składnik twarogu wspomaga prawidłową budowę naszych kości i tkanek. Poza tym jest niezbędny do produkcji hormonów, enzymów oraz ciał odpornościowych.

Twaróg warto łączyć z produktami zbożowymi, gdyż w ten sposób uzupełnia się skład aminokwasów i w pełni umożliwiamy naszemu organizmowi wykorzystanie białka pochodzenia roślinnego - mówi dla WP abcZdrowie Monika Konieczna, specjalista ds. żywienia.

Biały ser posiada również aminokwasy, które uczestniczą w procesie tworzenia nowych oraz regeneracji uszkodzonych komórek. Ponadto biały ser zawiera wapń, fosfor, cynk, potas, jod oraz witaminę A,D,E i witaminy z grupy B.

Twaróg jest produktem bogatym w lizynę. Niedobór tego aminokwasu egzogennego może powodować zmęczenie, rozdrażnienie i problemy z koncentracją. Ponadto substancja ta zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworów i miażdżycy.

Twaróg zawiera wiele kwasów tłuszczowych, które powinny być obecne w naszym codziennym jadłospisie np. kwas linolowy i oleinowy. Te tłuszcze wspomagają przyswajanie przez nasz organizm witaminy A,D i E.

Jeśli chodzi o wybór najzdrowszego rodzaju sera białego, to najlepiej sięgnąć po twaróg półtłusty. Z kolei osobom na diecie zaleca się spożywanie chudego białego sera np. z dodatkiem oliwy z oliwek.

Niestety, ser twarogowy nie jest wskazany dla osób uczulonych na białko lub z nietolerancją laktozy. Takie osoby mogą wybrać produkty mleczne bez zawartości alergenów, co niestety obniża ich walory smakowe, ale nie powoduje dolegliwości żołądkowych u takich osób.

Jak podkreśla dietetyk w rozmowie z WP abcZdrowie, bardzo miękki twaróg ma zbyt wysoką zawartość serwatki. Natomiast jeżeli biały ser jest zbity w grudki albo ma kaszkowatą konsystencję, to świadczy o przegrzaniu skrzepu. Wobec tego najlepszy będzie twaróg o gładkiej i zwartej konsystencji.

Twaróg powinien mieć lekko kwaśny smak, ale nie może szczypać nas w język. Jeżeli jest świeży nigdy nie powinien być żółty tylko biały i kremowy.

Kupując biały ser w sklepie należy dokładnie sprawdzić jego skład i termin ważności. Jeżeli kupujemy twaróg na targu, najlepiej korzystać ze sprawdzonego źródła, wówczas mamy pewność, w jaki sposób był produkowany i gdzie przechowywany.

Autor: KAM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić