Paweł Maziarz
Paweł Maziarz| 
aktualizacja 

Zaskakujące znalezisko obok Stonehenge. Obiekt mógł powstać tysiące lat przed naszą erą

46

Stonehenge to najsłynniejszy prehistoryczny obiekt w Anglii. Nie musi być to jednak jedyne takie miejsce na Równinie Salisbury - zespół archeologów z Cotswold odkrył gigantyczny kompleks cmentarny, którego początki mają sięgać epoki neolitu.

Zaskakujące znalezisko obok Stonehenge. Obiekt mógł powstać tysiące lat przed naszą erą
Kompleks cmentarny został odkryty w pobliżu Salisbury w Anglii. (Licencjodawca, Cotswold Archaeology)

Obiekt jest ogromny. Jak wskazuje serwis IFLScience, kompleks cmentarny został odkryty na terenie budowy planowanego osiedla mieszkaniowego na obrzeżach dzielnicy Salisbury w Harnham. To zaledwie 10 km od sławnego Stonehenge.

Archeolodzy odnaleźli na miejscu wiele struktur stworzonych przez człowieka, które pochodzą z różnych okresów starożytnej historii Wielkiej Brytanii.

Niektóre mogły powstać już w okresie neolitu, aczkolwiek większość pojawiła się dopiero we wczesnej epoce brązu. Obiekt mógł zatem powstać zaledwie 1000 lat po tym, jak wzniesiono tajemnicze Stonehenge.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wykopaliska w Pompejach. Niezwykła historia nowego odkrycia

Wykopaliska ujawniły 20 kurhanów o średnicy od 10 do 50 metrów wraz z otaczającym je rowem. Obiekt służył jako cmentarz, ale do naszych czasów przetrwała tylko niewielka część pochówków.

Ludzkie szczątki w dużej mierze zostały tutaj zniszczone w wyniku prowadzenia długoletnich upraw rolniczych w tym rejonie.

W innej części wykopalisk odkryto taras uprawowy, najprawdopodobniej z epoki żelaza, a także osadę z późnej epoki brązu lub epoki żelaza.

W jednym z dołów odkryto zbiór poroży jelenia - naukowcy będą badać artefakty, które mogły być zbierane w celu wykonywania ozdób, narzędzi lub broni.

Wstępne wyniki badań wskazują, że niektóre obiekty mogą pochodzić z epoki Anglosasów, którzy przybyli z północnej Europy do Anglii dopiero około V wieku naszej ery.

Odkryto tutaj drewniany budynek, wodopój, anglosaską ceramikę, żelazne ostrza noży i najprawdopodobniej rzymską ceramikę.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić