Gdy rak atakuje trzustkę, na skórze pojawia się charakterystyczny objaw

134

Rak trzustki nazywany jest często "cichym zabójcą", a to dlatego, że w początkowej fazie przebiega bezobjawowo. Kiedy pacjent zgłasza się do lekarza, najczęściej jest już za późno na skuteczne leczenie. Dlatego tak ważne jest, aby nie ignorować nawet na pozór.

Gdy rak atakuje trzustkę, na skórze pojawia się charakterystyczny objaw
(Getty Images)

Cuche objawy raka trzustki

Objawem raka trzustki może być nagłe chudnięcie, które nie wynika ani z prowadzonej przez nas diety ani aktywności fizycznej. Najprościej wykonać badanie krwi i sprawdzić poziom leukocytów (norma 4–10 tys./μl), a także enzymu amylazy (AMI ) - orientacyjnie norma wynosi od 25 do 125 U/l. Kolejnym objawem jest żółtaczka, którą częściej kojarzymy z nowotworem wątroby. Niestety w przypadku tego typu raka również charakterystyczne symptomy pojawiają się na skórze. Żółtaczka wywołana jest uciskiem rozwijającego się nowotworu na przewód żółciowy. Choroba nie powoduje bólu i postępuje stopniowo, wywołując najpierw brak apetytu i silne osłabienie. Widocznym symptomem jest zażółcenia skóry i białek oczu.

Innym cichym sygnałem raka trzustki może być zmiana koloru moczu. Dzieje się tak, gdy drogi żółciowe zostają zablokowane przez rosnący guz. Jeśli kolor moczu staje się brunatny lub brązowy, to znak, że koniecznie trzeba udać się do gastroenterologa.

Częstymi objawami nowotworu trzustki są również wymioty, biegunki, apatia, ogólne rozbicie. Tego typu symptomy prędzej kojarzylibyśmy z zatruciem lub przemęczeniem niż nowotworem, ale pamiętajmy, że trzustka zajmuje się produkcją enzymów umożliwiających trawienie pożywienia (białek, węglowodanów i tłuszczy), stąd też nie wolno bagatelizować przewlekłych problemów trawiennych.

Jeśli masz obawy co do zdrowia swojej trzustki, wykonaj prosty test. Umieść końcówkę palca wskazującego na górnej części brzucha, tuż pod mostkiem. Wyobraź sobie, jakby palec przechodził na wylot w tym miejscu przez twoje ciało, aż do kręgosłupa. Na ból w tym miejscu najczęściej skarżą się właśnie chorzy pacjenci. Nowotwór trzustki może uciskać pobliskie narządy oraz nerwy, co wywołuje dość tępy, promieniujący ból. Możesz odczuwać również ból na całej długości kręgosłupa.

Co zwiększa ryzyko raka trzustki? Tu lekarze wymieniają przede wszystkim otyłość, nieodpowiednią dietę, palenie papierosów i picie alkoholu, cukrzycę, genetycznie uwarunkowany wzrost ryzyka zachorowalności na raka czy występowanie raka trzustki w rodzinie.

Nowotwór trzustki w 70 proc. przypadków obejmuje głowę trzustki – to część narządu, który przylega do dwunastnicy, dlatego też zabieg wycinania guza jest niezwykle trudny.

Nie lekceważ objawów. Wcześnie wykryty nowotwór stwarza duże szanse na wyleczenie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić