Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ŁKU
|

Od września chodnik tylko dla pieszych. O co chodzi w nowym prawie?

106
Podziel się:

Kierowcy powinni o tym wiedzieć. Od 21 września zaczną obowiązywać zmiany w prawie drogowym, na mocy których chodnik się częścią drogi przeznaczoną "wyłącznie" dla pieszych. Czy to oznacza, że parkowanie na chodniku przestanie być legalne? Czy czekają nas zmiany w projektowaniu i budowaniu chodników?

Od września chodnik tylko dla pieszych. O co chodzi w nowym prawie?
Koniec z parkowaniem na chodnikach? Zmiany w przepisach (Pixabay, Silviu)

Od lat, pod pewnymi warunkami, parkowanie na chodnikach w Polsce jest legalne. Chodzi m.in. o pozostawienie odpowiedniej ilości miejsca pieszemu, a także zachowanie dystansu od skrzyżowania. Jednak począwszy od 21 września przepisy ulegają modyfikacji. Co to oznaczy?

Koniec z parkowaniem na chodnikach? Zmiany w przepisach

Nowa ustawa weszła w życie 23 sierpnia. Zawiera ona nową definicję chodnika, która zacznie obowiązywać od 21 września. Do tej pory przepisy stanowiły, że chodnik to "część drogi przeznaczona do ruchu pieszych". Jednak to już przeszłość.

Nowa regulacja definiuje chodnik jako "część drogi dla pieszych przeznaczoną wyłącznie do ruchu pieszych i osób poruszających się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch". Tym samym eksperci wskazują, że wjeżdżanie samochodem na chodnik może stanowić złamanie przepisów.

Portal autokult.pl zauważa jednak, że począwszy od 21 września chodniki staną się drogami dla pieszych, w których definicji jest wprost napisane, że pełnią one takie funkcje, jak m.in. zatrzymanie i postój pojazdów. Dodatkowo w nowej definicji chodnika wskazuje się, że on częścią drogi dla pieszych, a nie częścią drogi jako całości z jezdnią włącznie, tak jest to obecnie. Autokult.pl wskazuje na to, że zmieniono też inne przepisy i nazewnictwo. Od 21 września pieszy będzie zobowiązany do korzystania z drogi dla pieszych lub drogi dla pieszych i rowerów, a nie - jak dotychczas - z chodnika.

Zgodnie z obowiązującym obecnie prawem, na chodniku można się zatrzymać lub zaparkować kołami jednego boku lub przedniej osi pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t. Jest to możliwe pod warunkiem, że na jezdni nie obowiązuje zakaz zatrzymania lub postoju. Pieszym należy też zostawić co najmniej 1,5 m przestrzeni.

Na chodniku można też zaparkować cały pojazd - przy krawędzi, o ile jego masa nie przekracza 2,5 t.

Czy zaparkowanie samochodu na chodniku od 21 września będzie karane mandatem? Biorąc pod uwagę wyjaśnienia portalu autokult.pl, wiele wskazuje na to, że nie. Ustawodawca odszedł jedynie od stosowania nazewnictwa "chodnik" w przepisach, zastępując je "drogą dla pieszych".

21 września wejdzie też w życie rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie przepisów techniczno-budowlanych dotyczących dróg publicznych. Pozwoli ono na budowanie węższych chodników niż do tej pory. Będą one mogły mieć ledwie 1 metr szerokości.

W trudnych warunkach dopuszcza się szerokość chodnika nie mniejszą niż 1,00 m, pod warunkiem zaprojektowania miejsc do wymijania się osób ze szczególnymi potrzebami, o długości nie mniejszej niż 2,00 m i szerokości nie mniejszej niż 1,80 m. Odległość między tymi miejscami powinna umożliwiać wzajemną widoczność osób ze szczególnymi potrzebami oraz zapewniać optymalny czas oczekiwania na wyminięcie się, wynikający w szczególności z możliwości poruszania się tych osób, pochylenia podłużnego drogi dla pieszych oraz natężenia ruchu pieszych i osób poruszających się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch - napisano w rozporządzeniu, które cytuje brd24.pl.

Warto mieć na uwadze powyższe rozporządzenie, bo do tej pory kierowca mógł parkować na chodniku, jeśli zostawił pieszym przestrzeń nie mniejszą niż 1,5 m. Od 21 września parkowanie na chodniku będzie możliwe, o ile szerokość drogi dla pieszych wynosić będzie 1,5 m.

Dodatkowo ustawodawca, zgodnie ze zmianami wprowadzonymi od 21 września, będzie musiał wyodrębnić na drodze dla pieszych chodnik o szerokości 1,8 m nie tylko w przepisach, ale i fizycznie. W określonych warunkach będzie to 1 m. Oznaczać to może np. konieczność wymalowania linii, która jednoznacznie odgradzać będzie przestrzeń dla pieszego.

Zmiany mają sprawić, aby pieszy czuł się bezpiecznie na wydzielonej strefie. Nie będą się mogli po niej przemieszczać np. użytkownicy hulajnóg elektrycznych.

Zobacz także: Miliardy złotych na pomoc dla samorządów. "Nie ma darmowych obiadów w energetyce"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(106)
Duch1
3 miesiące temu
No tak droga dla pieszych i poruszajacych sie za pomoca urzadzen wspomagajacych ruch. Czyli z bandytami na rowerach i hulajnogach nie zrobili porzadku beda nadal bezkarnie rozjezdzac ludzi brawo PIS
Matka Polka
3 miesiące temu
No WRESZCIE! MAM DOŚĆ!! przeciskania się z wózkiem miedzy autami ktorymi chamscy "kierofcy" zastawiaja chodnik na CALEJ jego szerokosci! MAM DOŚĆ chodzenia ulica odiedlowa po zmroku kiedy wracam utyrana z roboty bo jaśnie pan cham musi zaparkować tuz pod klatką. Kiedys napisałam takiemu na szybie "wjedż pan do mieszkania i zaparkuj przy własnym łóżku" To jest CHODNIK! CHODNIK, a nie JEZDNIK, bo służy do CHODZENIA a nie JEŻDŻENIA po nim czy PARKOWANIA bo jaśnie chamowi nie chce się dupy zanieść do garażu (300 metrów od bloku) aby tam zostawić auto (bo po co skoro rano znowu będzie nim jechał. Lepiej wyrzucić kasę na siłownię zamiast CODZIENNIE pójść do garażu ktory widac z okna). Juz pal sześć 4 samochód w JEDNEJ rodzinie. To akurat jestem jeszxze w stanie zrozumieć ale zagracanie przestrzeni autami ktorych używa się tylko w weekend na przykład albo zostawia zwyczajnie grata na parkingu gdy sie zepsuje już calkiem, to już PRZESADA!"proszę myśleć to nie boli" i nie tylko o sobie...
Zainteresowan...
3 miesiące temu
Czy mandat dostanie sąsiad, którego cztery samochody stoją (dzień i noc) przez domem, zajmując całą szerokość wąskiego chodnika ?
Ava
3 miesiące temu
A może by tak zrobić wreszcie porządek z rowerami jeżdżącymi po chodnikach i jeszcze bezczelnie dzwoniącymi żeby szybko zrobić miejsce
60 latek
3 miesiące temu
××××× pieszych
kris
3 miesiące temu
idzie burza u knie pada juz
Zzzz
3 miesiące temu
I słusznie , a gdzie zgłaszać przypadki nielegalnego parkowania???
Polak
3 miesiące temu
A gdzie tu sens i logiczne myślenie. Kierowca to uczestnik ruchu drogowego od którego wymaga się znajomości przepisów, a pieszy, rowerzysta itp. to święte krowy. Z drugiej zaś strony po co rozpieprzac układy, karać za błędy w budowie ścieżek i chodników. Wystarczy wydać właśnie takie przepisy i nikt nie będzie sięogl czepiać, że w szerokość drogi, ścieżki,chodnika wliczono krawężniki. Tym sposobem Polbruk z całej długości po obu stronach idzie do żyda. Tak działa to od czasów Lecha Kaczyńskiego, po Dudę. Mimo zgłoszeń i zawiadomień o takich budowach w Kuj. Pom. Ekipy rządu, prezydenta, sejmu mają to gdzieś.Latwiej wydać przepis by zamknąć sprawę. Ciekawe kiedy Duda jak Putin wyda rozkaz używam ja broni przez policję. Napewo wie o co chodzi.
Kot
3 miesiące temu
A wystarczyłoby egzekwować obowiązujące przepisy.
go13
3 miesiące temu
Samochody parkujące na chodniku to jedno, ale o wiele gorsze są rowery często poruszające się z dużą prędkością i niebezpieczne dla przechodniów. To powinno być całkowicie zakazane.
Decomoreno
3 miesiące temu
Będą parkować na ulicy na awaryjnych :)
Tomy
3 miesiące temu
Ciekawe bo 50 %miejsc parkingowych w dużych miastach jest na chodniku to gdzie teraz zaparkują? Zrobi się jeszcze większy balagan
Marek
3 miesiące temu
Oddajcie wreszcie chodniki pieszym. Wynocha rowery, hulajnogi.
Papik
3 miesiące temu
Kolejny zbiór martwych przepisów. Ograniczenie do 50 km/h pilnują jedynie fotoradary sporadycznie porozstawiane. Ewentualnie w przypadku kolizji jest to wykorzystywane. Piesi chodzą po ścieżkach rowerowych, a rowery jeżdżą gdzie im akurat wygodniej. Ale jak policja zamiast egzekwować prawo pilnuje domu na warszawskim Żoliborzu, albo pomników Kaina i Abla to jest jak jest.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić