aktualizacja 

Nie sprzątasz po swoim psie? Konsekwencje są poważniejsze niż mogłoby się wydawać

22

Właściciele czworonogów nie zawsze wywiązują się z ciążących na nich obowiązkach względem swoich pupili i ogólnie mówiąc środowiska. Jednym z popularniejszych grzechów jest niesprzątanie odchodów po swoim psie. Z pozoru błahe przewinienie niesie za sobą poważne konsekwencje, na co zwraca uwagę ekspertka z University of Sydney i nie chodzi tutaj o możliwość ubrudzenia sobie butów.

Nie sprzątasz po swoim psie? Konsekwencje są poważniejsze niż mogłoby się wydawać
Niesprzątanie po psie niesie poważne konsekwencje (Unsplash)

Parki, chodniki, boiska, czy niewielkie skwery to tylko kilka z miejsc, gdzie możemy natknąć się na pozostawione psie odchody. Problem jest dość poważny, na co zwraca uwagę dr Melissa Starling z University of Sydney. Oprócz kwestii estetycznych i zapachowych wiąże się z zagrożeniem dla ludzkiego zdrowia.

Eksperci nie mają wątpliwości - należy sprzątać po swoim psie

Ekspertka na łamach "The Conversation" wyjaśniła, że psie odchody mogą zawierać mikroorganizmy wywołujące choroby u ludzi takie jak np. Salmonella, E. coli, Giardia i pasożyty wewnętrzne. Dodatkowo mogą być rezerwuarem bakterii opornych na antybiotyki, co w praktyce oznacza szansę na rozwoju infekcji bakteryjnych, które będą trudne do leczenia.

Amerykańska firma Pet Butler, zajmująca się usuwaniem odchodów zwierząt domowych zwróciła uwagę na wyniki badań gruzińskich ekspertów zaangażowanych w kampanię "Czysta woda". Ich zdaniem gram odchodów zwierząt domowych zawiera średnio 23 miliony bakterii z grupy coli, z których niektóre mogą powodować choroby u ludzi. Łatwo wyobrazić sobie, ile takich bakterii generują psy w większych miastach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz także: Czy warto kupić dysk SSD NVMe Samsung SSD 980?

Pasożyty to nie jedyny problem. Starling wspomniała też o możliwości wymywania psich odchodów przez deszcze i powstawania zanieczyszczeń wody. Lista konsekwencji niesprzątania po pupilach jest więc długa i nie brakuje na niej wzmianek o konsekwencjach zdrowotnych oraz środowiskowych. Oczywiście, nie wszyscy właściciele psów zapominają o konieczności posprzątania po swoim czworonogu, ale wciąż w tej kwestii jest sporo do zrobienia.

Istotną rolę odgrywa tutaj dostępność specjalnych toreb na odchody, koszów na śmieci, ale też przestrzeganie podstawowych zasad dotyczących wyprowadzania psów na smyczy (co może zmniejszyć również ryzyko wielu innych zagrożeń, w tym ucieczki zwierzęcia, czy ataku na inne zwierzęta, a nawet ludzi). Starling wspomina też o edukacji społeczeństwa, które powinno mieć wiedzę na temat zagrożeń związanych z zostawianiem psich odchodów.

Warto również pamiętać, że w Polsce niedopełnienie tego obowiązku może wiązać się z mandatem w wysokości do 500 zł. Oczywiście, jeśli na gorącym uczynku przyłapią nas policjanci lub strażnicy miejscy. Wynika to z art. 4 ustawy z 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Jak zaznacza serwis prawo.pl, przepis mówi, że: "każda osoba wyprowadzająca zwierzę domowe na spacer jest zobowiązana do ochrony terenów przeznaczonych do wspólnego użytku przed zanieczyszczeniami, na przykład psimi odchodami".

Autor: KMO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić