Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Tak dziś wygląda jeden z symboli Euro 2012. Rosjanie "mogą być dumni"

Donbas Arena w Doniecku to był kaprys oligarchy Rinata Achmetowa i jeden z najpiękniejszych stadionów Europy. Perła finałów Euro 2012, duma całego miasta i regionu. Od kiedy władzę w mieście przejęli Rosjanie, stadion zaczął niszczeć. Przestał też być potrzebny do czegokolwiek. Dziś obiekt i jego okolica wyglądają przerażająco.

Tak dziś wygląda jeden z symboli Euro 2012. Rosjanie "mogą być dumni"
Tak dziś wygląda słynna Donbas Arena w Doniecku, arena Euro 2012 (Licencjodawca)

Donbas Arena była niegdyś jednym z najpiękniejszych stadionów Europy. Nowoczesnym, zadbanym, niezwykle efektownym. Chlubą miasta i całego regionu, a do tego radością dla tysięcy górników ciężko pracujących w kopalniach Donbasu od dziesiątek lat. Niestety, raptem dwa lata po Euro 2012 obiekt spotkał fatalny los.

Wiosną 2014 roku prorosyjscy separatyści przejęli władzę w Doniecku i szybko proklamowali powstanie zależnej od Rosji Donieckiej Republiki Ludowej. "Zielone ludzki" pomogły oderwać region od Ukrainy, a potem podporządkować go woli Moskwy. A ta niezbyt przejmowała się losem tutejszych ludzi. Liczył się tylko zysk z węgla.

Miejscowy Szachtar Donieck uciekł do Kijowa. Stadion pozostał pusty i niepotrzebny. Nie minęła dekada od polsko-ukraińskiego Euro 2012, a Donbas Arena stała się mrocznym widmem. Rosjanie naprawdę mogą być z siebie dumni, bo zniszczyli symbol sukcesu Ukrainy i jej europejskiej przynależności. Ale Ukraina walczy i się nie podda.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Lekcje w tunelach metra. Nowy rok szkolny w Ukrainie

Teraz pojawiły się nowe zdjęcia obiektu oraz jego okolic, co jest dużą rzadkością. Od wybuchu wojny w 2014 roku i zajęcia terenów przez separatystów nie ma w zasadzie pełnego obrazu zniszczeń w mieście. Nie było też wiadomo, w jakim stanie jest stadion i jak przetrwał walki, które wybuchły na wschodzie już dziewięć lat temu.

Media informowały o tym, że fasadę obiektu uszkodził ostrzał artyleryjski i że Donbas Arena niszczeje. Gdy Szachtar Donieck rozgrywał swoje domowe mecze we Lwowie, Kijowie, Charkowie, a potem także Warszawie i Hamburgu, jego dom stał pusty i smutny. Okolica zmieniła się nie do poznania, a przecież zadbano tu o każdy detal.

Teraz stadion pokazał ukraiński bloger i żołnierz Witalij Owczarenko. To on nagrał kilka filmów na TikToku, na których widać porośnięte wysoką trawą okolice Donbas Areny. Obiekt otaczał przepiękny park, wymuskany i zadbany tak, że stał się centralnym punktem górniczego miasta. Dziś nie zostało z tamtych czasów zupełnie nic.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Wyszukany, zadbany i zielony park w pobliżu Donbas Areny jest obecnie porośnięty chwastami. To Donieck w miniaturze: kiedyś wypolerowany, teraz zarośnięty, opuszczony i bez właściciela - napisał żołnierz.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Jak dziś wygląda Donbas Arena, stadion Szachtara Donieck?

I faktycznie, fasadę obiektu otacza morze zielska i chwastów. Chodniki zarosły, trawniki stały się dzikie i niedostępne. Widać, że okolica jest opuszczona i zaniedbana. Gdzieniegdzie jest uszkodzona mała infrastruktura, a fasada stadionu wydaje się być uszkodzona (wybuchami?) tu i ówdzie. Stadion rdzewieje i niszczeje. Ruski mir w pigułce.

Widać branding z 2014 roku i barwy donieckiego Szachtara. Widać dawnych piłkarzy Górników, widać też przerażającą pustkę. Miasto, tak samo jak jego chluba, opustoszało. Idzie front, wojska ukraińskie są blisko i być może po niemal dekadzie niewoli Donieck będzie wolny. I znów Ukraina będzie dumna z górniczego miasta na wschodzie.

Rinat Achmetow, jeden z najbogatszych obywateli Ukrainy, kazał zbudować w sercu Doniecka stadion piłkarski z prawdziwego zdarzenia. Miliarder, ale także fan futbolu, zainwestował ogromne środki w miejscowego Szachtara i wprowadził klub do Ligi Mistrzów. Kolejnym kaprysem był obiekt na miarę Europy, który budowano od 2006 roku.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Donbas Arena została otwarta 29 sierpnia 2009 roku i z miejsca stała się największą atrakcją niezbyt pięknego przecież miasta. Kosztowała ponad 400 mln dolarów, ale to niewiele dla bogacza. Liczyło się to, że sen Achmetowa się spełnił, a mogąca pomieścić 52 187 widzów arena przyjęła pięć meczów Euro 2012. Wcześniej wystąpiła tutaj Beyonce, a swoje mecze rozgrywała reprezentacja Ukrainy.

Obiekt dotąd nie został zniszczony w toku działań wojennych. Kto wie, może przetrwa kolejne miesiące zawieruchy w dość dobrym stanie. Rinat Achmetow wiele razy wspominał, że swoje dziecko odzyska i odbuduje. Szachtar Donieck po latach tułaczki wróci do domu. A potem zobaczymy na nim znów piłkarzy ukraińskiej kadry.

Autor: KGŁ
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Kiedy wystawić oleandra na dwór? Wielu robi to za wcześnie
Zagrają przeciwko Polakom. W ich kodeksie są mocne punkty
Ta plaża jest pełna bursztynów. Istny raj dla poszukiwaczy
Wygląda jak po bójce. Znany piłkarz poruszył sieć swoim zdjęciem
Kupiła "rasowego" psa po taniości. Oto, co z niego wyrosło
Kiedy siać astry do gruntu? Nie przegap terminu
Po alkoholu prowadził prom na Odrze. Beztroski 44-latek został zatrzymany przez policję
Ptasia grypa u owcy. Pierwszy przypadek w Wielkiej Brytanii
"Szeryf" w meleksie. Nagranie z Krakowa niesie się po sieci
Makabryczna śmierć zwierząt we Włocławku. Szukają właściciela
Żydzi uratowani w Markowej. Może ich być więcej, niż pierwotnie sądzono
Warszawa. Dzieci podbiegły do strażników. Nie było chwili do stracenia
KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić