6 najgorszych produktów dla tarczycy. Unikaj jak ognia

12

Tarczyca to niewielki gruczoł o ogromnej mocy. Wydzielane przez nią tyroksyna i trijodotyronina kontrolują oraz regulują mnóstwo procesów zachodzących w naszym organizmie. Niektóre produkty mogą jednak zaburzać jej funkcjonowanie i prowadzić do kłopotów ze zdrowiem. Sprawdź, na które lepiej uważać.

6 najgorszych produktów dla tarczycy. Unikaj jak ognia
(Getty Images)

Orzeszki ziemne i gorczyca

Zarówno orzechy ziemne, jak i gorczyca zawierają związki mogące powodować przerost gruczołu tarczowego. Goitrogenów, czyli substancji wolotwórczych można pozbyć się z orzeszków. Wystarczy je moczyć przez chwilę w wodzie, a dopiero potem skonsumować.

Rośliny strączkowe

W roślinach takich jak ciecierzyca, soja, fasola, bób, soczewica czy groch również znajdziemy substancje niekorzystne dla prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Związki te hamują aktywność tego gruczołu oraz wytwarzanie hormonów.

W tym przypadku eksperci również polecają, by osoby z chorą tarczycą przed spożyciem tych produktów poddały je obróbce termicznej. Soja może też zmniejszać wchłanianie lewotyroksyny stosowanej przy leczeniu niedoboru hormonów tarczycy, w tym choroby Hashimoto.

Warzywa kapustne

Chociaż jarmuż, kalarepa, kapusta, brukselka, rzepa czy kalafior to bardzo zdrowe warzywa pełne cennych witamin i składników mineralnych, to osoby mające problemy z tarczycą powinny ograniczyć ich spożycie.

W warzywach kapustnych znajdziemy bowiem związki o działaniu wolotwórczym, co oznacza, że mogą powodować przerost tarczycy. Część z nich jednak ulatnia się podczas obróbki termicznej oraz fermentacji, dlatego dla tarczycy znacznie lepsze będzie zjedzenie bigosu lub kapusty kiszonej.

Gluten

Nie tylko osoby z nietolerancją glutenu powinny uważać na ten składnik. Jedna z jego frakcji w budowie jest podobna do komórek tarczycy. To powoduje zwiększoną produkcję przeciwciał przeciw tarczycy.

Pomidory

Pomidory w diecie powinny ograniczyć w szczególności osoby z chorobą Hashimoto. Te cenne warzywa zawierają tomatynę. Gdy jest dostarczana do organizmu w nadmiernych ilościach, aktywuje układ immunologiczny, co jest niebezpieczne dla pacjentów z chorobami autoimmunologicznymi.

Zioła

Głóg, jemioła, aronia i serdecznik – na te rośliny powinny uważać osoby mające problemy z tarczycą. Ze względu na swoje właściwości obniżające ciśnienie krwi mogą doprowadzić do zwiększenia niedociśnienia w przebiegu niedoczynności tarczycy.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić