Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Adam Gaafar
|

Einstein jednak miał rację. Potwierdzili to naukowcy z Polski

37
Podziel się:

Albert Einstein nie mylił się, przewidując zmiany kształtu orbit obiektów krążących wokół naszej planety. Do takich wniosków doszli naukowcy z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu (UPWr).

Einstein jednak miał rację. Potwierdzili to naukowcy z Polski
Polacy potwierdzili teorię Alberta Einsteina (East News, Science Photo Library)

Naukowcy z UPWr i Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) potwierdzili teorię słynnego fizyka, wykorzystując do tego ponad 3 lata ciągłych obserwacji z ponad 100 stacji. Mowa o obserwatoriach rozmieszczonych na wszystkich kontynentach, które śledzącą bez przerwy ok. 80 satelitów nawigacyjnych GPS, GLONASS i Galileo.

Słuszność ogólnej teorii względności Einsteina została potwierdzona wcześniej przy pomocy zegarów atomowych instalowanych na satelitach. Do tej pory nikomu nie udało się jednak udowodnić zmian wielkości i kształtu orbit satelitów krążących wokół Ziemi, które zostały przewidziane przez tę teorię. Aż do dziś.

Do opisu większości zjawisk i oddziaływań obserwowanych we wszechświecie w zupełności wystarczy teoria powszechnego ciążenia Newtona. Teoria Newtona nie radzi sobie jednak w przypadku opisu ruchu bardzo masywnych ciał, takich jak gwiazdy neutronowe albo czarne dziury, a także cząstek poruszających się bardzo szybko z prędkościami bliskimi prędkości światła – czytamy na stronie instytutu.

Jak zaznaczają specjaliści z UPWr, Einstein zupełnie zmienił nasze "myślenie o grawitacji, a także o czasie i przestrzeni". Wyjaśniają, że dotąd nikt nie był w stanie pomierzyć zmian geometrii czasoprzestrzeni, a więc orbit sztucznych satelitów, ponieważ są one bardzo małe.

Aby potwierdzić słuszność ogólnej teorii względności Einsteina, ESA sfinansowała projekt naukowy, w którym wzięli udział polscy naukowcy. Jak czytamy na oficjalnej stronie IGiG, najnowsze badania wykazały, że w najbardziej pesymistycznym wariancie można stwierdzić, iż "Einstein miał rację z prawdopodobieństwem 99.64 proc.". Więcej na temat sukcesu polskich naukowców można przeczytać na łamach najnowszego numeru magazynu GPS Solutions, wydawanego przez Springer Nature.

Zobacz także: Auta skute lodem w Rosji. Dziesiątki kompletnie zamarzniętych samochodów na statku
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(37)
#ProudOFPolan...
6 miesięcy temu
Czapki z głów - Jestem dumny że jestem Polakiem - mamy jednych z najlepszych matematyków na świecie - Dowód złamanie enigmy, Stefan Banach itp itd.
J.....
6 miesięcy temu
No,chłop może nie znał się na matematyce,ale wyobraźnie miał!
Kulfon
6 miesięcy temu
Fizycy nie wiedzą czym jest grawitacja, czas, przestrzeń, a myśleć to sobie można.Też myślę i g z tego wynika, taka to fizyka.
Moj nick
6 miesięcy temu
To nie albert matoły tylko wedy.. Wedy z ktorych ten szpieg żydowko niemieckich komunistów ktory przepisał fragment z publikacji wed buddyjskich.. Kiedyś w lechi była antyczna biblioteka wiedzy na babiej gorze. Wiedźmy strażniczki wiedzy latały na wimanach nie na miotłach. Ale watykan wyprał wam mózgi ruscy jaja odcieli a niemcy do dyszla uwiazali.. I nic już nie wiecie.. Rzeźnia wasz cel życia. IHS izyda horus seth. Doktryna dla ludzi.. Umierajcie jako jiewolnicy my panowie bedziemy żyć..
Zosia54
6 miesięcy temu
Bardzo długo trwało polskim naukowcom potwierdzenie tezy Einsteina -chyba musieli czekać na pozwolenie kosciola
The Heart of ...
6 miesięcy temu
Jeszcze zapomniałem, można powiedzieć że teoria względności jest niepełna bo np. nie działa w czarnych dziurach...
44Zdzisław
6 miesięcy temu
Jakoś nauka o tym nie wspomina że, Einstein był idiotą, ale z właściwej rodziny. Ze szkoły, został wykopany dosłownie, z zakazem pojawiania się w niej. Dostał kartkę ze wzorem, który brzmi tak: Einstein równa się masa ciemna kwadrat. Resztę za niego, robili inni. Jeszcze 60 lat wstecz, pokazywano wiele filmów z jego zachowaniem i wiedzą. Po prostu gieniuś.44
Kiedy
6 miesięcy temu
Kiedy rozpocznie sie produkcja najnowszego wynalazku naszych uczonych- Perypetum Mobile?
?????
6 miesięcy temu
A co z twierdzeniem ze tylko 2 rodzaje sa nieskonczone- ludzka glupota i Wszechswiat?
Pytam
6 miesięcy temu
A co nasi wybitni naukowcy na temat Pitagorasa powiedzieli?- mial Pitagoras racje czy nie?
Rozumubrak
6 miesięcy temu
Ten artykulik, to bezsensowny bełkot. Autorzyna nie miał pojęcia, o czym pisze. To jak te dzieci, co leją wodę przy tablicy, bo się nie nauczyły i mają same pały.
Morał
6 miesięcy temu
Jedyne z czym się zgodzę z Einsteinem to w tym że 70% ludzi to debile. Reszta jest względna
Twój nick
6 miesięcy temu
Natomiast naukowcy z KUL potwierdzają twierdzenie o nieskończonej ludzkiej głupocie
Kynio
6 miesięcy temu
Mial racje w 99.64%?? Dlaczego nie w 99.65%?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić