Kamil S. Sikora| 

Charakterystyczny zapach. Zdradza, że rak panoszy się w organizmie

54

Nowotwory przez wiele lat mogą rozwijać się w ukryciu. Niektóre z kolei dają objawy, które łatwo zbagatelizować lub pomylić z innymi dolegliwościami. Jeden taki objaw zauważysz podczas mówienia. Dowiedz się, jak pachnie rak.

Charakterystyczny zapach. Zdradza, że rak panoszy się w organizmie
Nieświeży oddech może być objawem raka (Getty Images, 2022 Getty Images)

Jak rozpoznać chorobę nowotworową?

W zależności od umiejscowienia nowotworu oraz stopnia jego zaawansowania, rak może dawać różne objawy. Do tych najczęściej obserwowanych możemy zaliczyć: nagłą utratę wagi, która nie jest spowodowana wprowadzeniem diety czy zwiększoną aktywnością fizyczną, przewlekłe zmęczenie, nocne poty, kaszel, gorączka, uporczywe bóle, chroniczny ból głowy, bóle pleców, żołądka i brzucha, siniaki pojawiające się na ciele bez powodów, nawracająca zgaga.

Chociaż wiele nowotworów jest uwarunkowanych genetycznie, to istnieją czynniki, które mogą sprzyjać ich rozwojowi. Należy do nich bez wątpienia palenie papierosów oraz nadużywanie alkoholu. Wpływ może mieć też dieta obfitująca w żywność wysokoprzetworzoną, tłuszcze trans, sól i cukier, a uboga w produkty pełnoziarniste, warzywa i owoce. Ryzyko rozwoju raka zwiększa również brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia oraz nadwaga i otyłość.

Jak pachnie rak?

Jednym z mniej typowych objawów raka jest nieprzyjemny zapach z ust, który nie jest związany z brakiem higieny jamy ustnej. Charakterystyczna woń może wskazywać na chorobę refluksową, cukrzycę, problemy z nerkami, próchnicy czy zapalenia zatok, ale w niektórych przypadkach to znak, że rak panoszy się w organizmie.

Metaliczny posmak w ustach pojawia się w przypadku raka płuc. Zapach pleśni może wskazywać na raka gardła, natomiast woń stęchlizny na nowotwór nerek lub wątroby.

Sygnałów, jakie wysyła nam nasze ciało, nie wolno lekceważyć, gdyż wcześnie wykryta choroba nowotworowa daje największe i najlepsze szanse na całkowite wyleczenie i powrót do zdrowia chorego. Dlatego eksperci podkreślają, jak ogromne znaczenie w przypadku raka ma profilaktyka oraz uważna obserwacja własnego organizmu.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić