Kamil S. Sikora| 
aktualizacja 

Najzdrowsze warzywo. "Znajduje komórki rakowe i hamuje ich namnażanie"

164

Jest bardzo ostra, ale ma też mnóstwo właściwości zdrowotnych, które potwierdziły liczne badania z różnych stron świata. Papryczka chili zawiera wiele cennych związków i składników, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie całego naszego ciała. Dowiedz się, dlaczego warto codziennie sięgać po tę przyprawę.

Najzdrowsze warzywo. "Znajduje komórki rakowe i hamuje ich namnażanie"
Zielona papryczka chili to bogactwo zdrowia (Licencjodawca, bkkstocker)

Chociaż jej smak nie każdemu przypadnie do gustu, to po zieloną papryczkę chili warto sięgać przy problemach z jelitami. Ze względu na zawartość błonnika, pomaga je oczyścić z zalegających złogów pokarmowych. Dodatkowo obecna w papryczce kapsaicyna zapobiega namnażaniu się bakterii Helicobacter pylori, dzięki czemu chroni przed wrzodami żołądka.

Ta ostra przyprawa ma również pozytywny wpływ na redukcję tkanki tłuszczowej, co na pewno docenią osoby chcące pozbyć się kilku nadprogramowych kilogramów. To również zasługa kapsaicyny. Co więcej, ta sama substancja przyspiesza przemianę materii, a także zwiększa metabolizm tłuszczów w organizmie oraz sprawia, że uczucie sytości po posiłku z jej dodatkiem towarzyszy nam znacznie dłużej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo...

Zobacz także: Co się dzieje w organizmie, gdy zjesz ostrą papryczkę?

Naukowcy z Uniwersytetu w Nottingham postanowili przeprowadzić eksperyment naukowy, w którym podawali kapsaicynę zwierzętom w warunkach laboratoryjnych. Badacze doszli do zaskakujących wniosków. Podają, że kapsaicyna "znajdowała komórki rakowe i hamowała ich namnażanie się". W dodatku nie miała negatywnego wpływu na organizm badanych zwierząt.

To jednak nie koniec pozytywnych właściwości kapsaicyny. Inne badania udowodniły, że w odpowiednich dawkach związek ten wpływa na produkcję cholesterolu w wątrobie, a także obniża jego stężenie we krwi. Pozytywne działanie wykazują również produkty bogate w tę substancję.

Co ciekawe, kapsaicyna wykazuje też zdolność do redukcji ryzyko rozwoju cukrzycy czy zapalenia trzustki. Potwierdzili to kanadyjscy naukowcy. Nie wolno zapomnieć, że zielona papryczka chili zapobiega również powstawaniu zakrzepów, które są przyczyną zatorów w układzie krążenia. Najlepsze efekty daje dodawanie tej przyprawy do każdego posiłku.

Ostra przyprawa wspomaga także regenerację organizmu, wzmacnia odporność i chroni organizm przed infekcjami, oczyszcza drogi oddechowe i działa rozgrzewająco.

Kamil Sikora, dziennikarz WP abcZdrowie

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić