o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Gdy rak atakuje trzustkę, na skórze pojawia się charakterystyczny objaw

57
Podziel się

Rak trzustki nazywany jest często "cichym zabójcą", a to dlatego, że w początkowej fazie przebiega bezobjawowo. Kiedy pacjent zgłasza się do lekarza, najczęściej jest już za późno na skuteczne leczenie. Dlatego tak ważne jest, aby nie ignorować nawet na pozór.

Gdy rak atakuje trzustkę, na skórze pojawia się charakterystyczny objaw
(Getty Images)
bEhByKXp

Cuche objawy raka trzustki

Objawem raka trzustki może być nagłe chudnięcie, które nie wynika ani z prowadzonej przez nas diety ani aktywności fizycznej. Najprościej wykonać badanie krwi i sprawdzić poziom leukocytów (norma 4–10 tys./μl), a także enzymu amylazy (AMI ) - orientacyjnie norma wynosi od 25 do 125 U/l. Kolejnym objawem jest żółtaczka, którą częściej kojarzymy z nowotworem wątroby. Niestety w przypadku tego typu raka również charakterystyczne symptomy pojawiają się na skórze. Żółtaczka wywołana jest uciskiem rozwijającego się nowotworu na przewód żółciowy. Choroba nie powoduje bólu i postępuje stopniowo, wywołując najpierw brak apetytu i silne osłabienie. Widocznym symptomem jest zażółcenia skóry i białek oczu.

Innym cichym sygnałem raka trzustki może być zmiana koloru moczu. Dzieje się tak, gdy drogi żółciowe zostają zablokowane przez rosnący guz. Jeśli kolor moczu staje się brunatny lub brązowy, to znak, że koniecznie trzeba udać się do gastroenterologa.

bEhByKXr

Częstymi objawami nowotworu trzustki są również wymioty, biegunki, apatia, ogólne rozbicie. Tego typu symptomy prędzej kojarzylibyśmy z zatruciem lub przemęczeniem niż nowotworem, ale pamiętajmy, że trzustka zajmuje się produkcją enzymów umożliwiających trawienie pożywienia (białek, węglowodanów i tłuszczy), stąd też nie wolno bagatelizować przewlekłych problemów trawiennych.

Jeśli masz obawy co do zdrowia swojej trzustki, wykonaj prosty test. Umieść końcówkę palca wskazującego na górnej części brzucha, tuż pod mostkiem. Wyobraź sobie, jakby palec przechodził na wylot w tym miejscu przez twoje ciało, aż do kręgosłupa. Na ból w tym miejscu najczęściej skarżą się właśnie chorzy pacjenci. Nowotwór trzustki może uciskać pobliskie narządy oraz nerwy, co wywołuje dość tępy, promieniujący ból. Możesz odczuwać również ból na całej długości kręgosłupa.

bEhByKXx

Co zwiększa ryzyko raka trzustki? Tu lekarze wymieniają przede wszystkim otyłość, nieodpowiednią dietę, palenie papierosów i picie alkoholu, cukrzycę, genetycznie uwarunkowany wzrost ryzyka zachorowalności na raka czy występowanie raka trzustki w rodzinie.

Nowotwór trzustki w 70 proc. przypadków obejmuje głowę trzustki – to część narządu, który przylega do dwunastnicy, dlatego też zabieg wycinania guza jest niezwykle trudny.

Nie lekceważ objawów. Wcześnie wykryty nowotwór stwarza duże szanse na wyleczenie.

bEhByKXS
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(57)
123
3 miesiące temu
miałam dziwne objawy czułam się jak by moje serducho bawiło się na dyskotece i kazda komora tancowała w innym rymie tentno miałam 176 i bóle w całym ramieniu i szyji. zadzwoniłam do przychodni i poprosiłam o wizytę i co usłyszałam Pan doktor zapytał się co mi przepisać no i dużo odpoczywać a to wszystko trafiło mi się właśnie jak odpoczywałam fajnie
felek
5 miesięcy temu
Wybrałem się do prywatnej przychodni z nadzieją na odpowiednią diagnostykę i ocenę zdrowia. wszędzie obostrzenia a tu w przychodni tłok żadne odległości nie były do zachowania. Wystraszony wlazłem do gabinetu - ocena zdrowia ???? To było dwa dni temu ciekaw jestem czy złapałem koronkę. Tak się zdarzyło mojemu koledze. Morał jest jeden nie chodzić do lekarza i czekać na przeznaczenie.
gdzie?
5 miesięcy temu
Gdzie są felczerzy, bo lekarzy tez nie ma.
bEhByKXT
pro
5 miesięcy temu
Nie ma lekarzy. Szkoda, że zlikwidowali felczerów.
Turek
5 miesięcy temu
Byłem dzisiaj u pani doktor. Co panu dolega? Źle się czuję. Ręka drętwieje, mam zgagę, czuję się słabo. O dziwo nie zrobili mi w przychodni testu na covida. Pani doktor zrobiła mi ekg, osłuchała, zmierzyła ciśnienie. Na koniec powiedziała - nic nie widzę, nic nie słyszę. Proszę iść do domu i proszę wypocząć. Ale jutro muszę iść do pracy! Zwolnienia panu nie dam, co innego gdyby pan miał covida. To co robimy test? Broń boże! No to do widzenia, w razie potrzeby proszę dzwonić lub wzywać karetkę. Zapomniałem, wypisała mi receptę elektroniczną z lekami na na 4 miesiące. Tak to wyglądało w skrócie. Mam 62 lata i od 15 lat leczę się na chorobę wieńcową (nadciśnienie). Nie mam nic do pani doktor, ale nie dziwię się, że ludzie umierają. Trudno żyć w takim kraju, łatwiej umierać.
emerytka
5 miesięcy temu
A gdzie do lekarza bo wszyscy tylko telefonicznie, a na prywatną wizyte nie każdego stać
Czytelnik
5 miesięcy temu
Idę do pani doktor, kierowniczka poradni rodzinnej. Wchodzę rozmawia prze telefon z córką jednocześnie dopytuje mnie co mi jest. Rozmowa z córką:śniadanko zjadłaś, ząbki umyłaś, włoski uczesałaś, itd. W końcu przychodzi pielęgniarka i pyta. Pani doktor może herbatkę i ciastko. Wychodzę po 20 minutach z receptą, idę do apteki,a tu niespodzianka źle wypisana recepta. Taką to mamy służbę zdrowia.
Afryk.
5 miesięcy temu
To żółtki są chore?
GOŚĆ
5 miesięcy temu
Nie przesadzajcie dziś byłem u urologa(co pół roku) 50-osób w 2 godziny wchodzę mówię co swoje.... no widać że pan zdrowy recepty i wizyta za pół roku 2-minuty. Przecież to widać od razu po pacjencie.
Aha
5 miesięcy temu
Nie należy chodzić do lekarzy bo oni nic nie wiedzą i szkodzą. Jedna pani poszła do lekarza i na drugi dzień przejechała ją ciężarówka z gruzem.
Iwona
5 miesięcy temu
Pracuję w służbie zdrowia i wiem jak jest. Lekarze wychodzą wcześniej ze szpitala żeby zdążyć do prywatnego gabinetu. I tam dopiero pochylaja się nad pacjentem.Sama mam kilka chorób, ale normalnie dostać się do specjalisty nie mogę. Z pensji pielęgniarki nie stać mnie na prywatne wizyty, może gdyby tych chorób było mniej, to tak. Więc bardzo rzadko chodzę. I w ten sposób ZUS będzie zadowolony,bo wcześniej wykituje, a składki zostaną 🤪
Basia
5 miesięcy temu
Zwłaszcza jak wcześnie o tym opowie się lekarzowi przez telefon...
Chvg
5 miesięcy temu
Inna obsługa na NFZ a inna prywatnie. Lekarz do południa w państwowym szpitalu, po południu w prywatnym gabinecie. Z prywatnego gabinetu idziesz na operację po miesiącu ,z państwowej przychodni po roku o ile nie przeniosą ci terminu, bo lekarz z prywatnego gabinetu wsadzi kogoś na twoje miejsce. Ja na NFZ czekałem na zabieg ponad rok,termin przekładano mi termin trzy razy, dopiero po prywatnej wizycie zrobiono mi zabieg po dwóch tygodniach i mogę się domyślić,że odbyło się to kosztem przesunięcia terminu komuś innemu. Tak działa służba zdrowia. Burdel.
bEhByKXL
Krzysiek 39l
5 miesięcy temu
Zawsze chodziłem do lekarza ogólnego i nigdy nie zdążyłem skończyć mówić co mi Dołęga nim lekarz wypisał receptę ale od kiedy mam benefit pracowniczy z luxmedem gdy idę do lekarza on słucha co mówię a gdy skończę zaczyna dopytywać,kierować na badania i w końcu leczyć, nie wypisać receptę i spławić
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić