Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Najszybciej karmi raka. Onkolodzy radzą omijać z daleka

262

Mimo że w wielu przypadkach rozwój raka jest spowodowany czynnikami genetycznymi, na które nie mamy wpływu, istnieje wiele modyfikowalnych czynników, które mogą zmniejszyć lub zwiększyć ryzyko nowotworu. Amerykańskie Towarzystwo Onkologiczne podkreśla kilka kluczowych kroków, które warto podjąć w celu odpowiedniej profilaktyki.

Najszybciej karmi raka. Onkolodzy radzą omijać z daleka
Najszybciej karmi raka. Onkolodzy radzą omijać z daleka (Adobe Stock)

Warto przyjrzeć się naszym nawykom żywieniowym. Specjaliści zalecają całkowite wyeliminowanie z diety produktów wysokoprzetworzonych oraz tych bogatych w cukier, sól i tłuszcze trans. Bardzo szkodliwe jest także sięganie po napoje wysokoprocentowe. Spożywanie alkoholu powinno być mocno ograniczone, ponieważ regularne jego picie zwiększa ryzyko raka wątroby, jelit, gardła, jamy ustnej, przełyku, krtani i piersi u kobiet.

Zdrowiu nie sprzyja także zbyt duża ilość czerwonego mięsa. Eksperci od dawna ostrzegają, że społeczeństwa wysoko rozwinięte spożywają go za dużo, co prowadzi do wzrostu zachorowań na raka. Specjaliści wskazują jednak, co może zmniejszyć szanse na pojawienie się nowotworu. Dieta śródziemnomorska, bogata w ryby, owoce morza, warzywa, owoce oraz oliwę z oliwek, która zawiera wartościowe antyoksydanty i kwasy tłuszczowe, może przyczynić się do zredukowania ryzyka.

Dalsza część artykułu poniżej materiału wideo

Zobacz także: Sojusznik w walce z rakiem. Jedz dwa razy w tygodniu

Jak zmniejszyć ryzyko raka? Onkolodzy radzą

Zadbajmy również o swoje samopoczucie, gdyż stres może wpływać na powstawanie komórek nowotworowych. Dr Amy Lee z USC Norris Comprehensive Cancer Center podkreśla, że kontrola nad emocjami oraz próba akceptacji trudnych sytuacji życiowych mogą pomóc nam radzić sobie z problemami szybciej i bardziej efektywnie. Równowaga psychiczna jest więc w tym aspekcie szalenie istotna.

Stres osłabia układ odpornościowy, co czyni go bardziej podatnym na rozwój komórek rakowych. Warto wprowadzić do codziennego harmonogramu chwilę na aktywność fizyczną, np. spacer na świeżym powietrzu, trening, medytację lub jogę. Nawet kilkanaście minut na zewnątrz może znacząco polepszyć nasze samopoczucie.

W profilaktyce przeciwnowotworowej nie można zapominać o badaniach kontrolnych i szczepieniach. Co ważne, powinniśmy je wykonywać z odpowiednią regularnością. Kluczowe jest również całkowite zrezygnowanie z palenia papierosów.

Istotnym elementem profilaktyki przeciwnowotworowej jest kontrola wagi. Życie z nadwagą czy otyłością znacząco zwiększa ryzyko raka. Unikajmy także nadmiernej ekspozycji na słońce.

Autor: ACG
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić