Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera| 

Kolorowe paski wyglądają niewinnie. Tak naprawdę zwiastują katastrofę

221

W mediach społecznościowych popularność zyskuje grafika przedstawiająca kolorowe paski. Okazuje się, że to ostrzeżenie wysłane ludzkości, obok którego nie można przejść obojętnie.

Kolorowe paski wyglądają niewinnie. Tak naprawdę zwiastują katastrofę
Widziałeś kolorowe paski? Nie możesz przejść obok nich obojętnie (showyourstripes.info)

Za grafiką z czerwonymi paskami stoi profesor Ed Hawkins z Uniwersytetu Reading w Anglii. To on opracował wizualizację, która ma uświadomić ludziom, jak szybko postępuje ocieplenie klimatu i jak negatywnie konsekwencje może ono mieć dla otaczającego nas świata.

"Paski klimatyczne" - taką nazwę zyskała koncepcja Hawkinsa, która pokazuje zmieniające się średnie roczne odchylenia temperatury od normy z lat 1971-2000. Każdy pasek to kolejny rok - w skali świata liczony od roku 1850, w przypadku Polski - od 1901.

Widziałeś kolorowe paski? Nie możesz przejść obok nich obojętnie

Niebieskie paski oznaczają temperaturę poniżej normy - interpretuje serwis TwojaPogoda.pl. Białe oznaczają wartości w normie, czerwone - powyżej. Intensywność koloru danego paska uzależniona jest od tego, czy dany rok jest cieplejszy, czy chłodniejszy.

Niepokojące jest to, że w ostatnim stuleciu widać jednoznaczny trend - przybywa czerwonych pasków, a to oznacza coraz wyższe temperatury w Polsce i na świecie. Jest się o co martwić, bo w zeszłym roku średnia temperatura w skali całego kraju była wyższa o 2 st. C od normy. To sprawiło, że na grafice Hawkinsa mamy do czynienia już nie z czerwonymi paskami, a bordowymi.

Angielski profesor nie ma wątpliwości - ocieplenie klimatu sprawia, że na jego grafice wręcz nieobecne staną się paski niebieskie, a przybywać będzie tych czerwonych i bordowych. Coraz wyższe temperatury mogą zaś wywrócić nasze życie do góry nogami - wiązać się będą z kolejnymi klęskami żywiołowymi, które uderzą ludzkość po portfelach.

Nadzieją na zahamowanie ocieplenia klimatu może być ograniczenie emisji gazów cieplarnianych oraz stawianie na ekologiczne rozwiązania. Przyszłość planety leży zatem w naszych rękach, bo to my możemy zadbać o ograniczenie negatywnych skutków zmiany klimatu poprzez korzystanie z odnawialnych źródeł energii czy też porzucenie samochodów na rzecz komunikacji zbiorowej.

Zobacz także: Wakacyjna promocja na Orlenie? Poseł zaskoczył: księża już mają!
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić