o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
KAM
|
aktualizacja

Łykamy na potęgę. Wystarczy 16 dni, by ryzyko raka jelita grubego wzrosło

97
Podziel się

Lekarze biją na alarm - regularne przyjmowanie antybiotyków w dużych ilościach może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Jednym z zagrożeń, jakie niesie regularne zażywanie tego rodzaju leków, jest rozwój rak jelita grubego.

Antybiotyki wpływają negatywnie na florę bakteryjną jelit
Antybiotyki wpływają negatywnie na florę bakteryjną jelit
bESpWVNh

Statystyki pokazują, że każdego dnia w Polsce z powodu raka jelita grubego umierają 33 osoby. Według Krajowego Rejestru Nowotworów za 10 lat liczba chorych na ten nowotwór może wzrosnąć do 28 tys. osób rocznie. Z kolei w Wielkiej Brytanii w tym roku stwierdzono 42 tys. nowych przypadków zachorowania na raka jelita grubego. Każdego roku na tę chorobę umiera tam 16 tys. osób.

W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się osoby, które ukończyły 50 lat. Czynniki, które znacznie podnoszą ryzyko wystąpienia tego rodzaju nowotworu to niezdrowy sposób odżywiania, częste sięganie po alkohol, palenie papierosów oraz niska aktywność fizyczna.

bESpWVNj

Wyniki najnowszych badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa University w Baltimore udowodniły, że istnieje inny istotny czynnik ryzyka rozwoju raka jelita grubego. Badacze poddali analizie dokumentację medyczną ponad 28 tys. Brytyjczyków chorych na raka jelita grubego oraz ponad 137 tys. pacjentów, którzy nie cierpieli na to schorzenie.

Jak się okazało, 70 proc. chorych zażywało często antybiotyki. 6 na 10 uczestników badań przyjmowało więcej niż jeden rodzaj tego typu leków. Antybiotykoterapia wpływa na florę bakteryjną w jelitach. Poza tym stosowanie tych medykamentów podnosi ryzyko powstawania polipów w jelitach.

Dr Cythia Seard, która kierowała badaniami, odkryła, że ryzyko rozwoju nowotworu zależy od rodzaju stosowanego antybiotyku. Pacjenci, którym podawano antybiotyki z penicyliną — ampicylinę i amoksycylinę, najczęściej chorowali na raka pierwszej i środkowej części jelita grubego. Ryzyko pojawia się już po 16 dniach zażywania antybiotyków.

bESpWVNp

Podczas swojej analizy eksperci nie mogli wziąć pod uwagę innych czynników ryzyka takich jak predyspozycje genetyczne lub styl życia pacjentów. Dlatego zespół badawczy zapowiedział kontynuację badań.

Naukowcy ostrzegają - nadużywanie antybiotyków doprowadzi do tego, że za kilka lat bakterie, które się na nie uodporniły, mogą spowodować nawet kilka milionów zgonów w ciągu roku. Z tego względu badacze apelują do lekarzy, żeby zastanowili się, czy przepisanie pacjentowi antybiotyku jest naprawdę konieczne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bESpWVNK
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(97)
gość
5 godz. temu
Przecież są jeszcze antybiotyki domięśiowe, to dlaczego nie zapisują? No cóz dostny, potem bakterie, witaminki , mikroelementy i biznes się kęcia. Więc skad ten alarm? Można widzieć? Dla mnie to bluf piszącego :).
K33
2 dni temu
A ja konowałów też biję na alarm. Religia i sekta medyczna do utylizacji.
@@@
2 dni temu
oj to trzeba się przebadać po leczeniu boreliozy neurologicznej, bo antybiotyk podaje sie bardzo długo
bESpWVNL
Karina
3 dni temu
W Anglii..przecież tam antybiotyków nie dają tylko paracetamol.wiec nie wiem skąd te wiadomości trefne
Mrio
3 dni temu
nie tylko antybiotyki. każdy lek przyjmowany doustnie np codziennie może w dłuższym czasie doprowadzić do zakłócenia pracy naszego organizmu. poprawia jeden element, a zakłóca inny :(
Gosia
4 dni temu
Na boleriozę tylko antybiotyk minimum 30dni .Nie ma innej opcji.
Lekooporny
4 dni temu
Przez naszych lekarzy kturzy przypisuje antybiotyki jak landrynki z lenistwa nie chce im się pisać skierowań na badania woła leczyć empyrycznie albo zaszkodzi może pomorze
Oszustwo
4 dni temu
33 zgony dziennie a oni o pandemii śmią mówić banda kłamców tragedia
Zagloba6
4 dni temu
Mają, będą ten kit to dla Trzaskowskiego przyda mu się zamiast taśmy przylepnej.
Przecież
4 dni temu
Jeden człowiek nie żre tyle antybiotyków. Ogólnie lekarze nie mają pomysłu to serwują antybiotyki
Krystyna
5 dni temu
To co jeśli musisz ? Borelioza w szpitalu wlewy z antybiotykami,wracasz po 21 dniach i jeszcze 40 w tabletkach
Ewelaoz
5 dni temu
Ja imoja rodzina na szczescie niczego nie lyka. Zycie bez prochow jest naprawde mile.
Gufaesz
5 dni temu
Ci sami lekarze zapisują antybiotyki NA WSZYSTKO, nawet na grypę. O "probiotykach" za cene 2 krotnie większą od antybiotyku nie zapominają i też zapisują. Bandycki kraj
bESpWVND
Weronika Wszę...
5 dni temu
Jeśli chodzi o antybiotyki, to unikać. Niestety lekarze bardzo je lubią, ale trzeba pamiętać, że czasem są potrzebne. Kaszel i katar śluzowo-ropny, gorączka to typowe zakażenie wirusowe, które jest nadkażone bakteryjnie. I antybiotyk powinien być wtedy brany, ponieważ może dojść do zapalenia oskrzeli, płuc, spojowek .... warto zawsze zwrócić uwagę na KATAR jak gęsty to nadkazony bakteryjnie, jak nie to wirusowy. Trzeba pamiętać o naturalnych metodach PROPOLIS 20%- naturalny antybiotyk działający na otoczkę bakterii (bakterie się na niego nie udoparniaja), nebulizacja solą fizjologiczna i olejkami np. Eukaliptus, czyszczenie nosa(płukanie solą fizjologiczna) i jeżówka purpurowa, Wit d3, probiotyki.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić