Najgorsze mięso. Zwiększa ryzyko zgonu, cukrzycy, miażdżycy i zawału

52

Mięso posiada cenne składniki odżywcze, jednak spożywane w nadmiarze może prowadzić do rozwoju poważnych chorób. Sprawdź, jak rodzaj mięsa jest najbardziej szkodliwy dla zdrowia i jak dieta bezmięsna wpływa na nasz organizm.

Czerwone mięso może zwiększać ryzyko miażdżycy
Czerwone mięso może zwiększać ryzyko miażdżycy (Getty Images)

Mięso jest bogatym źródłem dobrze przyswajalnego białka zwierzęcego. Zawiera także cenną witaminę A i E oraz żelazo, fosfor, cynk, miedź i magnez. Zawarte w nim witaminy z grupy B wpływają pozytywnie na nasz układ nerwowy i wspomagają metabolizm tłuszczów, białek oraz węglowodanów.

Zbyt częsta obecność mięsa (szczególnie czerwonego) w codziennym jadłospisie, znacznie zwiększa ryzyko miażdżycy, chorób serca, cukrzycy, nowotworów, reumatoidalnego zapalenia stawów i nadciśnienia tętniczego. Czerwone mięso zawiera nasycone kwasy tłuszczowe zwiększające stężenie złego cholesterolu LDL we krwi, a także kwas sialowy przyczyniający się do stanów zapalnych w organizmie.

Białe mięso jest zdecydowanie zdrowsze, chudsze i mniej kaloryczne. Poza tym ten rodzaj mięsa zawiera większą ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych, które zmniejszają ryzyko zmian miażdżycowych. Według ekspertów ds. żywienia, białe mięso powinno się spożywać nie częściej niż 3 razy w tygodniu. Z kolei mięso czerwone może gościć na naszych stołach co najwyżej kilka razy w miesiącu. Wyniki badań opublikowane w ''The American Journal of Clinical Nutrition'' udowodniły, że codzienne spożywanie mięsa czerwonego ponosi ryzyko śmierci o 13 proc.

Wiele osób decyduje się na całkowite wykluczenie mięsa z menu i postanawia przejść na dietę wegańską lub wegetariańską. W bezmięsnym jadłospisie występuje więcej kasz, ryżu, warzyw i owoców. Tego rodzaju zmiana w sposobie odżywiania zmniejsza ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego. Dieta bezmięsna pomaga szybciej zrzucić zbędne kilogramy dzięki błonnikowi, który znajdziemy w warzywach i owocach. Codzienne jedzenie warzyw i owoców stymuluje proces przemiany materii i reguluje cykl wypróżniania.

Mięso zawiera sód azotany i azotyny, które mogą hamować aktywność komórek beta odpowiadających za wydzielanie insuliny. Dlatego zrezygnowanie z jedzenia mięsa zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę typu 2. Eliminacja mięsa z diety wyreguluje również nasze ciśnienie tętnicze.

Autor: KAM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić