Tajemniczy obiekt na Księżycu. Naukowcy odkryli prawdę

14

Pod koniec ubiegłego roku chiński łazik Yutu 2 zauważył na powierzchni Księżyca zagadkowy obiekt. Na niewidocznej dla ludzkiego oka stronie Srebnego Globu zaobserwowano przedmiot przypominający chatkę. Sieć zalała fala domysłów i niestworzonych teorii. Okazuje się, że wyjaśnienie tajemnicy jest dużo prostsze, niż mogłoby się wydawać.

Tajemniczy obiekt na Księżycu. Naukowcy odkryli prawdę
Chiński łazik Yutu 2 sfotografował tajemniczy obiekt na niewidocznej stronie Księżyca (Twitter, CSNA)

O niecodziennym odkryciu poinformował serwis Our Space, który jest powiązany z Chińską Narodową Agencją Kosmiczną (CNSA). Regularnie publikowane są tam zdjęcia z misji Yutu-2. Chińscy badacze początkowo określili obiekt w kształcie sześcianu jako "tajemniczą chatę" lub "księżycowy pałac". Teraz w końcu poznaliśmy wyjaśnienie zagadki.

"Księżycowy pałac". Łazik przysłał zdjęcia tajemniczego obiektu

Łazik Yutu 2 eksploruje od stycznia 2019 roku niewidoczną stronę księżyca. Podczas przemierzania krateru Von Kármána pojazd uchwycił na horyzoncie tajemniczy przedmiot. Chińscy naukowcy wyrazili zainteresowanie zbadaniem obiektu. Poinformowano, że dotarcie do niego zajmie łazikowi od 2 do 3 miesięcy.

Teraz w końcu pojazd zbliżył się do zagadkowego przedmiotu i przysłał jego zdjęcia w wysokiej rozdzielczości. Odkrycie może być rozczarowujące dla entuzjastów teorii spiskowych. Okazuje się bowiem, że jest to skała leżąca na krawędzi krateru. Zespół naukowców nazwał obiekt "nefrytowym królikiem".

To tak rozczarowujące, że aż genialne – ocenił we wpisie na Twitterze Andrew Jones, dziennikarz relacjonujący postępy chińskiego programu kosmicznego.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Chińska misja na Księżycu. Pierwsza taka ekspedycja

Jak podaje serwis Space.com, głaz najprawdopodobniej pojawił się na powierzchni Srebrnego Globu w wyniku uderzenia meteorytu. Księżyc nie ma atmosfery, więc tego typu zdarzenia są tam dużo powszechniejsze niż na Ziemi.

Łazik Yutu 2 został wysłany na Księżyc przy pomocy chińskiej sondy Chang’e-4. To pierwsza misja, której celem jest dokładne zbadanie niewidocznej strony Księżyca.

Obejrzyj także: Powierzchnia Księżyca pomaga zatrzymać wodę. Przełomowe ustalenia naukowców z NASA

Autor: JKM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić