Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
jjan
|

Krytycy nie zostawili na "Gierku" suchej nitki. "Amatorski teatr"

11
Podziel się:

W ostatni weekend premierę miał długo zapowiadany film "Gierek" z Michałem Koterskim w roli I sekretarza KC PZPR. Krytycy nie kryją rozczarowania. "O Polsce Gierka film nie mówi nic".

Krytycy nie zostawili na "Gierku" suchej nitki. "Amatorski teatr"
"Gierek" (Materiały prasowe)

Od ostatniego piątku w kinach oglądać można film "Gierek" w reżyserii Michała Węgrzyna. Film opowiedzieć miał historię dekady lat 70., kiedy to I sekretarzem KC PZPR był Edward Gierek. Prace nad filmem zajęły kilka lat, a wśród aktorów znalazły się takie nazwiska jak Małgorzata Kożuchowska, Jan Frycz czy Antoni Pawlicki.

W główną rolę wcielił się Michał Koterski, który przytył dla niej 17 kilogramów oraz brał lekcje języka francuskiego, który polityk znał z czasów pracy w Belgii. Jak zapowiadali filmowcy, "Gierek" miał zobrazować nie tylko złożoną tożsamość I sekretarza KC PZPR, ale też polityki tego okresu.

Teraz głos zabrali krytycy filmowi i dziennikarze. Pierwsze recenzje nie pozostawiły jednak złudzeń: film nie sprostał ich oczekiwaniom.

Ogląda się to jak teatr amatorski grający sztukę napisaną przez autora telenowel. Anachronizm pod rękę z nieprawdą, bezguście w objęciach beztalencia - napisał o "Gierku" Tomasz Raczek.

W recenzjach przewijają się oskarżenia o brak profesjonalizmu, odbieganie od faktów historycznych i jednoznacznych, czarno-białych bohaterów. Zdaniem Jacka Cieślaka z "Rzeczpospolitej":

Powstała hybryda historycznych niedorzeczności, paździerzowatej realizacji oraz amatorskiego scenariusza i aktorstwa.

Joanna Solska z "Polityki" wytyka za to pominięcie tematu zmian społecznych w Polsce lat 70.:

Prawdziwej Polski za Gierka w filmie Michała Węgrzyna jednak nie ma. Bareja pozostaje bezkonkurencyjny.

A Jakub Majmurek z "Krytyki Politycznej" dorzuca:

["Gierek"] Raczej ośmiesza siebie i sam temat. Co nie wyszło? Poza gadżetami i dekoracją wnętrz wszystko: scenariusz, reżyseria, dramaturgia, aktorstwo.

Z kolei Jacek Szczerba z "Gazety Wyborczej" stwierdza:

Po obejrzeniu "Gierka" przypomniałem sobie cyniczne powiedzenie o historykach - że mniej ważne jest to, co się naprawdę w przeszłości zdarzyło, a ważniejsze to, kto tę historię spisał czy sfilmował. W tym przypadku, o czym donoszę z żalem, zrobili to ludzie niewłaściwi.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(11)
Widz
4 miesiące temu
Było do przewidzenia, lansowanie mizeroty w otoczce mijających gwiazdek
obserwator z ...
4 miesiące temu
Wczoraj w kinie byliśmy i widzieliśmy. POLECAMY !! Zwarta akcja, pierwsza poważna rola Michała Koterskiego i bardzo udana. Film trwa ponad 2 godz. a w ogóle nie czuje się upływającego czasu. Generalnie to ma się niedosyt, że już się skończył. Myślę, że mógłby być z tego niezły 10 odcinkowy serial.
Gość
4 miesiące temu
No ten film to kiepskiej jakości urywek jakiegoś serialiku. Ale niestety też trzeba przyznać, że Koterski to BARDZO SŁABY AKTOR.
kinoman
4 miesiące temu
Oczywiście, że "Amatorski teatr". Z naturszczykiem, w roli głównej...
Widz
4 miesiące temu
Sama obsada "gwiazdorska" zapowiada wielkie dzieło. Niejaki Misiek w roli Gierka, to obraza granej postaci i jego rodziny!
eskobar
4 miesiące temu
A ja mam nosie tych krytyków , obejrzę i ocenie sam czy mi się podoba żaden Raczek nie bedzie decydował za mnie.
Zatoka czerwo...
4 miesiące temu
Nie wydaje mi się, żeby robienie filmów o komunistach było dobrym moralnie uczynkiem. Byli u włądzy tylko dlatego, że wszystkie wybory fałszowali, realnie poparcie dla nich nie przekraczało 4-8 procent.
Dzieci rewolu...
4 miesiące temu
W Polsce jest kryzys osobowości..Czy na prawdę nie ma godniejszej postaci w dziejach Polski, ze pokuszono, się o realizację filmu o PZPR-owskim aparatczyku, sługusowi KPZR ?
Tomasz
4 miesiące temu
Jeśli ktoś nie ma ochoty,to nikt nie zmusza do pójścia do kina. Mnie się podobał. W USA też przyznają nagrodę ,,ZŁOTEJ MALINY" a mimo to niejeden obraz się ludziom podobał. M.Koterski i R.Zawierucha fajnie zagrali.
zadowolony
4 miesiące temu
krytycy haha
emeryt
4 miesiące temu
Pamiętam czasy Gierka, ten film to kompletne badziewie.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić