Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Karolina Modzelewska
|

Niezwykle brutalny rytuał wikingów. Naukowcy zbadali "krwawego orła"

26
Podziel się:

Naukowcy przyjrzeli się "krwawemu orłowi", czyli niezwykle brutalnemu rytuałowi, który wikingowie mieli stosować w przypadku swoich najbardziej znienawidzonych wrogów. Z ich ustaleń wynika, że rytuał może nie być zwykłą legendą, a prawdziwą praktyką stosowaną dawniej przez skandynawskich wojowników.

Niezwykle brutalny rytuał wikingów. Naukowcy zbadali "krwawego orła"
Wikingowie słynęli ze swojej brutalności (Pixabay)

Rytuał "krwawego orła" polegał na rozcięciu pleców ofiary i odcięciu jej żeber od kręgosłupa, a następnie wyrwaniu płuc przez powstałe rany. Jego nazwa była nawiązaniem do zachowania narządu oddechowego, które miało przypominać trzepotanie ptasich skrzydeł.

Według Science Alert do tej pory nie znaleziono żadnych archeologicznych dowodów, które potwierdzałyby, że faktycznie taki rytuał był przeprowadzany. Dodatkowo sami wikingowie nie prowadzili na jego temat żadnych zapisów. Wiedza o "krwawym orle" opierała się głównie na przekazach zawartych w poezji mówionej i sagach o wikingach, które zostały spisane w późniejszym czasie.

Do tej pory, ze względu na brak wystarczających dowodów, eksperci uznawali, że rytuał jest jedynie legendą, podkreślającą brutalność i bezwzględność skandynawskich wojowników. Nowe badania, w których uczestniczyli naukowcy zajmujący się medycyną oraz historyk, wskazują na coś zupełnie innego. Ich zdaniem, z anatomicznego punktu widzenia, rytuał faktycznie mógł być przeprowadzany.

Eksperci, bazując na współczesnej wiedzy z zakresu anatomii i fizjologii oraz ocenie dziewięciu średniowiecznych opisów rytuału, uznali, że cała procedura była trudna do wykonania, ale nie niemożliwa. Uważają jednak, że nawet w przypadku bardzo starannego odprawienia rytuału ofiara ginęła bardzo szybko, a usuwanie płuc odbywało się już na zwłokach, dlatego "trzepotanie" narządu jest mało prawdopodobne. Rytuał potwierdza jednak, że wikingom zdarzało się przeprowadzać tego typu procedury na martwych ciałach wrogów i nie było to niczym nadzwyczajnym.

Zobacz także: Zobacz także: Ziemia ma trzeci biegun. Rozpuszcza się w niebezpiecznym tempie
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(26)
Sabat
9 miesięcy temu
Zanim wyjeli by te płuca na wierzch to delikwent 100 razy by się wykrwawił nie mówiąc już o utracie przytomności podczas krojenia ciała
=+=
10 miesięcy temu
Pani Karolina jakodociekliwa dziennikarka, ma burze myśli na temat było albo nie było o to jest pytanie,którego się nie dowiemy z artykułu.
Gregg
10 miesięcy temu
W sumie to nikt nic nie wie, ale pani Karolina postanowiła nam wysmażyć artykuł na ten temat. Przecież jest dziennikarką przez duże D po płatnych studiach i płacą jej od słowa za każdy szmatławy tekst który łaskawie wypoci.
hmmm
10 miesięcy temu
Czego się dziwią? Przecież po odcięciu żeber płuca są pod spodem. Wystarczyło, że opanowali sztukę wycinania żeber i nie przebicia przy tym płuc. Teraz robią przeszczep płuc i też jakoś muszą najpierw wyciąć płuco, a później wszczepić.
garak
10 miesięcy temu
ogólnie ta starożytność była okrutna .
aszi
10 miesięcy temu
I co w tym dziwnego? Rzymianie krzyżowali i nikt się nad tym nie rozczula!
Sceptyk
10 miesięcy temu
A Meksykanie kontynuują tradycje przodków i wycinają żywcem serca ofiar.
Tricia
10 miesięcy temu
To już w serialach o Wikingach więcej faktów można znaleźć, niż w Waszych pseudonaukowych artykułach… 😅
gnago
10 miesięcy temu
Co za bełkot laika, nie wyrwaniu płuc a wyciągnięciu na zewnątrz ciała . Delikwent widowiskowo dusi się. ANukowcy powinni się głowić skąd wiedizlei o budowie ciała ludzkiego i jego działaniu
Gjhu
10 miesięcy temu
Taka legenda tez jest w danii gdzue mieszkam. Zadna nowosc. A slyszalem to w szkole językowej 7 lat temu. BRAVO POLSKIE SERWISY JESTESCIE Z NOWU DO TYLU
tylko
10 miesięcy temu
naukowcy to wiedzą bo jest filmik vikingów na youtube
sziki
10 miesięcy temu
co za idiotyczny artykul. tutul na ikonce sugeruje ze sa na to dowody ale w pierwszej linijce dowiadujemy sie ze nie ma zadnych. lepiej piszcie o celebrytach pismaki bo tylko do tego sie nadajecie
aar
10 miesięcy temu
"do tej pory nie znaleziono żadnych archeologicznych dowodów, które potwierdzałyby, że faktycznie taki rytuał był przeprowadzany. Wiedza o "krwawym orle" opierała się głównie na przekazach zawartych w poezji mówionej i sagach o wikingach, które zostały spisane w późniejszym czasie" - czyli tak jak z Chrystusem - też nie ma żadnych dowodów, a wiedza była spisana w późniejszym czasie...
Gość Darek
10 miesięcy temu
Czyli robili sobie mortal kombat w realu.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić