Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
KGG
|
aktualizacja

Choroba, którą "czuć". Objawy pojawiają się przed 30-stką

7
Podziel się:

Senność, zmęczenie, nadmierne pragnienie czy niepohamowane napady głodu mogą być objawem cukrzycy insulinozależnej. Niestety, jest to choroba, którą trzeba leczyć do końca życia.

Przy cukrzycy częstym objawem jest zapach amoniaku z ust
Przy cukrzycy częstym objawem jest zapach amoniaku z ust

Cukrzyca młodzieńcza. Jakie są jej objawy?

Do niedawna cukrzycę typu 1 określano jako cukrzycę młodzieńczą. Dziś częściej używa się terminu cukrzyca insulinozależna, gdyż wymaga do końca życia podawania insuliny. Skąd wzięło się określenie ”młodzieńcza’’?

Ten typ cukrzycy rozwija się najczęściej u młodych osób, a pierwsze objawy choroby rozwijają się u osób od 12. do 15. roku życia – w przeciwieństwie do cukrzycy typu 2, której symptomy pojawiają się u osób dorosłych. Cukrzyca typu 1 aż w 90 proc. przypadków ujawnia się przed trzydziestką.

I chociaż przyczyna rozwoju tej choroby nie jest do końca znana, to eksperci przypuszczają, że powstawania przeciwciał skierowanych przeciwko komórkom beta wysp trzustkowych może mieć związek z infekcjami wirusowymi oraz reakcjami alergicznymi. Objawy cukrzycy 1 są powodowane przez brak insuliny w tkankach, który z kolei prowadzi do wzrostu poziomu glukozy we krwi – hiperglikemii.

Jednym z głównych objawów jest nadmierne pragnienie i niepohamowana ochota na jedzenie. Chorzy skarżą się również na częstomocz. To jednak nie wszystko. Pacjenci z cukrzycą typu 1 mogą odczuwać przewlekłe zmęczenie, senność, osłabienie. Choroba może też wywoływać problemy z widzeniem oraz senność. Cukrzycy tracą na wadze, a jest jeszcze inny objaw. U osób z zaawansowaną lub nieodpowiednio leczoną cukrzycą rozwija się acetonemia - wówczas w wydychanym przez nich powietrzu wyraźnie czuć zapach acetonu.

Gdy mowa o leczeniu cukrzycy typu 1 najważniejsza jest wczesna diagnoza. Leczenie polega na podawaniu za pomocą zastrzyków, specjalnych penów czy pompy - hormonu – insuliny. Ważna jest również regularna aktywność fizyczna oraz dieta dedykowana diabetykom.

Nieleczona cukrzyca może doprowadzić do wyniszczenia organizmu, śpiączki, a nawet zgonu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(7)
Ania
6 miesięcy temu
Wiecie co na cokier najlepsze lodzik
ehhhhh
6 miesięcy temu
Cukrzyca typu II nie ma nic wspólnego z cukrzycą typu I. Polegają na zupełnie innych mechanizmach. Ryzyko i powikłania są nieporównywalnie gorsze przy cukrzycy typu I. Jeszcze raz usłyszę od osoby z cukrzycą typu II, że rozumie osobę chorującą na cukrzycę typu I to strzelę plaskacza w twarz. PAŃSTWO POWINNO REFUNDOWAĆ W 100% SYSTEM CAŁODOBOWEGO MIERZENIA STĘŻENIA GLUKOZY WE KRWI. To jest jedyna szansa na brak powikłań. DO zdrowych - pamiętajcie, że pompa insulinowa to nie jest "sztuczna trzustka". Wy myślicie, że podpinasz pompę do brzucha i masz problem z głowy. Pompa daje ci tylko ten komfort, że nie musisz co chwilę wkłuwać się penem... dodatkowo pompa podaje małe dawki insuliny "w tle". Organizm lepiej funkcjonuje i skoki cukru nie są tak gwałtowne... jednak to tyle. Sam musisz dawkować do każdego jedzenia, musisz sprawdzać poziom cukru i wprowadzać korekty. PRZERĄBANA CHOROBA. Taka ciekawostka - wiecie, że 7-letnie dziecko idąc do szkoły, gdy ma pompę insulinową może się zabić dawką insuliny w pompie? Pompa ma blokadę ilości dawek, ale da się to ręcznie obejść.
Dragulescu
6 miesięcy temu
To już nie covid???
Ken
6 miesięcy temu
Dobrze że mam już 31 lat a nie przed 30
pawel-
6 miesięcy temu
mam raka trzustki , czy oprócz wyjazdów nad morze jest jakieś inne lekarstwo panie dochtorze ?
pawel-
6 miesięcy temu
mogę umrzeć sam panie dochtorze , czy muszę się leczyć ?
pawel-
6 miesięcy temu
a pan dochtór wyleczył kogoś chorego na cukrzycę ???
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić