Miała chronić przed rakiem jelita grubego. Byliśmy w błędzie

3

Antyoksydanty to przeciwutleniacze, które niszczą wolne rodniki siejące spustoszenie w naszym organizmie. Do tych związków chemicznych możemy zaliczyć witaminę A, C i E oraz selen. I chociaż wiemy, że to silna broń w walce z chorobami nowotworowymi, to najnowsze badania wykazują, że zażywanie witaminy E nie zapobiega polipom w jelicie grubym.

Witamina E to silny antyoksydant
Witamina E to silny antyoksydant (Getty Images)

Polipy w jelicie grubym mogą z czasem zmienić się w nowotwór. W Kanadzie i Stanach Zjednoczonych dokonano analizy 6500 przypadków. Okazało się, że u osób przyjmujących witaminę E ryzyko pojawienia się polipów w jelicie grubym wcale się nie zmniejszyło. Po wykonaniu kolonoskopii u ponad 1/3 pacjentów, którym podawano witaminę E, wykryto co najmniej jednego polipa w jelicie grubym. Wyniki tych badań opublikowano w "Cancer Prevention Research". Podważają one dotychczasowe przekonanie, że zażywanie przeciwutleniaczy zmniejsza prawdopodobieństwie rozwoju raka jelita grubego.

Ryzyko raka jelita grubego wrasta po 50. roku życia. Osoby u których jadłospis składa się w dużej mierze z tłuszczu, a brakuje w nim błonnika są bardziej narażone na ten rodzaj nowotworu.

Jednym z pierwszych symptomów, który powinien nas zaniepokoić jest krew w kale. Innymi objawami mogą być: zmęczenie, nagła utrata masy ciała lub brak apetytu.

''Witamina E należy do najsilniejszych przeciwutleniaczy, chroni skórę przed starzeniem i zmniejsza ryzyko występowania chorób sercowo-naczyniowych. Wspomaga także układ rozrodczy, mając swój udział w produkcji nasienia u mężczyzn i wpływając na płodność. Witamina E działa także stymulująco na układ odpornościowy, mając duży udział w regulacji procesów immunologicznych. Objawami jej niedoboru są między innymi neuropatie oraz zaburzenie funkcjonowania układu mięśniowego'' – podkreśla w rozmowie z WP abcZdrowie lek. Mateusz Nawrocki.

Jak dodaje ekspert, ze względu na molekularne niepowodzenie tego przeciwutleniacza w walce z rakiem jelita grubego, należy kontynuować badania.

Autor: KAM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić