Paulina Antoniak
Paulina Antoniak| 

Jaja ułożone były w niecodziennym kręgu. Zdumiewające odkrycie naukowców

7

Jedna z wypraw archeologicznych odnalazła w Mongolii dość nietypowe gniazdo. Jaja w nim nie leżały w środku, a były ułożone w kręgu, z pozostawionym pustym wnętrzem. Przez wiele lat dziwne znalezisko pozostawało zagadką dla naukowców. Kto zostawił taki nietypowy widok?

Jaja ułożone były w niecodziennym kręgu. Zdumiewające odkrycie naukowców
Tak wyglądały gniazda dinozaurów, które odkryto w Mongolii (wikimedia commmons)

W 1923 roku wyprawa Roya Andrewsa Chapmana na pustyni Gobi w Mongolii odkryła gniazda dinozaurów w nietypowym ułożeniu. Ponadto jaja w nich nie znajdowały się w środku gniazda, ale po jego zewnętrznych stronach, z pozostawionym pustym wnętrzem. Znalezisko tworzyło zagadkowe kręgi.

Na gnieździe odkryto kości drapieżnego dinozaura, którego łapy odcisnęły się na złożonych jajach. Naukowcy założyli, że najprawdopodobniej został on zaskoczony przez jakiś kataklizm, w wyniku którego zginął. Badacze uznali, że w tym właśnie czasie plądrował gniazdo i nazwali go owiraptor, co znaczy "rabuś jaj".

Po wielu latach postanowiono sprawdzić, co znajdowało się w środku jaj, które rabował owiraptor. Prawda okazała się zaskakująca. Otóż w środku były embriony jego młodych. Co oznacza, że dinozaur wcale nie kradł jaj, tylko je wysiadywał, a podczas tego procesu zginął.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Skamielina sprzed 80 mln lat. Zaskakujące odkrycie po powodzi w Nowej Zelandii

Rozpoczęto szczegółowe badania nad tym gatunkiem dinozaura. Pozwoliło to też na rozwikłanie tajemnicy zagadkowych kręgów, w które ułożone były gniazda.

Okazuje się, że owiraptory były prehistorycznymi zwierzętami, a zarazem opiekuńczymi rodzicami. Miały też powłokę z piór, która służyła im m.in. do osłaniania swoich młodych.

Trwa ładowanie wpisu:instagram

Z kolei ułożenie jaj w kręgu pozwalało na uporanie się z wyzwaniem, jakim było bezpieczne wysiadywanie jaj w przypadku tak ogromnych zwierząt. Dzięki temu nie pękały one pod wpływem ciężaru.

Ciężar ciała spoczywał bowiem w pustym środku gniazda, a jednocześnie jaja były blisko ciała dinozaura, co dawało potrzebne ciepło i dodatkowo poczucie bezpieczeństwa.

Trwa ładowanie wpisu:instagram
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić