Marcin Łobodziński
Marcin Łobodziński| 

Sposób na "cwaniaków" przy przejściach dla pieszych. Wystarczy znać przepisy

518

W sieci zyskują popularność nagrania z okolic przejść dla pieszych, na których jeden kierujący zwalnia, by inny, jadący na pasie obok, go wyprzedził, co jest niezgodne z przepisami. W pewnym momencie obaj zwalniają "do zera". A przecież nie muszą – wręcz przeciwnie.

Sposób na "cwaniaków" przy przejściach dla pieszych. Wystarczy znać przepisy
Strach przed mandatem doprowadza do absurdów (Bielskie Drogi, YouTube, zrzut ekranu)

Niestety, wśród nagrań znajdziemy te z radiowozami, które zachowują się podejrzanie przed przejściem dla pieszych. Policyjny wóz zwalnia, a jadący pasem obok "cywil" też musi, bo inaczej zacznie wyprzedzać, więc złamie prawo.

Zobacz także: Polowanie na jelenia? Nieoznakowane BMW w akcji

Ale co mówią na ten temat przepisy?

Art. 26. 3. Kierującemu pojazdem zabrania się:

1. wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany;

2. omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

Zgodnie z punktem 1 nie wolno wyprzedzać na samym przejściu, jak i przed nim. Przypomnijmy, że wyprzedzanie to przejeżdżanie obok innego jadącego pojazdu z większą od niego prędkością. Nieważne, który przyspiesza, a który zwalnia lub jedzie bez zmiany prędkości. Zawsze jadący szybciej jest wyprzedzającym. Zgodnie z punktem 2 natomiast, nie wolno także omijać pojazdu przed przejściem. Omijanie to z kolei przejeżdżanie obok zatrzymanego pojazdu.

Kiedy działa przepis

Co kluczowe dla omawianej sprawy, zakaz obowiązuje tylko wtedy, kiedy omijany pojazd zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu. Jeśli pieszy nie ma zamiaru przejść przez ulicę, to pojazd nie zatrzymuje się w celu ustąpienia mu pierwszeństwa. Mało tego – jeśli w pobliżu przejścia dla pieszych nie ma pieszego, to kierujący pojazdem, zatrzymując się w tym miejscu, łamie prawo.

Art. 49. ust. 1. pkt. 2 zabrania się zatrzymania pojazdu na przejściu dla pieszych, na przejeździe dla rowerów oraz w odległości mniejszej niż 10 m przed tym przejściem lub przejazdem

Przepis zabrania także zatrzymania, a nie tylko postoju. Nie chodzi więc tylko o zaparkowanie pojazdu, lecz każde jego zatrzymanie. Oczywiście jeśli zatrzymanie nie wynika z warunków drogowych, tj. zator czy przeszkoda, a także pieszy. Kierowca zatrzymujący się przed przejściem w innym celu niż ustąpienie pieszemu zachowuje się niezgodnie z prawem.

W razie impasu – jechać

Kiedy dochodzi do patowej sytuacji, w której inny pojazd na pasie obok zwalnia przed przejściem, ale nie w celu przepuszczenia pieszego, należy zwolnić do jego prędkości i ją utrzymywać, aż drugie auto się zatrzyma. Wtedy należy od razu przyspieszyć i odjechać.

Wbrew pozorom nie jest to łamanie prawa. Wprost przeciwnie. Złamaniem prawa jest za to zatrzymanie się przed przejściem. W razie zatrzymania przez policję warto nie przyjmować mandatu, broniąc się w ten sposób. "Ruszyłem, bo zgodnie z art. 49.1.2 zabrania się zatrzymania pojazdu przed przejściem".

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić