o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
KAM
|

Miała chronić przed rakiem jelita grubego. Byliśmy w błędzie

2
Podziel się

Antyoksydanty to przeciwutleniacze, które niszczą wolne rodniki siejące spustoszenie w naszym organizmie. Do tych związków chemicznych możemy zaliczyć witaminę A, C i E oraz selen. I chociaż wiemy, że to silna broń w walce z chorobami nowotworowymi, to najnowsze badania wykazują, że zażywanie witaminy E nie zapobiega polipom w jelicie grubym.

Witamina E to silny antyoksydant
Witamina E to silny antyoksydant (Getty Images)
bDYTsWdh

Polipy w jelicie grubym mogą z czasem zmienić się w nowotwór. W Kanadzie i Stanach Zjednoczonych dokonano analizy 6500 przypadków. Okazało się, że u osób przyjmujących witaminę E ryzyko pojawienia się polipów w jelicie grubym wcale się nie zmniejszyło. Po wykonaniu kolonoskopii u ponad 1/3 pacjentów, którym podawano witaminę E, wykryto co najmniej jednego polipa w jelicie grubym. Wyniki tych badań opublikowano w "Cancer Prevention Research". Podważają one dotychczasowe przekonanie, że zażywanie przeciwutleniaczy zmniejsza prawdopodobieństwie rozwoju raka jelita grubego.

Ryzyko raka jelita grubego wrasta po 50. roku życia. Osoby u których jadłospis składa się w dużej mierze z tłuszczu, a brakuje w nim błonnika są bardziej narażone na ten rodzaj nowotworu.

bDYTsWdj

Jednym z pierwszych symptomów, który powinien nas zaniepokoić jest krew w kale. Innymi objawami mogą być: zmęczenie, nagła utrata masy ciała lub brak apetytu.

''Witamina E należy do najsilniejszych przeciwutleniaczy, chroni skórę przed starzeniem i zmniejsza ryzyko występowania chorób sercowo-naczyniowych. Wspomaga także układ rozrodczy, mając swój udział w produkcji nasienia u mężczyzn i wpływając na płodność. Witamina E działa także stymulująco na układ odpornościowy, mając duży udział w regulacji procesów immunologicznych. Objawami jej niedoboru są między innymi neuropatie oraz zaburzenie funkcjonowania układu mięśniowego'' – podkreśla w rozmowie z WP abcZdrowie lek. Mateusz Nawrocki.

bDYTsWdp

Jak dodaje ekspert, ze względu na molekularne niepowodzenie tego przeciwutleniacza w walce z rakiem jelita grubego, należy kontynuować badania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDYTsWdK
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(2)
medycyna...
4 tyg. temu
dlatego uważam, że współczesna medycyna trochę pomaga, ale trochę ma cechy szarlatanerii, zobaczcie że podobnie jest ze szczepionkami na covida : szczepienie astrą było dla młodych, a teraz okazuje się że to pfizer powinien być dla młodych, a dla starszych astra, i tak jest ciągle..... niezdecydowana medycyna - nauka leczenia ludzi metodą prób i błędów, niewiele sie różni od prostej metody wypróbowywania grzybów dobrych i złych 10 tysiecy lat temu....
Sofia
4 tyg. temu
Czyli wniosek ,że pomaga....
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić