Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Tomasz Budzik
Tomasz Budzik
|

Idzie zmiana przepisów o fotoradarach. Większa kara dla kierowców

57
Podziel się

Polski system fotoradarów nie należy do najskuteczniejszych. Jest tak nie z powodu jego technologicznej niedoskonałości, ale ze względu na nieodciągnięcia prawne, pozwalające kierowcom na uniknięcie najpoważniejszych konsekwencji wykroczeń. To ma się zmienić.

Kierowcy mogą otrzymać większe kary
Kierowcy mogą otrzymać większe kary (Wikimedia Commons)
bETAIKyJ

Pół tysiąca urządzeń do nadzorowania ruchu, którymi dysponuje Główny Inspektorat Transportu Drogowego, to skuteczna broń wymierzona przeciwko piratom drogowym. Niestety, tylko w teorii. W rzeczywistości zmotoryzowani, których przyłapie fotoradar, nagminnie korzystają z możliwości niewskazania sprawcy wykroczenia. Właściciel pojazdu, zasłaniając się niepamięcią, co prawda godzi się na karę 500 zł, ale unika związanych ze zbyt szybką jazdą punktów karnych.

To szczególnie "cenny" mechanizm dla osób, które dopuściły się drastycznego przekroczenia dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym. Wówczas niewskazanie sprawcy bywa traktowane jako wyjście awaryjne, pozwalające na uniknięcie trzymiesięcznego zatrzymania prawa jazdy.

bETAIKyL

GITD ma jednak dość i wraz z Ministerstwem Infrastruktury pracuje nad rozwiązaniem tego problemu. Zdaniem "Dziennika Gazety Prawnej" w grę wchodzi zmiana przepisów, która wprowadzi karę administracyjną za niewskazanie sprawcy wynoszącą dwukrotną wartość mandatu grożącego za dany czyn.

Nie należy jednak zapominać o rozwiązaniu, które w styczniu 2020 r. zaproponowała sama GITD. Mówiono wówczas o takiej zmianie prawa, by w razie niewskazania sprawcy to właściciel pojazdu ponosił wszystkie konsekwencje wykroczenia włącznie z naliczeniem punktów karnych czy zatrzymaniem prawa jazdy, jeśli do wykroczenia doszłoby w terenie zabudowanym.

Obydwie proponowane zmiany w prawie budzą emocje. Nietrudno jednak stwierdzić, że dziś przepisy nie mają skutecznego sposobu na kierowców.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bETAIKzm
KOMENTARZE
(57)
Wiarus
rok temu
Jeżeli nie ma kierującego to winne jest auto. Kara pieniężna na właściciela bo nie upilnował i na niesforne auto - zabierać dowód rejestracyjny a potem badanie psycho... no techniczne
Driver
rok temu
Jak czytam komentarze to mnie ciary przechodzą ,wszystkiemu winien PIS i 500+ .Widzę że elektorat PO chciałby zalegalizowania piractwa i chamstwa drogowego oraz zniesienia kodeksu drogowego .POtem zalegalizujmy kradzieże rozboje i morderstwa. Na koniec znieśmy pozwolenie na broń .Obudźcie się i zobaczcie jak jest w normalnych krajach gdzie po miesiącu takiej jazdy jak po Polsce byli byście bankrutami lub oglądali świat przez kraty.Iestem coraz bardziej przekonany na kogo nigdy więcej nie głosować.
Wilk
rok temu
Rozumiem że kolumna rządowa też będzie się dostosowywać.
bETAIKzn
Stop chamom
rok temu
I bardzo dobrze chcą zrobić, gadacie, że niesprawiedliwość itp A wystarczy jeździć przepisowo i po problemie. Lepsza jakość dróg i ilość tras szybkiego ruchu nie pomoże tylko będzie jeszcze gorzej bo nasi rodacy nie potrafią korzystać z dróg odpowiedzialnie, każdy się spieszy nie wiadomo gdzie wyprzedzają na trzeciego przekraczają prędkość w zabudowanym i poza też wyprzedzanie na podwójnej ciągłej i wiele więcej. Polskie prawo dla kierowców jest laskawe, zapoznajcie się z prawem niemieckim, angielskim albo holenderskim tam jest przegwizdane...
Radek
rok temu
Jak będę musiał podać kierującego to podam Ulrich von Jungingen z Berlina. Ciekawe czy będą szukać?
ddd
rok temu
niech bulą!! przepisy to przepisy...
Obserwator
rok temu
Zacznijcie od SOP i ich klientów, bonzów wszelkiej maści! To oni najbardziej drastycznie przekraczają dozwolone prędkości, nadużywają jazdy jako pojazdy uprzywilejowane i powodują, proporcjonalnie, najwięcej kolizji.
gość
rok temu
Może już czas na to, żeby zmienić PAŃSTWO POLICYJNE, jakim teraz stała się Polska na NORMALNE państwo DEMOKRATYCZNE?! Za głupie i nielogiczne oznakowanie dróg Obywatel jest kasowany bez skrupułów!
Stan2
rok temu
Cała wieś powinna stracić prawo jazdy.
J23
rok temu
Głosujcie dalej na pis ziobro już buduje kryminały dla kierowców przekraczających prędkość o 15 km/h
RATUJBudżet
rok temu
Bezpieczeństwo. Jak będzie wyższy kara to będzie mniej wypadków, a może jak nie będzie dziur, kolein, lodu, zalegającego śniegu
Niezalezny
rok temu
Może w końcu więcej obwodnic; tras szybkiego ruchu i autostrad???? I będzie po problemie . MOże trzeba się zastanowić na celowością i zasadnością niektórych znaków drogowych???- prost droga ;od środka jezdni do zabudowań jakieś20-30 m=>ale tere zabudowany ...
Zaraza
rok temu
Ja mam brata bliźniaka i gdy otrzymuję zdjęcie to obydwoje się przyznajemy że w tym dniu mogliśmy prowadzić ten pojazd, gdyż wspólnie go użytkujemy. Zadaniem instytucji jest udowodnienie , że to kierował konkretnie jeden z nas. Dwóch nie mogą ukarać.
bETAIKzf
ewa
rok temu
zajmijcie się motocyklistami którzy jeżdżą slalomami miedzy samochodami i stwarzają potężne zagrożenie!!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić