Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
OZ
|

Kiedyś gwałt, dziś porwane dziecko. Nie ufaj, bo stracisz konto

9
Podziel się:

Internetowi oszuści nie przestają grać na emocjach ofiar. Jak ostrzegają badacze bezpieczeństwa, ostatnio atakujący zachęcają do przeczytania o rzekomym porwaniu dziecka, ale w praktyce chcą tylko skusić ofiarę do kliknięcia fałszywego linku.

Kiedyś gwałt, dziś porwane dziecko. Nie ufaj, bo stracisz konto
W internecie łatwo paść ofiarą oszustwa (Pixabay)

W sieci można się natknąć na nową odmianę starego oszustwa. Atakujący starają się zachęcić potencjalną ofiarę do kliknięcia linku, pod którym ma się kryć kontrowersyjny film uzupełniający informacje zawarte w spreparowanym artykule. Kilka miesięcy temu popularne było kuszenie rzekomym nagraniem gwałtu, dzisiaj codziennością jest zaś udostępnianie materiałów o porwanym dziecku, co jest zmyśloną historią.

Główne zagrożenie to fałszywe strony internetowe, które do złudzenia przypominają pierwowzory. Jak podają badacze z CyberRescue, oszuści przygotowali już m.in. kopie serwisów WP Wiadomości czy Fakt, by prezentować ofiarom fałszywe artykuły. Mniej spostrzegawczy użytkownik nie zorientuje się, że trafił na spreparowaną stronę i z pewnością zdecyduje się kliknąć link, by obejrzeć dodatkowe nagranie,

Aby wyświetlić nagranie, konieczne ma być potwierdzenie swojego wieku poprzez logowanie danymi Facebooka. Niestety - to oszustwo. Formularz tylko przypomina ten autentyczny z logowaniem do serwisu społecznościowego. W rzeczywistości chodzi o przekazanie swojego loginu i hasła atakującym. Wówczas przejmą konto ofiary w serwisie i wykorzystają do innych oszustw, na przykład "na Blika".

Aby uniknąć problemów, warto unikać logowania na podejrzanych stronach. Jak widać, formularz może być fałszywy, a przez to dane użytkownika trafią prosto w ręce oszustów. To otwieranie drogi do szeregu innych wyłudzeń i dodatkowy kłopot z odzyskiwaniem dostępu do własnego konta na przykład na Facebooku.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(9)
dell
rok temu
Po to są antywirusy do blokowania takich stron.
aaaa
rok temu
Napisane z błędem ortograficznym.
Bleeee
rok temu
Weryfikacja wieku danymi z facebooka? 🤣 A jak wiarygodny jest fb? Przeciez kazdy tam pisze co chce. Ja np nie mam podanego prawdziwego wieku 😜 Jak glupim trzeba hyc zeby jeszcze sie nabierac na te linki i inne chwyty 🤦‍♂️
Sun
rok temu
To prawda, dokładnie tak władowali się mojemu koledze na konto fb i z jego konta pytali o przesłanie kasy blikiem. Chyba pierwszy artykuł, którego autentyczność mogę w 100% potwierdzić.
onager
rok temu
reklama
a co
rok temu
robi policja?
Ask
rok temu
To prawda spotkało mnie to wczoraj
Kiscak
rok temu
ważne, że złodzieje i łapówkarze z PO nadal bezkarni, np. Borusewicz i Grodzki
Baca z północ...
rok temu
Mniej spostrzegawczy powinni udeptywać kapustę, a nie w internecie dłubać. Poza tym ja nie mógłbym potwierdzić wieku, bo nie mam FB
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić