Kamil S. Sikora| 
aktualizacja 

Kolor oczu może świadczyć o chorobie. Nie lekceważ tych zmian

0

Chociaż heterochromia jest zazwyczaj wrodzona i nie wiążą się z nią żadne problemy zdrowotne, to w niektórych przypadkach może wskazywać na niektóre uwarunkowane genetycznie choroby lub inne problemy zdrowotne. Dowiedz się, kiedy dwubarwność tęczówek powinna cię skłonić do wizyty u okulisty.

Kolor oczu może świadczyć o chorobie. Nie lekceważ tych zmian
Heterochomia może świadczyć o różnych chorobach (Getty Images, Marina Demeshko)

Z heterochromią mamy do czynienia, kiedy tęczówka jednego oka różni się od drugiej kolorem. Różnokolorowe oczy są zjawiskiem powszechnie występującym u zwierząt takich jak pies, kot czy koń, ale zdarza się również u ludzi. Jak wynika z badań statystycznych, heterochromia dotyczy zaledwie 1 proc. całej populacji. W większości przypadków jest to przypadłość wrodzona, wywołana łagodną mutacją, ale może również oznaczać inne wrodzone schorzenia. Można do nich zaliczyć:

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nowa metoda podawania leków. Rewolucyjna technologia opracowana przez polską firmę

- zespół Sturge’a-Webera, czyli naczyniakowatość twarzowo-mózgową,

- zespół Hornera wywołany uszkodzeniem włókien współczulnego unerwienia oka,

- syndrom Blocha-Sulzbergera, czyli zespół nietrzymania barwnika,

- nerwiakowłókniakowatość, czyli chorobę von Recklinghausena,

- piebaldyzm, będące rzadkim zaburzeniem związanym z dysfunkcją melanocytów,

- zespół Waardenburga, który charakteryzuje się problemami ze słuchem i zaburzeniami barwnikowymi narządu wzroku, skóry i włosów.

Heterochromia może mieć również charakter nabyty. Czynniki, które mogą się do tego przyczynić to m.in.: uraz narządu wzroku, krwawienie w oku, operacja oka, obrzęk wywołany stanem zapalnym błony naczyniowej czy tęczówki oka, jaskra i stosowane przy niej leki, czerniak oka, nabyty zespół Hornera, cukrzyca, zakrzep żyły środkowej siatkówki, nowotwór tęczówki, zespół rozproszenia barwnika, przewlekłe, nieziarninujące zapalenie przedniego odcinka błony naczyniowej oraz przełom jaskrowo-rzęskowy.

Jeżeli zauważymy u siebie heterochromię, której towarzyszą takie dolegliwości jak ból narządu wzroku, problemy z widzeniem czy zaczerwienienie, wówczas powinniśmy jak najszybciej udać się do okulisty. W przypadku kiedy dwukolorowość oczu pojawia się do 3. 4. roku życia, zazwyczaj nie oznacza rozwoju żadnej poważnej choroby. Natomiast jeżeli przypadłość pojawi się u pacjenta, który ma więcej niż 4 lata lub jest osobą dorosłą, wtedy nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty, który zleci odpowiednie badania i ewentualnie ustali przebieg leczenia.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić