aktualizacja 

Zima rozgości się na dłużej. Tu w Polsce lepiej nie zmieniać jeszcze opon

1

Kiepskie wieści dla kierowców, którzy zmienili już opony na letnie, a wybierają się w najbliższym czasie na Podhale. W środę, 17 kwietnia w Tatrach zaczął sypać śnieg i – zdaniem synoptyków – zima rozgości się w górach na dłużej. TPN ostrzega przed trudnymi warunkami na szlakach.

Zima rozgości się na dłużej. Tu w Polsce lepiej nie zmieniać jeszcze opon
Zima w Tatrach; zdj. ilustracyjne (Pixabay, PRZEMKO)

Minionej nocy termometry na Kasprowym pokazywały - 7 st. C., a w Zakopanem temperatura spadła do -2,8 st. Rano zrobiło się nieco cieplej, okazało się jednak, że zima bardzo szybko postanowiła o sobie przypomnieć.

Jak informuje zakopiańska "Gazeta Wyborcza", synoptycy zapowiadają w regionie opady śniegu, śniegu z deszczem, a nocami - mróz. W Tatrach zaczęło sypać już w środę, 17 kwietnia i ma padać codziennie, aż do niedzieli 21 kwietnia. Każdego dnia może spaść nawet kilka centymetrów śniegu.

Jeśli przewidywania synoptyków się sprawdzą, w niedzielny poranek Zakopane znajdzie się pod białym puchem, podobnie jak inne, wyżej położone miejscowości na Podhalu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wyrzucał śmieci do lasu. Nie wiedział, że wszystko się nagrywa

To kiepska wiadomość dla turystów, którzy zaplanowali weekend w górach i liczyli na wiosenną pogodę. Kierowcy, którzy pospieszyli się z wymianą opon na letnie, powinni unikać stromych podjazdów.

Ostrzeżenie TPN

Lokalne media przypominają, że w Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Przed zagrożeniem ostrzega również Tatrzański Park Narodowy. Jak czytamy w najnowszym komunikacie dla turystów, "w wyższych partiach Tatr pokrywa śnieżna jest zróżnicowana w zależności od wystawy".

Należy uważać na depozyty z nawianego śniegu leżące głównie w pobliżu grani. Śnieg w godzinach porannych miejscami jest twardy (w miejscach zacienionych -żleby, może utrzymać się przez cały dzień), natomiast w godzinach popołudniowych, robi się mokry, grząski i przepadający. Uwagę należy również zwrócić na płaty zlodowaciałego śniegu szczególnie na stromym zboczu. Pokonując je, należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ, poślizgnięcie się grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem - przestrzega TPN.

Przyrodnicy przypominają, że poruszanie się w wyższych partiach Tatr wymaga doświadczenia, odpowiednich umiejętności i sprzętu, a także - dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków.

Na wielu niżej położonych szlakach i drogach dochodzących do schronisk jest mokro i występuje błoto. Tatrzańskie stawy rozmarzają - apelujemy o niewchodzenie na tafle lodu - jest on bardzo cienki i z łatwością może się załamać - podkreślono w komunikacie TPN.
Autor: APOL
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić