Pogoda daje popalić. Będzie tylko gorzej? Eksperci wskazali rok
Rolnicy w Unii Europejskiej tracą rocznie średnio 28,3 mld euro z powodu ekstremalnych zjawisk pogodowych. To wynik zmian klimatycznych, jak wynika z raportu Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Inwestycyjnego.
Raport przygotowany przez brokera ubezpieczeniowego Howden, opublikowany przez Komisję Europejską i Europejski Bank Inwestycyjny, ujawnia, że straty rolników w UE wynoszą średnio 28,3 mld euro rocznie.
Przeczytaj też: Lato się jeszcze nie zaczęło, a już takie dane. IMGW alarmuje
To aż 6 proc. rocznej produkcji rolnej i hodowlanej w krajach członkowskich. Co więcej, większość tych strat nie jest objęta ubezpieczeniem – jedynie 20-30 proc. jest pokrywane przez ubezpieczycieli.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Atak zimy na południu Polski. Nagrania z Zakopanego
Wyzwania dla rolnictwa w obliczu zmian klimatycznych
Komisarz UE ds. rolnictwa, Christophe Hansen, podkreślił konieczność działania w celu pokrycia pozostałych strat. - Musimy coś zrobić, aby pokryć pozostałe straty - zaapelował. Wezwał również do wykorzystania unijnych dotacji na walkę z suszami i ekstremalnymi opadami deszczu.
Rolnictwo samo w sobie ma znaczący wpływ na środowisko, m.in. poprzez emisję metanu i zanieczyszczenie gruntów nawozami. Komisja Europejska ogłosiła niedawno plany złagodzenia niektórych warunków środowiskowych dotyczących dotacji dla rolnictwa oraz przyspieszenia finansowania awaryjnego dla rolników dotkniętych klęskami żywiołowymi.
Prognozy na przyszłość
Raport ostrzega, że bez podjęcia znaczących działań przeciwdziałających zmianom klimatu, straty w uprawach mogą wzrosnąć o 66 proc. do 2050 r. Szczególnie dotknięta jest południowa Europa, gdzie przewiduje się, że roczne straty w Hiszpanii i Włoszech mogą sięgnąć 20 mld euro do połowy stulecia.
Europejski Bank Inwestycyjny planuje wspierać rolników poprzez finansowanie inwestycji w nawadnianie oraz udzielanie pożyczek i gwarancji. Jak podała agencja Reuters, EBI zamierza również zwiększyć wydatki na projekty wodne, które mogą przynieść korzyści rolnikom.
Przeczytaj też: Niemcy mówią o "uderzeniu ciepła". Polska następna? Padł termin