Nigdy nie łącz z alkoholem. Powikłania mogą być śmiertelne

1

Najnowsze badania udowodniły, że osoby przyjmujące silne leki opioidowe, pijąc przy tym alkohol mogą mogą mieć poważne problemy ze zdrowiem. Wyniki tych badań zostały opublikowane w magazynie ''Anesthesiology''.

Opioidy nie powinny być łączone z alkoholem
Opioidy nie powinny być łączone z alkoholem (Getty Images)

Według dr. Alberta Dahana, szefa anestezjologii na Oddziale Badań nad Bólem w Centrum Medycznym Uniwersytetu Leiden w Holandii, coraz więcej osób z powodu przedawkowania leków opioidowych i jednoczesnego picia alkoholu ląduje na izbie przyjęć.

Lekarz wyjaśnia, że połączenie tych dwóch substancji może prowadzić do tzw. depresji oddechowej. Ten stan objawia się nieregularnym i płytkim oddechem. Samo stosowanie opioidów szkodliwie wpływa na układ oddechowy, a alkohol jeszcze bardziej pogarsza stan zdrowia.

Oksykodon to substancja powszechnie stosowana w środkach przeciwbólowych. Zespół badaczy postanowił sprawdzić, jak mieszanka oksykodonu i alkoholu wpłynie na ludzi w przedziale wiekowym 21-28 lat i 66-77 lat. Żadna osoba biorąca udział w badaniu nigdy wcześniej nie zażywała tego rodzaju leku. Z badań wynika, że osoby pijące alkohol i biorąc tego rodzaju leki są bardziej narażone na niewydolność oddechową. Dotyczy to szczególnie osób w podeszłym wieku.

Dr Dahan ma nadzieję, że dzięki tym badaniom uda się zwiększyć świadomość osób, które na stałe stosują leki opioidowe i piją alkohol.

Zarówno leki opioidowe jak i napoje alkoholowe spożywane w nadmiarze prowadzą do uzależnienia. Łatwo się domyślić, że ich połączenie może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, a nawet doprowadzić do śmierci.

Autor: KAM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić