o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
oprac. Łukasz Michalik
|

Przełomowe badania. Mogliśmy się poważnie pomylić ws. koronawirusa

26
Podziel się

Najnowsze badania hiszpańskich naukowców dowodzą, że częste wietrzenie pomieszczeń nie jest skutecznym rozwiązaniem w walce z koronawirusem SARS-CoV-2. Zagrożenie utrzymuje się powietrzu przez wiele godzin.

Przełomowe badania. Mogliśmy się poważnie pomylić ws. koronawirusa
Otwieranie okien i wietrzenie to za mało, by pokonać koronawirusa (Pixabay)
bDnfHEDF

Ryzyko zakażenia koronawirusem jest wyższe, niż do tej pory sądzono. Takie wnioski płyną z najnowszych badań, przeprowadzonych przez zespół hiszpańskich naukowców. Badacze postanowili sprawdzić, jak długo koronawirus utrzymuje się w powietrzu w pomieszczeniach, gdzie leży chory.

W tym celu eksperymentatorzy odtworzyli warunki, jakie mogą panować np. w szpitalnych salach i co kilka minut rozpylali aerozol zawierający koronawirusa. Jedną z metod ograniczania ryzyka zakażenia było do tej pory – zdaniem badaczy – częste wietrzenie pomieszczeń.

bDnfHEDH

Niestety, doświadczenia wykazały, że koronawirus SARS-CoV-2 nie poddaje się tak łatwo i nie znika z pomieszczeń, nawet w przypadku regularnego, prowadzonego co minutę wietrzenia. Poza powietrzem najdłużej utrzymuje się na materiałach takich jak kryształ i polipropylen.

Niepokojące badania. "Koronawirus rozprzestrzenia się niczym aerozol"

Badania, których wyniki opublikowano w czasopiśmie naukowym "Science of Total Environment", stawiają pod znakiem zapytania skuteczność powszechnie stosowanych metod. Esteban Orenes Pinero z zespołu badawczego podkreśla, że "badanie (…) to rzuca więcej światła na potencjał zakażania koronawirusem rozprzestrzeniającym się niczym aerozol".

bDnfHEDN

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Prof. Andrzej Horban: "To nie jest jeszcze lockdown"

bDnfHEEi
Źródło:
KOMENTARZE
(26)
Joanna
miesiąc temu
Proszę podać materiał źródłowy, stronę instytucji medycznej odpowiedzialnej za te badania i opracowanie wraz z nazwiskami autorów badań.
Anka
miesiąc temu
A to ciekawe..skąd mają taki aerozol w sprayu z covid-19 🤔
Bobik
miesiąc temu
No nie moge! Jakich to teorii jeszcze naukowcy nie oglosli na temat koronawirusa?! Głupota goni głupotę! Ciekawe czy w przypadku grypy tez robili badania?!
bDnfHEEj
Aneta
miesiąc temu
Dla wielu firm, np.silowni, fitness klubów to jest locdown i to po raz drugi w tym roku.
Tom
miesiąc temu
Zasrane media rozgłaszają głupoty, robią nagonkę na wirusa i sieją strach wśród ludzi... Znam kilka osób które miały koronaswirusa i najciężej chora osoba przeżyła to łagodniej niż grypę... Rząd robi co chce bo nawet ludzie nie mogą demonstrować bo obostrzenia, gdzie się nie spojrzy to cowid... Najłatwiej się rządzi zastraszonymi i skluconymi ludźmi...
Najnowsze komentarze (26)
Grześ
4 tyg. temu
otrzeba trochę zdrowego rozsądku. Kto nigdy nie był przeziębiony tego ominie koronawirus a maseczki, dystans i dezynfekcja nic nie pomogą. Medialnie z koronawirusa zrobili największe zło, a ludzie chłoną jak gąbka tą panikę
kremp
miesiąc temu
Gdy koronawirus znajdzie się w wodzie a woda zostanie rozpylona na kropelki a kropelki utracą wodę przez parowanie to pozostaje aerozol wirusowy. Tak w technice otrzymuje się pyły zawieszone do badania filtrów, wiec i rozprzestrzeniania się aerozolu wirusa w tym przypadku. Mnie interesują filtry elektretowe działające w wilgotnym powietrzu. W suchym są świetne, a w wilgotnym? Oczywiście aerozol osiada wszędzie, na włosach, ścianach, ubraniu. Trzeba mieć w domu jakąś śluzę aby się przebrać. Maskę z elektretem łatwo zrobić samemu, ale czy łapie wirusa, powinna, ale czy łapie?
Zza
miesiąc temu
Ha, wiec jest taka metoda, aerozolem, do eliminowania niewygodnych ludzi.
niemondry
miesiąc temu
Heh koronawirus w powietrzu. To w takiej biedronce powietrza nie ma tylko koronawirus fruwa. A nie sorry w kopalniach itp tak jest. Nie tam gdzie przewija się setki tysięcy osób.
Klecznik
miesiąc temu
Wyślijcie taki aerozol do pani Przyłębskiej - ona go właściwie przetestuje.
pancernick
miesiąc temu
W prawie jest kara za rozpowszechnianie nieprawdziwych wiadomości?
Nie ranię
miesiąc temu
Ale jak to rozpryskali areozolem? Przecież jeszcze jak dotąd nie został ten wirus wyizolowany! Kocham te artykuły, nie źle się przy nich uśmieję, nie wietrzyć pomieszczeń cha cha
Miro
miesiąc temu
Jak nam wiadomo grypa i koronawirus rozprzestrzenia i przenosi się drogą kropelkową. Wilgotność w powietrzu też ma duże znaczenie. Zakrywanie nosa i ust, dezynfekowanie rąk i zachowywanie 2 metrów odstępu. To my społeczeństwo blokujemy nasz rynek nie stosując się do tych 3 prostych zasad.
bDnfHEEb
myśliciel
miesiąc temu
Serce Internetu zeszło na psy .Straszne głupoty preparujecie o koronawirusie nie podając żródła rzekomych badań.Liczycie tylko na tanią sensację?
Antyegregory
miesiąc temu
Bzdety Onetu niestety
Czł. rozumny
miesiąc temu
Co za idiotyzmy? I to są naukowcy. Pracują za nasze pieniądze i wymyślają takie głupoty, a durni dziennikarze to zgłaszają. Gdyby to było tak niebezpieczne i tak łatwo się rozprzestrzeniało to wszyscy już bylibyśmy na tamtym świecie
Tina
miesiąc temu
Kolejne kłamstwa probujecie przez media szerzyć! Wstyd! Przez 8 miesięcy większość ludzi zdążyło się w tym temacie dobrze zorientować i zdobyć wiedzę oparta na prawdziwych naukowych źródłach a nie falszerstwach! Chanba
J-25
miesiąc temu
"aerozol zawierający koronaworusa" rozpylali hiszpańscy naukowcy!!?? Ludzie co wy piszecie??!! To ci "naukowcy" z jakiego źródła korzystają w pozyskaniu tego aerozolu zawierajacego koronawirusa do rozpylania "eksperymentalnie" w szpitalach??!! Z Wuhan? Czy od billakilla? A później tam kładą pacjentów po "pozytywnch testach PCR"??!! Może my też mamy takich "naukowców"??!! Boże strzeż!
Real
miesiąc temu
Ludzkość z obecnie szalejącego wirusa uczyniła zjawisko niczym z kosmosu. Są i tacy, którzy dzięki swojej bezgranicznej wyobraźni dorzucają fikcyjne korona - nowinki, aby karmić innych. Za niedługo pewnie ktoś stwierdzi, że wirus doskonale rozwija się w środowisku bakterii, a z grzybami łączy go jeszcze więcej. Nie straszmy i nie nskrecajmy siebie i innych.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić