aktualizacja 

Retrogradacja Marsa. Planeta zmieniła kurs na nocnym niebie

23

W niedzielę 30 października rozpoczęła się retrogradacja Marsa. Oznacza to, że ciało niebieskie przestało przemieszczać się na wschód na nocnym niebie. Obserwując je z Ziemi, można zauważyć, że planeta niejako zmieniła swój kurs i zaczęła poruszać się na zachód. Astronomowie wyjaśniają jednak, że Mars w rzeczywistości wcale nie zmienił swojej trajektorii, a "taniec planety na nocnym niebie" jest spowodowany geometrią orbit Ziemi oraz Marsa wokół centrum Układu Słonecznego.

Retrogradacja Marsa. Planeta zmieniła kurs na nocnym niebie
Pod koniec października rozpoczęła się retrogradacja Marsa (Getty Images, NASA)

Mars jest jedną z planet położonych najbliżej Ziemi. Okrąża Słońce w 1,88 roku ziemskiego, czyli w ciągu 687 dni. 30 października rozpoczęła się jego retrogradacja, nazywana także pozornym ruchem wstecznym. Potrwa ona do 23 stycznia 2023 roku.

Ruch planet na tle gwiazd, jaki obserwujemy z Ziemi, jest spowodowany faktycznym ruchem tych planet, ale także ruchem samej Ziemi. Retrogradacja to efekt geometrii orbit obu planet – wyjaśnia w rozmowie z amerykańskim "Newsweekiem" astronom Rok Nežič z Obserwatorium i Planetarium Armagh w Irlandii Północnej.

Wędrówka Marsa na nocnym niebie. Zostanie wyprzedzony przez Ziemię

Patrząc znad północnego bieguna Ziemi, planety krążą wokół Słońca w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Wykonując obserwację z Ziemi można przyjąć, że przemieszczają się na wschód.

Rok Nežič zwraca uwagę, że zgodnie z prawami Keplera, planety bliżej Słońca poruszają się szybciej niż planety znajdujące się dalej. Dzieje się tak, ponieważ grawitacja Słońca mniej na nie oddziałuje. W praktyce oznacza to, że Ziemia od czasu do czasu "wyprzedza" zewnętrzne planety podczas swojej wędrówki wokół Słońca.

W tym przypadku wydaje się nam, że Mars zatrzymuje się na nocnym niebie, a następnie zaczyna poruszać się na zachód. Tak naprawdę obie planety wciąż poruszają się wokół Słońca w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, ale ponieważ Mars jest właśnie wyprzedzany przez Ziemię, wydaje się nam, że porusza się w drugą stronę. Kiedy Ziemia oddali się wystarczająco od Marsa, ponownie będziemy obserwować na nocnym niebie jego wędrówkę na wschód – opisuje astronom.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Retrogradacja Marsa. Udało się ją wyjaśnić dopiero Kopernikowi

Retrogradacja planet przez wieki stanowiła nie lada zagadkę dla astronomów. – Starożytni Grecy nie potrafili wyjaśnić tego ruchu, ponieważ nie zgadzał się on z ich przekonaniem o "doskonałości Niebios". Wierzono wówczas, że wszystkie planety poruszają się po perfekcyjnych okręgach wokół Ziemi – zwraca uwagę Vahé Peroomian, fizyk z Uniwersytetu Południowej Kalifornii.

Dopiero Mikołaj Kopernik zdołał wyjaśnić pozorny ruch wsteczny planet. W swoim modelu Układu Słonecznego umieścił w centrum Słońce, a nie Ziemię. Pozwoliło to na przyjęcie założenia, że planety mogą mijać się z różną prędkością – podkreśla naukowiec.

Obejrzyj także: Wenus i Jowisz "zderzą się" na niebie. Wyjątkowe widowisko będzie widoczne gołym okiem

Autor: JKM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić