Dominika Najda| 

Bierzesz te leki? Mogą powodować tycie

25

Wiele osób żyje w przekonaniu, że zażywanie niektórych leków może sprzyjać przybieraniu na wadze. Część nawet na własną rękę rezygnuje z ich przyjmowania. Czy niektóre środki rzeczywiście powodują tycie?

Bierzesz te leki? Mogą powodować tycie
Niektóre leki mogą powodować tycie (Licencjodawca, PRISCILA ZAMBOTTO)

Przyjmowane leki a problemy z wagą

Za masę ciała głównie odpowiadają nasze predyspozycje genetyczne oraz prowadzony tryb życia. Niektóre choroby mogą powodować, że nagle przebieramy na wadze bez wyraźnej przyczyny. To samo dotyczy niektórych leków.

Przyjmowanie niektórych leków może sprawić, że pojawiają się dodatkowe kilogramy. Winowajcą jednak nie jest sam środek, a sposób w jaki podchodzimy do wprowadzonego leczenia. Mogą też pojawić się trudności z chudnięciem.

Niektóre choroby i leki spowalniają metabolizm, sprzyjają apetytowi, a nawet powodują zwiększone odkładanie tkanki tłuszczowej. Ważne jednak, by pod żadnym pozorem nie odstawiać zażywanych środków na własną rękę – taką decyzję może podjąć jedynie lekarz.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Masz nadwagę? Grozi ci 12 nowotworów

Środki zażywane w chorobach tarczycy

Przede wszystkim warto uważać na leki przyjmowane w chorobach tarczycy. Tutaj problem dotyczy dwóch różnych kwestii. Osobom z nadczynnością, które przyjmują hormony, wydaje się, że mogą jeść do woli bez obaw o sylwetkę. Nic bardziej mylnego.

Wdrożenie leczenia sprawia, że tarczyca normuje się, więc złe nawyki żywieniowe, brak aktywności fizycznej i nadwyżka kaloryczna mogą negatywnie odbić się na wadze. Winne więc nie są leki, a styl życia pacjentów.

Z kolei niedoczynność tarczycy zwykle prowadzi do spowolnienia metabolizmu i zwiększenia masy ciała. Bez odpowiedniego leczenia nawet zdrowa dieta i wysiłek fizyczny często nie przynoszą pożądanych efektów.

Jednak po rozpoczęciu leczenia dochodzi do zatrzymania wzrostu masy ciała, a następnie normuje się metabolizm. Regularne przyjmowanie hormonów w tym przypadku może przyczynić się wręcz do zrzucenia kilku kilogramów, szczególnie wraz z wprowadzeniem zdrowych nawyków.

Na jakie leki należy uważać?

Istnieje powszechne przekonanie, że antykoncepcja hormonalna powoduje wzrost masy ciała i spadek libido. Badania nie potwierdzają związku, ale środki na bazie progestagenach pośrednio wpływają na naszą wagę.

Obniżenie nastroju u niektórych powoduje chęć podjadania, co negatywnie wpływa na sylwetkę. Jest to jednak kwestia indywidualna, a odpowiednio dobrane środki nie powinny powodować problemów z wagą.

Z kolei tycie mogą powodować leki przeciwdepresyjne z grupy trójpierścieniowych (TLD). Środki zwiększają poziom serotoniny i dopaminy, a także pobudzają apetyt.

Doustne kortykosteroidy mogą sprzyjać przybieraniu na wadze, ponieważ poprawiają apetyt, a jednocześnie spowalniają metabolizm, ale tylko w sytuacji, gdy sterydy przyjmowane są długotrwale. Jednocześnie warto zauważyć, że wzrost masy ciała nie pojawia się, gdy stosujemy iniekcje, środki wziewne i maści do zewnętrznego użytku.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić