Katarzyna Chudzik
Katarzyna Chudzik| 
aktualizacja 

Białe paski na mięsie? Lepiej wrzucić do kosza niż do żołądka

7

Drób jest przez lekarzy i dietetyków często zalecany jako ważny element zdrowej diety. Nie oznacza to jednak, że każdy kurczak będzie dobrym wyborem. Czy – na przykład - białe paski na piersi z kurczaka są nieistotnym detalem estetycznym? Zdecydowanie nie. Od takiego kurczaka należy trzymać się z daleka.

Białe paski na mięsie? Lepiej wrzucić do kosza niż do żołądka
Takiego mięsa nie kupuj. Jest szkodliwe dla zdrowia (Licencjodawca, Penpak Ngamsathain)

Białe paski na mięsie kurczaka

Białe paski na piersi kurczaka są wynikiem zjawiska coraz częściej obserwowanego w przemyśle drobiowym na całym świecie. To anomalia, która jest wynikiem hodowli zwierząt nakierowanej na zwiększenie ich masy mięśniowej w jak najkrótszym czasie (na skutek selekcji hodowlanej i diet wysokoenergetycznych).

Białe paski są tkanką tłuszczową i włóknistą, która przekształca się w mięsień kurczaka, a ich obecność wpływa na jakość mięsa.

Gorsze mięso

Badania wykazały, że piersi kurczaka z widocznymi białymi paskami mogą mieć o około 8 proc. mniej białka w porównaniu do normalnych piersi kurczaka. Mięso może mieć także wyższą zawartość tłuszczu i niższą zawartość zdrowych składników odżywczych, takich jak witaminy i minerały.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Soczyste skrzydełka kurczaka. Pyszny przepis krok po kroku

Po drugie, białe paski mogą wpływać na konsystencję i smak mięsa, czyniąc je twardszym, gąbczastym i mniej smacznym.

Mniej zdrowy wybór

Białe paski są przede wszystkim oznaką intensywnego przemysłowego chowu drobiu, który przed 2006 r. wiązał się również ze stosowaniem antybiotyków i hormonów wzrostu. W Unii Europejskiej zakazano profilaktycznego stosowania antybiotyków (i stosowania ich jako promotorów wzrostu), nie oznacza to jednak, że substancje te nie są stosowane w ogóle.

Obecność antybiotyków i hormonów wzrostu w mięsie kurczaka jest potencjalnie szkodliwa dla ludzi, ponieważ substancje te mogą przenikać do łańcucha pokarmowego, prowadząc do rozwoju antybiotykooporności, zaburzeń hormonalnych i innych problemów zdrowotnych.

Ich użycie negatywnie wpływa również na dobrostan zwierząt hodowlanych. Konsumentom, którzy nie chcą rezygnować z kurczaka, zaleca się więc jego zakup ze zrównoważonych, ekologicznych źródeł.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić