aktualizacja 

Wulkan na południu Polski. Mało kto wie o jego istnieniu

55

Lądolód, odmienny mikroklimat na każdym stoku i wygasłe wulkany, a to wszystko na terenie południowej Polski. O tym, że tereny województwa Małopolski i Świętokrzyskiego niegdyś spływały lawą, wiedzą nieliczni. To tu znaleźć można także polski odpowiednik japońskiej góry Fudżi, który niegdyś był największym wulkanem w Polsce. O rewelacjach związanych z polską Krainą Wygasłych Wulkanów pisze portal Interia.

Wulkan na południu Polski. Mało kto wie o jego istnieniu
Wulkan/ zdjęcie ilustracyjne. (Pixabay)

Polska Krainą Wygasłych Wulkanów? Brzmi mało prawdopodobnie, ale geolodzy nie mają co do tego żadnych wątpliwości.

To właśnie tutaj, w południowej Polsce zlokalizowano najwyższy polski wulkan, Ostrzycę. Mieści się on na Pogórzu Kaczawskim i mierzy 501 m n.p.m.

Najwyższy szczyt wulkaniczny w naszym kraju to nie lada gratka dla geologów i pasjonatów historii Ziemi, którzy u podnóża Ostrzycy mogą znaleźć także.. ślady po ogromnym lądolodzie zalegającym niegdyś na tych terenach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Erupcja wulkanu w pobliżu Tonga. Dramatyczne nagrania po uderzeniu tsunami

Tajemnice wzgórza. Ostrzyca to wulkan otoczony lodową powłoką

Jak wskazują badania, to właśnie Ostrzyca stanowiła tzw. nunatak, czyli szczyt unoszący się ponad otaczającym ją z każdej strony lądolodem.

Trudno w to uwierzyć, szczególnie w obliczu zmian klimatycznych, które dokonują się na naszych oczach, ale to nie jedyne ciekawostki związane z najwyższym wulkanicznym szczytem w Polsce.

Ostrzyca swoim kształtem przypomina inny sławny na całym świecie szczyt - japońską górę Fundżi. Fascynujący wydaje się też mikroklimat panujący na jej zboczach. Z każdej strony inny sprawia, że porastające stoki Ostrzycy rośliny są odmienne od siebie gatunkowo.

Innym fascynującym ze względu na swój kształt i historię miejscem w Sudetach są Małe Organy Myśliborskie. Swój kształt przypominający stworzoną przez człowieka rzeźbę zawdzięczają równomiernie zastygającej lawie, która ukształtowała je na podobieństwo instrumentu.

Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić