Satelita RHESSI zmierza w kierunki Ziemi. NASA: Nie panikujcie

96

Dziś satelita RHESSI wkroczy w atmosferę Ziemi i jak wynika z obliczeń NASA, obiekt nie spłonie w całości. Naukowcy jednak apelują, by nie wzbudzać niepotrzebnej paniki, ponieważ jest bardzo mało prawdopodobne, by ktoś z tego powodu ucierpiał.

Satelita RHESSI zmierza w kierunki Ziemi. NASA: Nie panikujcie
Zdjęcie ilustracyjne - satelita. Fot. YouTube/ FOX 13 Seattle (YouTube)

Jak podaje NASA, już dziś satelita RHESSI, czyli Reuven Ramaty High Energy Spectroscopic Imager wejdzie w ziemską atmosferę. Stanie się to po ok. 21 latach od momentu jej wystrzelenia. 

Kiedy satelita wkroczy w ziemską atmosferę?

Według obliczeń naukowców nastąpi do w nocy ok. godziny 3:00 czasu polskiego. 

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Bezcenne odkrycie w Izraelu. Turysta natknął się na naczynie z epoki brązu

Spadająca satelita nie ulegnie jednak całkowitemu zniszczeniu, tj. nie spłonie w całości w kosmicznej przestrzeni, niektóre jej części spadną na Ziemię. Jak wiadomo, obiekt waży niespełna 300 kg. 

Satelita RHESSI nie powinna jednak wywoływać niepokoju. Szanse na to, by ktokolwiek mógł z tego powodu ucierpieć co niezwykle małe - podaje NASA. 

Urządzenie wystrzelono w 2002 roku na pokładzie rakiety Orbital Sciences Corporation Pegasus XL. NASA chciało dzięki temu uchwycić wysokoenergetyczne elektrony przenoszące energię uwalnianą w rozbłyskach Słońca. 

Pierwsze zdjęcia tego zjawisko udało się udokumentować właśnie dzięki RHESSI. Wykonano je w promieniach gamma i wysokoenergetycznych promieniach rentgenowskich. 

Dzięki satelicie naukowcy uzyskali dane dot. wybuchów słonecznych i koronalnych wyrzutów masy, których moc jest porównywalna do wybuchu miliardów megaton trytolu. A to z kolei w zupełności wystarczy, by zakłócić systemy elektryczne na Ziemi. RHESSI zarejestrowała ok. 100 tys. takich zdarzeń rentgenowskich.

Z powodu problemów dot. komunikacji z satelitą, jej działanie dobiegło końca. Stało się to 2018 roku i od tamtej pory pozostawała nieużywana.

Autor: ACZ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić