aktualizacja 

Łykamy na potęgę. Wystarczy 16 dni, by ryzyko raka jelita grubego wzrosło

191

Lekarze biją na alarm - regularne przyjmowanie antybiotyków w dużych ilościach może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Jednym z zagrożeń, jakie niesie regularne zażywanie tego rodzaju leków, jest rozwój rak jelita grubego.

Antybiotyki wpływają negatywnie na florę bakteryjną jelit
Antybiotyki wpływają negatywnie na florę bakteryjną jelit

Statystyki pokazują, że każdego dnia w Polsce z powodu raka jelita grubego umierają 33 osoby. Według Krajowego Rejestru Nowotworów za 10 lat liczba chorych na ten nowotwór może wzrosnąć do 28 tys. osób rocznie. Z kolei w Wielkiej Brytanii w tym roku stwierdzono 42 tys. nowych przypadków zachorowania na raka jelita grubego. Każdego roku na tę chorobę umiera tam 16 tys. osób.

W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się osoby, które ukończyły 50 lat. Czynniki, które znacznie podnoszą ryzyko wystąpienia tego rodzaju nowotworu to niezdrowy sposób odżywiania, częste sięganie po alkohol, palenie papierosów oraz niska aktywność fizyczna.

Wyniki najnowszych badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa University w Baltimore udowodniły, że istnieje inny istotny czynnik ryzyka rozwoju raka jelita grubego. Badacze poddali analizie dokumentację medyczną ponad 28 tys. Brytyjczyków chorych na raka jelita grubego oraz ponad 137 tys. pacjentów, którzy nie cierpieli na to schorzenie.

Jak się okazało, 70 proc. chorych zażywało często antybiotyki. 6 na 10 uczestników badań przyjmowało więcej niż jeden rodzaj tego typu leków. Antybiotykoterapia wpływa na florę bakteryjną w jelitach. Poza tym stosowanie tych medykamentów podnosi ryzyko powstawania polipów w jelitach.

Dr Cythia Seard, która kierowała badaniami, odkryła, że ryzyko rozwoju nowotworu zależy od rodzaju stosowanego antybiotyku. Pacjenci, którym podawano antybiotyki z penicyliną — ampicylinę i amoksycylinę, najczęściej chorowali na raka pierwszej i środkowej części jelita grubego. Ryzyko pojawia się już po 16 dniach zażywania antybiotyków.

Podczas swojej analizy eksperci nie mogli wziąć pod uwagę innych czynników ryzyka takich jak predyspozycje genetyczne lub styl życia pacjentów. Dlatego zespół badawczy zapowiedział kontynuację badań.

Naukowcy ostrzegają - nadużywanie antybiotyków doprowadzi do tego, że za kilka lat bakterie, które się na nie uodporniły, mogą spowodować nawet kilka milionów zgonów w ciągu roku. Z tego względu badacze apelują do lekarzy, żeby zastanowili się, czy przepisanie pacjentowi antybiotyku jest naprawdę konieczne.

Autor: KAM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić